Koncertuzvedumas “Varones: Pārmaiņu balsis”.
Koncertuzvedumas “Varones: Pārmaiņu balsis”.
Foto: Sanita Ieva Sparāne

Rīga uzvar Ņujorku un Prāgu konkurencē par starptautiska muzikāla projekta ierakstīšanu 0

Visas aizvadītās nedēļas garumā Rīgā, Latvijas Radio 1. studijā notika starptautiska vēriena muzikālā projekta, koncertuzveduma “Varones: Pārmaiņu balsis” (Women Warriors: The Voices of Change) mūzikas ieraksts.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tajā ar diviem skaņdarbiem piedalās arī latviešu komponiste Lolita Ritmane.

Projekta vadītāja, diriģente Eimija Andersone (Amy Anderson) Lolitas daiļradi tajā iekļaut nolēma pēc viņas uvertīras “Gaisma” noklausīšanās un uzaicināja Lolitu piedalīties savā vērienīgajā projektā līdz ar citām komponistēm – sievietēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais koncerts notika aizvadītā gada septembrī Ņujorkā, Linkolna centrā, un līdz ar to koncertuzvedums iesāka savu ceļu pasaulē. (Uvertīru Latvijas klausītāji dzirdēja 2018. gada vasarā PBLA Kultūras fonda rīkotās konferences dienās Cēsīs.)

Eimija Andersone ir pievērsusies sociāli svarīgiem projektiem ar mērķi iestāties pret rasismu un diskrimināciju visās tās izpausmēs. Koncertuzvedums tapis, lai mūzikas valodā par to vēstītu.

Mūzikas ierakstā piedalījās Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un mūziķi no Operas orķestŗa un Sinfonietta Riga.

Izvēli par labu Rīgai nosver kvalitāte

Koncertuzveduma “Varones: Pārmaiņu balsis” mūzikas ierakstīšanai tika apspriestas trīs pilsētas – Ņujorka, Prāga un Rīga. Izvēle tika par labu Rīgai, un, kā saka Lolita, viņas ieteikums bijis ne jau tikai nacionālpatriotisku jūtu vadīts.

Pēc mūzikas ieraksta filmai “Dvēseļu putenis” Lolita pārliecinājusies, ka Latvijas mūziķu, kā arī ierakstu studijas iespējas ir visaugstākajā līmenī. To apstiprināja arī Eimija Andersone.

“Eimija teica, ka jūtas kā atklājusi lielu noslēpumu,” saka Lolita Ritmane.

“Izcilos mūziķus kā Elīnu Garanču, Andri Nelsonu, Mūžībā aizgājušo Marisu Jansonu, Cremerata Baltica un citus jau labi pazīst pasaules mūzikas sabiedrība, bet tas, cik augstas raudzes ir Latvijas orķestru mūziķi, tiešām bija pārsteigums.

Arī Latvijas Radio ierakstu studija jeb 1. studija ar savu līmeni – nevainojams skanējums, turklāt brīnišķīgās telpās, kur daudz koka, kas palīdz orķestrim, īpaši vijolēm, skanēt visā muzikālajā pilnībā.

Pati biju sajūsmā, jau ierakstot “Dvēseļu puteņa” mūziku – zināju, ka būs labi, bet, ka tik labi… Protams, esmu ļoti lepna par to, ka šī mūsu lielā projekta ieraksts notiek tieši manā Latvijā!”

Briežkalns gandarīts par sadarbību

Lepns un gandarīts ir arī Latvijas Radio Skaņu ierakstu daļas vadītājs Māris Briežkalns: “Latvijas Radio 1. studija ir atdzimusi, un šis starptautiskā vēriena mūzikas projekta ieraksts to apliecina.

Reklāma
Reklāma

Esam gan uzlabojuši telpas iekārtojumu, gan atjaunojuši mikrofonu “parku”.

Jau minētais “Dvēseļu puteņa” mūzikas ieraksts apliecināja mūsu iespējas.

To atzinīgi novērtēja arī Eimijas Andersones koncertuzveduma “studijas meistars”, radošais producents Marks Matsons, Lolitas dzīvesbiedrs, kas mūsu studijā strādāja abos projektos.

Uzvedumu “Varones: Pārmaiņu laiks” nākamgad prezentēs Ņujorkā, tad tas aizies pasaulē, un es, protams, ceru, ka iegūs Grammy balvu!

Sadarbība ar Lolitu Ritmani vienmēr ir bijusi pacilājoša. Iepriekšējā tikšanās mums bija projektā “Rothko in Jazz”, kur viens no desmit skaņdarbiem ir viņas.

Pērn tas skanēja M. Barišņikova centrā Ņujorkā, bet šā gada septembrī pošamies uz Hjūstonu, Teksasā, lai piedalītos atjaunotās Rotko kapelas atklāšanā.

Būs vairāki koncerti, un savu atbalstu ir apsolījis Latvijas Goda konsuls, Boņuka 2019 balvas saņēmējs Pēteris Ragaušs. Tas tiešām ir pagodinoši, ka šai notikumā muzicēs Latvijas džezisti.”

Pēterim Vaskam mistiska tikšanās

Eimija Andersone Rīgā, Latvijā ieradusies pirmoreiz, un viņa uzmeklēja komponistu Pēteri Vasku, lai tiktos uz sarunu, kuŗā risinājās gan mūzikālas, gan gluži personiskas atmiņas.

Pēteris Vasks: “Šī bija gluži negaidīti patīkama, pat mistiska tikšanās… Jo Eimiju līdz šim nepazinu, taču ciešas radošas saites mums bija ar viņas dzīvesbiedru, izcilo diriģentu Jakovu Kreicbergu. (Jakovs Kreicbergs dzimis Pēterburgā, muzikālo izglītību ieguvis Amerikā, darbojies ar pasaulē pazīstamiem orķestŗiem. Mūžībā aizgāja 51 gada vecumā 2011. gadā – L.K. )

1999. gada 31. jūlijā Londonas Albertholā tika atskaņota mana Otrā simfonija, ko Jakovs bija pasūtinājis Anglijas orķestrim, ko viņš tolaik vadīja. Tad arī pirmoreiz tikāmies.

Vēlāk viņš manus skaņdarbus izraudzīja orķestriem, ko diriģēja un vadīja visā pasaulē. Man pašam bija iespēja būt klāt Cīrihē, Berlīnē, bet 2011. gadā Amsterdamas Conertgebouw jau viņa paša vairs nebija… Tikšanās ar Eimiju bija vairāk nekā aizkustinoša.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.