Gints Narogs: Rīgas “Dinamo” reinkarnācija 2
Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Šī vasara Latvijas hokejā ir klusākā pēdējo 15 gadu laikā. Parasti augustā ziņu virsrakstos un līdzjutēju sarunās tika spriests par Rīgas “Dinamo” izredzēm pirms kārtējās sezonas Kontinentālajā hokeja līgā (KHL).
Krievijas 24. februāra iebrukums un sāktais karš Ukrainā vismaz Latvijas kontekstā pielika punktu okupantu līgai mūsu platuma grādos, taču daudziem hokeja līdzjutējiem tik maģiskais vārdu salikums Rīgas “Dinamo” no hokeja kartes tomēr nav pazudis.
Komanda ar tādu nosaukumu spēlēs Latvijas čempionātā jeb “Optibet” hokeja līgā (OHL), kura šogad būs ar starptautisku piesitienu, jo dalībniekos arī trīs komandas no Lietuvas. Rīgas “Dinamo” vārdu pārņēmusi pērnā gada valsts čempione “Olimp/Venta 2002”.
Komanda, kurai sākotnēji naudu deva azartspēļu kompānija, kura bija saistīta ar bijušo hokejistu un izklaides industrijas biznesmeni Nikolaju Sirotkinu. Pērn finanses gāja mazumā, tāpēc iespēja samesties kopā ar Rīgas “Dinamo” darboņiem komandai nāca tieši laikā.
Komandas kodols paliks vecais, ar brāļiem Maksimu un Alekseju Širokoviem, Georgiju Pujacu. Hokeja aprindās runā, ka apritē tiek laisti tie finanšu līdzekļi, kurus Rīgas “Dinamo” nepaguva iztērēt pērn, kad sezona vispirms aprāvās kovida dēļ, bet pēc tam jau sākās karš.
Summa neesot liela, bet pietiekama, lai uzspēlētu OHL. To, ka nauda ir, liecina arī izmaiņas treneru sastāvā, jo Rīgas “Dinamo” trenēs Leonīds Beresņevs, kurš savulaik pat trīs reizes bijis pie Latvijas izlases stūres.
Viņam palīdzēs Mareks Jass, savulaik arī izlasē uzspēlējis hokeja cilvēks. Neizbrīna, ka “sadarbības partneri” tika atrasti tieši “Olimp/Venta 2002” veidolā, jo būsim atklāti, tas klubs noteikti nebija ar tām latviskākajām saknēm.
No otras puses, labi, ka ir saglabājusies komanda, jo Liepājā šosezon lielā hokeja nebūs, finanses neļauj. Jaunieši un bērni vēju pilsētā gan turpinās trenēties un arī spēlēt.
Vai tas ir vajadzīgs? Šaubos, jo gribam to vai ne, bet Rīgas “Dinamo” vienmēr asociēsies ar Krieviju, gan kā kādreizējā PSRS iekšlietu struktūru komanda, gan kā Krievijas maigās varas izpausme Latvijā. Tas, ka ar šā kluba noiešanu klusākos ūdeņos Latvijas hokejs nezaudēs, jau tagad ir skaidrs.
Lielākā daļa spēlētāju ir tikuši pie līgumiem ārzemēs. Jā, algas čeki viņiem būs mazāki, arī leģionāra maize parasti ir rūgtāka un ar cietāku garozu, bet Latvijas hokejam tas nebūs nekas jauns.
Pirms Rīgas “Dinamo” ēras tāpat izlases pamatspēki spēlēja ārzemēs. Nu situācija tāda pati, kā pirms 15 gadiem. Labs hokejists vienmēr ir pieprasīts, un bez darba letiņi nepaliek. Galu galā pēdējos gados Rīgas “Dinamo” pārstāvniecība izlasē gāja mazumā un par izlases bāzes klubu to uzskatīja tikai “Dinamo” saimnieki.
Pašā Latvijas hokejā izmaiņas gan ir būtiskas, jo šosezon hokeja karstākie notikumi nerisināsies Rīgā, bet gan Jelgavā, jo Latvijas čempione “Zemgale/LLU” spēlēs Somijas otrajā jeb “Mestis” līgā. Šobrīd šis projekts šķiet simpātisks, jo komanda tiek veidota kā Latvijas U-20 junioru izlases bāzes klubs.
Jaunajiem censoņiem tā būs laba iespēja iemēģināt roku pieaugušo hokejā. Priecē, ka projekts nav viendienītis, jo līgums ar somiem noslēgts uz trīs gadiem. Latvijas hokeja jaunajai paaudzei ir potenciāls, ko junioru izlase pierādīja nesen Kanādā notikušajā pasaules čempionātā.
Jā, liela daļa puišu jau tagad spēlē ārzemēs, bet netrūkst arī no vietējiem klubiem. Ja kādam Jelgavas iespēja ļaus palikt lielajā hokejā, tas būs tikai apsveicami. Pašai ledus ripai (sporta veidam) Latvijā gan gaidāmi grūti laiki, jo, lai dzenātu ripu, vajadzīgs ledus, kura uzturēšana jau līdz šim nebija lēta, bet ar mūslaiku energoresursu cenām hokejs var kļūt par ekstra pasākumu.
Pašvaldībām piederošās halles gan kā nebūt izgrozīsies, bet privātajiem bez valsts atbalsta neiztikt. Citādi cietīs klienti, kuriem par treniņiem būs jāmaksā daudz vairāk. Ja amatieriem, kuriem ir būtiska nozīme ledus haļļu noslodzē, tā būs brīva izvēle, tad bērnu hokejā šis slogs gulsies uz vecāku pleciem.