Rīgā viss pa vecam – gaidāma sāpīga pamošanās. 0
Tā sauktajām latviskajām partijām pašvaldību vēlēšanu rezultāti varētu kalpot par aukstu dušu, kas pamodinās no līdzšinējām ilūzijām un, iespējams, piespiedīs tās satuvināties pirms Saeimas vēlēšanām.
“Pēc gada es jums sniegšu atskaiti par atkārtotu uzvaru Rīgā,” – tā decembrī apvienības “Saskaņas centrs” kongresā saviem partijas biedriem solīja Nils Ušakovs. Viņš arī uzsvēra, ka vienīgais iespējamais ceļš, kā saskaņiešiem saglabāt teikšanu galvaspilsētas pašvaldībā, ir neapstrīdama uzvara vēlēšanās. Toreizējā apņēmība ir piepildījusies, jo sestdien notikušajās pašvaldību vēlēšanās “SC”/”Gods kalpot Rīgai” apvienotais saraksts ieguvis 39 no 60 vietām Rīgas domē.
Domē iekļuvusi arī Nacionālā apvienība (NA), kas saņēmusi 12 vietas un partija “Vienotība” ar 9 vietām. Procentuāli “SC”/”GKR” Rīgā ieguvusi 58,54% vēlētāju atbalstu, “VL”/”TB”/LNNK – 17,86% un “Vienotība” – 14,13%. Citi politiskie spēki nav pārvarējuši piecu procentu barjeru. Par Latvijas Zaļo partiju balsojuši 3,99% vēlētāju, par Latvijas Zemnieku savienību – 1,88%, par Reformu partiju – 1,58%, par partiju “Vienoti Latvijai” – 0,48%, par partiju “Par dzimto valodu!” – 0,34%, par Rīcības partiju – 0,24%, par Latvijas Sociāldemokrātisko strādnieku partiju – 0,21%, par politisko partiju “Alternative” – 0,16% un par Vislatvijas sociāldemokrātu kustību “Par neatkarīgu Latviju!”, Latvijas kustību “Solidaritāte” – 0,14%.
Jau sestdienas vakarā N. Ušakovs balsojuma rezultātus nodēvēja par vēsturiskiem, jo pirmo reizi kopš 1991. gada Latvijas un Rīgas vēsturē esot noticis izteikti neetnisks balsojums, jo gan latviešu tautības rīdzinieki, gan nelatvieši atbalstījuši “Saskaņas centru”/”Gods kalpot Rīgai” (SC/GKR).
“Saskaņas centram” Rīgā ir stabila vēlētāju bāze (aptuveni 120 000 cilvēku), bet šoreiz galvaspilsētā par Ušakova komandu nobalsojuši vairāk nekā 134 000 cilvēku, tādēļ apgalvojumam par veiksmīgu latviešu piesaistīšanu ir pamats. Taču tāpat “SC” labā nospēlēja latviešu vēlētāju kūtrums. Rīgā vēlēšanās piedalījās aptuveni 55% vēlētāju, kas ir rekordzems līmenis, un vēlēšanu bastotāji netieši savu balsi atdod uzvarētājiem, šajā gadījumā – saskaņiešiem.
“Vienotības” un NA pārstāvji šobrīd nemaz negaida piedāvājumus no vēlēšanu uzvarētājiem, tā vietā gatavojas darbam opozīcijā. Pagaidām nekādas sarunas par sadarbību starp abām partijām neesot notikušas. Nacionāļu jaunievēlētie domnieki un valde šodien sanāks uz valdes sēdi, lai spriestu par turpmāko rīcību, tuvākajās dienās līdzīga sanākšana gaidāma arī “Vienotībā”.
Pagaidām lielais jautājums ir par to, kā vēlēšanu rezultāti Rīgā ietekmēs Ministru kabinetā valdošo koalīciju. Izskanējušas pat runas, ka Reformu partijas (RP) izgāšanās vēlēšanās var nozīmēt tās sašķelšanos, daļai reformistu pievienojoties “Vienotībai” un daļai – nacionāļiem, tad notiktu arī pārmaiņas valdībā.
Tomēr “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars uzsvēra, ka partija darīs visu iespējamo, lai saglabātu pašreizējo spēku sadalījumu valdībā. Arī NA saraksta līdere Baiba Broka apgalvoja, ka partijai neesot ne mazākās vēlmes izmantot pašvaldību vēlēšanu rezultātus, lai stiprinātu savas pozīcijas valdībā. Reformu partijas līderis Vjačeslavs Dombrovskis atzina, ka vēlēšanu rezultāts Rīgā ir nepatīkams, taču neesot nekāda pamata runāt, ka tas varētu izraisīt partijas vai Saeimas frakcijas šķelšanos. Viņaprāt, vairāk būtu jārunā par partiju tuvināšanos un sadarbošanos. “Diemžēl līdz šim darbs koalīcijā bieži vien bija raksturojams kā savstarpēja apkarošana, nevis sadarbība. Rīgas rezultātos mēs skaidri redzam, kurš no tā ir ieguvējs. Iespējams, ka varam pat būt pateicīgi šai situācijai, jo diemžēl cilvēki un arī politiķi pārsvarā mainās tikai tad, kad dzīve piespiež. Vēlēšanu rezultāti Rīgā ir kā sarkanā lampiņa, kas iedegusies, lai mūs visus brīdinātu par tiem procesiem, kas uzņem arvien straujākus apgriezienus,” sprieda V. Dombrovskis. Viņaprāt, ir pienācis laiks partijām sēsties pie apaļā galda, izanalizēt savas kļūdas un vienoties par kopīgiem darbiem valsts un iedzīvotāju nākotnes vārdā.
Atgādināšu, ka savulaik tieši RP visasāk iebilda pret “Vienotības” priekšlikumu ne tikai sēsties pie viena galda, bet uz pašvaldību vēlēšanām veidot vienotu labējo partiju apvienību. Neformālās sarunās vairāki valdošo partiju pārstāvji atzīst, ka atteikšanās veidot vienotu bloku bijusi kļūda, jo kopīgiem spēkiem rezultāti būtu labāki. Pagaidām gan vēl neviens neņemas prognozēt, vai šāda apvienība varētu tapt uz Saeimas vēlēšanām.
UZZIŅA Rīgas domes vēlēšanu provizoriskie rezultāti “Saskaņas centrs”/”Gods kalpot Rīgai” – 39 vietas (Nils Ušakovs, Andris Ameriks, Dainis Turlais, Eiženija Aldermane, Vjačeslavs Stepaņenko, Valērijs Petrovs, Vadims Baraņņiks, Jefimijs Klementjevs, Irina Vinnika, Maksims Tolstojs, Mihails Kameņeckis, Oļegs Burovs, Sergejs Hristoļubovs, Svetlana Savicka, Olga Veidiņa, Igors Kuzmuks, Andrejs Kozlovs, Jānis Ločmelis, Agris Ameriks, Vadims Faļkovs, Andris Bērziņš, Ainars Baštiks, Vita Jermoloviča, Igors Solomatins, Baiba Rozentāle, Vadims Jerošenko, Ruslans Pankratovs, Anatolijs Aļeksejenko, Dmitrijs Pavlovs, Ausma Cimdiņa, Mihails Gavrilovs, Raimonds Gailis, Tatjana Lukina, Nikolajs Zaharovs, Juris Zaķis, Vladimirs Dolgins, Anna Vladova, Vladimirs Frolovs un Igors Solovjovs) Nacionālā apvienība – 12 vietas (Baiba Broka, Aleksandrs Kiršteins, Andris Vilks, Nauris Puntulis, Dainis Locis, Kārlis Dombrovskis, Ģirts Lapiņš, Jānis Atis Krūmiņš, Ritvars Jansons, Andris Pārups, Ieva Holma un Andris Lācis). “Vienotība” – 9 vietas (Olafs Pulks, Ints Dālderis, Sarmīte Ēlerte, Pēteris Vinķelis, Baiba Brigmane, Aigars Pētersons, Kārlis Strēlis, Valdis Gavars un Uģis Rotbergs) |
Pašvaldību vēlēšanu rezultāti Latvijā
{gallery id=”1794″}