Rīgas centrā un Jūrmalā pieaugs īpašuma nodoklis
 0

Nākamgad Rīgas centrā un Jūrmalā, galvenokārt piekrastē, ievērojami celsies dzīvojamo īpašumu kadastrālā vērtība un attiecīgi būs jāmaksā augstāks nekustamā īpašuma nodoklis.


Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Vecrīgā tas pieaugs par 30 līdz 40 procentiem, tā sauktajā galvaspilsētas klusajā centrā (Ausekļa, Vīlandes, Rūpniecības un Antonijas ielas sākums, Alberta iela) un bulvāru (Raiņa, Kalpaka, Basteja bulvāris, arī Blaumaņa un Elizabetes ielas) rajonos par 25 līdz 30 procentiem, bet pārējā Rīgas centrālajā daļā – par 5 līdz 20 procentiem.

Savukārt Jūrmalā tās celsies par 10 līdz 30 procentiem piekrastes dzīvojamai apbūvei, par 10 līdz 15 procentiem Majoru, Mellužu un Asaru dzīvojamajos rajonos. Citur pilsētā vērtību pieaugums svārstās no 5 līdz 20 procentiem.

 

Pārvērtēšanai 
vairāki iemesli

CITI ŠOBRĪD LASA

Augstāku novērtējumu Valsts zemes dienestā (VZD) balsta uz aizvadītajos divos gados ievāktajām ziņām par tirgus darījumiem. Tie liecina, ka dzīvojamiem īpašumiem Jūrmalā, Rīgas centrā un vēl dažviet citur valstī cēlušās cenas. Bet pašlaik spēkā esošais kadastrālais novērtējums atpaliek no tām.

Piemēram, Rīgas centrā tas ir apmēram divreiz mazāks par darījumu cenām. Tirgus vērtībai visatbilstošākais (90 procentu apmērā) esot Rīgas mikrorajonu padomju laikmeta apbūves sēriju dzīvokļu kadastrālais novērtējums.

Otrs iemesls nākamgad paredzētajam vērtību paaugstinājumam dzīvokļiem un ģimenes privātmājām esot tirgus cenu krituma izraisītais kadastrālo vērtību samazinājums 2010. un 2011. gadā lielā valsts teritorijā. Tā kā tirgū cenas atkal sākušas celties, esot īstais laiks pievilkt tām klāt kadastrālo novērtējumu. Trešais iemesls, kas rada šo vajadzību, – dažās pilsētu teritorijās izbūvēta ievērojami labāka infrastruktūra, kas tāpat ceļ šo teritoriju vērtību. Lūk, Tukumā vairākos mikrorajonos izbūvēta centralizēta kanalizācijas un ūdensvada sistēma, sakārtotas ielas un ceļi, uzbūvēti jauni bērnudārzi.

VZD gan mierina, ka no 560 000 nekustamā īpašuma valsts kadastrā reģistrētajiem dzīvokļu īpašumiem novērtējums nemainīsies aptuveni 
483 000 dzīvokļu. Vērtību kāpums gaidāms aptuveni 71 000 dzīvokļu, bet samazinājums – ap 6000 dzīvokļu.

No šiem aptuveni 
71 000 dzīvokļu, kuriem gaidāms vērtību kāpums, aptuveni 40 000 dzīvokļu tas nepārsniegs 1000 latu (sk. tabulu).

 

Kadastrālo vērtību 
kāpums 
līdz 1000 latu

 

 

 

 

 

 

Pašvaldība Dzīvokļu skaits
Rīga 20 439
Ķekavas novads 2968
Valmiera 2931
Jūrmala 2800
Daugavpils 814
Babītes novads 700
Salaspils novads 384
Olaines novads 315
Siguldas novads 227
Mārupes novads 166
Reklāma
Reklāma

Avots:VZD

 

Pārvērtēs arī savrupnamus

No nekustamā īpašuma valsts kadastrā reģistrētajām 242 000 ģimenes privātmājām kadastrālā vērtība nemainās 200 000,
 vērtības celsies ap 37 000 īpašumu, tostarp 20 716 būs tādu, kuriem vērtības pieaugums nepārsniegs 1000 latu. Par 2000 latiem lielāks novērtējums sagaida galvenokārt Jūrmalas un Rīgas ģimeņu privātmājas (sk. tabulu).

 

Kadastrālo vērtību 
pieaugums ģimenes 
privātmājām vairāk par 2000 latu

 

 

 

 

 

 

Pašvaldība Īpašumu skaits
Jūrmala 3394
Rīga 2753
Ķekavas novads 1118
Babītes novads 972
Mārupes novads 697
Salaspils novads 375
Olaines novads 137
Rēzekne 128
Amatas novads 112
Mērsraga novads 106
Tukuma novads 88
Inčukalna novads 87
Stopiņu novads 80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avots: VZD

 

Krievi pērk visvairāk

No visjaunākā VZD sagatavotā nekustamā īpašuma pārskata redzams, ka dzīvokļus Rīgas centrā un savrupnamus Jūrmalā pērk galvenokārt Krievijas pilsoņi vai ar Krievijas kapitālu saistītas firmas.

Juridiskā biroja “AO Padva un Partneri Baltija” juriste un valdes locekle Liene Klementjeva atzīst, ka darījumu skaits nolūkā iegūt uzturēšanās atļaujas pieaudzis ievērojami – no 79 darījumiem 2010. gadā līdz 1012 pērn. “Pēc mūsu aptuvenajām prognozēm, šogad darījumu kopskaits var sasniegt 1300 kopsummā par apmēram 252 miljoniem eiro,” viņa piebilst. “No 2010. gada jūlija, kad stājās spēkā Imigrācijas likuma grozījumi, līdz šā gada beigām tādējādi varētu tikt noslēgti 3060 darījumi par 613 miljoniem eiro,” viņa pieļauj. Līdz šā gada maijam Latvijā bija noslēgti 2115 darījumi, tostarp 1178 – Rīgā, 671 – Jūrmalā un 266 – citur Latvijā.

 

Darījumu ietekme tomēr ir

VZD apgalvo, ka krievu pirktie īpašumi Rīgas centrā vai Jūrmalā neietekmējot īpašumu kadastrālās vērtības. Viņi, lūk, pērkot dārgus, lepnus dzīvokļus vai supermodernas savrupmājas. Bet šie darījumi netiekot izmantoti kadastrālo vērtību noteikšanā.

Taču pēc vairāku tirgus lietpratēju atzinuma, esot jāņem vērā, ka krievi un citi austrumnieki pērk ne tikai dzīvokļus un namus Rīgā un Jūrmalā, bet arī zemi, mazāk labiekārtotas mājas un citus īpašumus Rīgas pievārtē, Saulkrastos, Cēsīs un citās labās vietās.

Šie darījumi, viņuprāt, ietekmē arī kadastrālo vērtību. Būtībā to atzīst arī minētā tirgus apskata autori: ja kādā vietā tiek uzbūvēti vērtīgāki īpašumi un izbūvēta infrastruktūra, vērtība pieaug arī citiem īpašumiem. Tādējādi jaunbūve vai moderni atjaunota ēka, kam ar pašvaldību vai Eiropas Savienības finanšu atbalstu uzlabota infrastruktūra, paaugstina tirgus vērtību arī kaimiņos.

Atliek vien piebilst, ka kadastrālā vērtība savukārt ietekmē par īpašumiem maksātos nodokļus. Jo lielākas tās, jo lielāks nodoklis.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.