Plašs solis pretim zvēru aizliegumam cirka izrādēs Latvijā 0
Papildināta.
Ņemot vērā daudzu valstisko un nevalstisko organizāciju priekšlikumus, Zemkopības ministrija sagatavojusi likumprojektu grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā. Grozījumu projekts paredz aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku apmācīšanu un izmantošanu kā atrakciju dzīvniekus cirka izrādēs vai atrakcijās. Aizliegums neattieksies uz priekšnesumiem, kuros uzstāsies mājas (istabas) vai lauksaimniecības dzīvnieki.
Projekts ceturtdien izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē. Tas vēl jāskata valdībai un Saeimai.
Pašlaik likums neaizliedz savvaļas sugu dzīvniekus izmantot cirka izrādēs, tādēļ regulāri Latvijā notiek izrādes ar savvaļas sugu dzīvnieku piedalīšanos. Latvijas cirkos nav pastāvīgi izmitinātu savvaļas sugu dzīvnieku. Visi savvaļas sugu dzīvnieki, kas tiek izmantoti cirka izrādēs Latvijā, tiek ievesti ar ceļojošiem cirkiem no citām valstīm, piemēram no Ukrainas, vai Krievijas. Pamatojoties uz to, ka cirkos nav iespējams nodrošināt savvaļas sugu dzīvniekiem nepieciešamās labturības prasības, Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvās padomes sēdē tika pieņemts lēmums aizliegt izmantot savvaļas sugu dzīvniekus atrakcijās un cirkos, paredzot pārejas periodu šīs normas ieviešanai.
Zemkopības ministrija piedāvā likumu papildināt, nosakot, ka savvaļas sugas dzīvnieku – gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu – aizliegts apmācīt un izmantot kā atrakciju dzīvnieku un kā atrakciju dzīvnieku izrādīt to publiski. Atrakciju dzīvnieks ir dzīvnieks, kuru tur publiskai izrādīšanai izklaides vai sabiedrības izglītošanas nolūkā, kā arī cirka dzīvnieks, izņemot dzīvnieku, kuru tur zooloģiskajā dārzā.
Pārejas noteikumos paredzēts, ka šī norma stāsies spēkā 2017. gada 1. jūlijā. Attiecībā uz Lauksaimniecības datu centrā reģistrētiem cirkiem, tajā skaitā Rīgas cirkā – 2018. gada 1. janvārī.
Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi arī paredzēs, ka mājas (istabas) dzīvnieku aizliegts izmantot darbam kā vilcējspēku, izņemot šim nolūkam piemērotas šķirnes suņus speciālā aizjūgā.
Kā izmaiņas komentē KM un Rīgas cirks
Ja stātos spēkā Zemkopības ministrijas sagatavotie grozījumi, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs, Rīgas cirkam būs nepieciešams jauns cirka mākslas produkts.
Kultūras ministrijas (KM) sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Bērziņa-Bebriša aģentūru LETA informēja, ka savvaļas dzīvnieki ilgi bijuši tradicionālās cirka mākslas neatņemama sastāvdaļa un Rīgas cirka galvenā mērķauditorija un apmeklētāji ir vecāki ar maziem bērniem, turklāt savvaļas dzīvnieki ir viens no faktoriem, kas piesaista zināmu auditorijas daļu.
“Tādejādi secināms, ka noteikti būs nepieciešams jauns cirka mākslas produkts, kas varēs piedāvāt plašai sabiedrības daļai alternatīvu un augstas kvalitātes cirka mākslu. Dzīvās uzstāšanās māksla, tajā skaitā cirka māksla, ir nozīmīga Latvijas kultūrvides sastāvdaļa, taču jāapzinās, ka vienlaicīgi tā prasa arī nozīmīgus finanšu ieguldījumus,” pavēstīja viņa.
KM prognozē, ka pakāpeniska mākslinieciskā kursa maiņa būs ilgstošs, taču, atbilstoša finansējuma apstākļos, rezultatīvs process, kura gala iznākums būs kopēja cirka nozares attīstība atbilstoši Eiropas tendencēm, turklāt Latvijas sabiedrībai kļūs pieejamas augstas kvalitātes cirka mākslas izrādes.
Bērziņa-Bebriša arī skaidroja, ka KM, iesaistoties ZM darba grupā, savas kompetences ietvaros ir konceptuāli atbalstījusi pakāpeniska savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizlieguma cirka priekšnesumos un atrakcijās ieviešanu. Darba grupā izstrādātais grozījumu projekts Dzīvnieku aizsardzības likumā noteica, ka gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu dzīvnieku sugas īpatni aizliegts apmācīt un izmantot kā atrakciju dzīvnieku un kā atrakciju dzīvnieku izrādīt to publiski.
Pēc KM paustā, ja šādi grozījumi stātos spēkā, aizliegums attiektos tikai uz savvaļas dzīvniekiem. Atbilstoši grozījumu tekstam pārejas noteikumi stātos spēkā no 2017.gada 1.jūlija, savukārt uz Rīgas cirku tie attiektos ne ātrāk kā no 2018.gada 1.janvāra.
Vienlaikus KM lūgusi Rīgas cirka vadībai izstrādāt darbības stratēģiju, kurā paredzēta pakāpeniska pāreja uz priekšnesumiem bez savvaļas dzīvnieku izmantošanas tajos.
Savukārt Rīgas cirka vadītāja Lolita Lipinska norādīja, ka, tā kā cirka telpās vairs nebūs paredzēts atrasties dzīvniekiem, jautājums par savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā vairs nav aktuāls.
Tomēr viņa atzīmēja, ka grozījumi varētu ietekmēt cirka mākslas attīstību un pieejamību Latvijā kopumā.