Rīgas centrā pieejama bezmaksas veļas mazgātava 0
Cilvēku veļas mazgāšanas paradumi ir dažādi – vieni izvēlas to mazgāt mājās, jo ir tam nepieciešamā sadzīves tehnika, citi, piemēram, studenti, ved to saviem vecākiem vai uztic veļas mazgātavām. Pēdējā no tām studentiem un mazturīgiem iedzīvotājiem noteikti patiks vislabāk.
Krišjāņa Barona ielas 33. namā iekārtotā veļas mazgātava ir Rīgā līdz šim pirmā, kas izveidota tā saucamajā pop-up stilā (īslaicīgas darbības). Rīdzinieku un pilsētas viesu netīrās drēbes šeit tīras sola padarīt saudzīgi un mūsdienīgi, jo pilnveidotā mazgāšanas līdzekļa formula, kurā izmanto vien 80 gramus pulvera, sāk darboties, ūdenim sasniedzot vien 20 grādu temperatūru.
Šāds risinājums ļauj samazināt izmaksas un elektroenerģijas patēriņu, kas ir svarīgi ikvienam, jo, kā liecina aprēķini, samazinot mazgāšanas temperatūru no 40 grādiem līdz 20, gadu no gada iespējams samazināt mājsaimniecības tēriņus. Kā zināms, 90% no enerģijas tiek patērēti ūdens sildīšanā, kas veido 19% no visas mājsaimniecībā patērētās enerģijas.
Jaunajā veļas mazgātavā papildus iespējai bez maksas tikt pie tīrām drēbēm, iespējams tās arī par brīvu izžāvēt, laiku īsinot ar piedāvāto bezmaksas internetu jeb WiFi. Tas ir sevišķi lietderīgi tiem, kuri nevēlas palaist garām kādu svarīgu ziņu vai labprāt kavē laiku ar interneta piedāvātajām iespējām.
Modernā mazgātava iekārtota līdz šim tukšās telpās pašā pilsētas centrā, tādējādi ienesot zināmu dzīvību šajā rajonā un dodot labumu arī pilsētai. Vaicāta, kā radās ideja piedāvāt šādu pakalpojumu, Elīna Krastiņa, “Persil” zīmola vadītāja Baltijas valstīs, akcentē praktiskus apsvērumus. “Ja ēdam saldējumu, tad stāstām ne tikai par tā konsistenci, bet arī garšu. Tāpat ar veļas mazgāšanu. Ja runājam par jauniem un efektīviem veļas pulveriem, tad piedāvājam tos pārbaudīt praksē, izmazgājot drēbes,” viņa teic.
Jāpiebilst, ka jauno mazgātavu jau iecienījuši ne vien paši tās idejas autori, bet arī daudzi apkārtnes iedzīvotāji un ārzemju studenti.
Taujāti, kā vērtē šādu iespēju, cilvēki kā galveno priekšrocību min apstākli, ka to var izdarīt bez maksas, ietaupot naudu. Daļa gan izteica šaubas, vai no savas dzīvesvietas uz centru vēlētos vest veļu mazgāšanai, ņemot vērā, ka mājās ir sava veļasmašīna, taču apstiprināja – ideja ir laba un varētu noderēt bezizejas situācijā. Rīgas centrā dzīvojošā Zane šo redz kā glābiņu vecāka gadagājuma cilvēkiem un studentiem, kuri dzīvo kopmītnēs vai īrē mitekļus Rīgas apkārtnē. Viņas viedokli apstiprina arī Krišjānis, kurš uzskata, ka beidzot viņam ir alternatīva dienesta viesnīcas veļas mazgātavai, kurā pat neesot silta ūdens, par efektīvas formulas līdzekli nemaz nerunājot.
Kopumā cilvēki ar šo iniciatīvu ir apmierināti un neapšauba tās izdošanos. Iespējams, teic Zane, tas varētu pamudināt arī citus uzņēmumus tikpat inovatīvā veidā prezentēt savus produktus un piedāvāt iedzīvotājiem arvien jaunus bezmaksas pakalpojumus, vienlaikus informējot par jaunumiem un piedāvājot ērtu servisu.
Jāpiebilst, ka atklāšanas pasākumā piedalījās arī LU Bioloģijas fakultātes Hidrobioloģijas katedras asociētā profesore Maija Balode, uzņēmuma “Zaļais punkts” vadītājs Kaspars Zakulis un vides pētnieks Māris Olte. “Izvēloties ikvienu produktu, ko esam radījuši paši, nevis tas nācis no dabas, svarīgi apdomāt, ko šis produkts piedāvā,” sacīja Māris Olte, īpašu uzmanību pievēršot jaunajai tehnoloģijai un tās efektivitātei. Tikmēr Kaspars Zakulis atgādināja, ka svarīgi plastikāta iepakojumus savākt un pārstrādāt saudzīgi videi – tamdēļ jaunajā pop-up mazgātavā ir uzstādīts “Zaļā punkta” konteiners, kurā ikviens var ievietot vecos iepakojumus, tā palīdzot dabai un ilgtermiņā arī sev.
{source}
<iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/owf85iLRpQA” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}