Rīgā uz vietu pansionātā iedzīvotājiem rindā nav jāgaida 0
Rīdzinieku ilgtermiņa sociālā aprūpe tiek īstenota trīs pieaugušo aprūpes centros – SAC “Mežciemā”, “Gaiļezerā” un “Stella Maris”, kā arī 12 līgumorganizāciju iestādēs.
“Privāto uzņēmējdarbību, piedāvājot galvaspilsētā senioriem mājvietu ar medicīnisko aprūpi, vērtējam pozitīvi, tādēļ domes mājaslapas sociālās aprūpes pakalpojumu sadaļā iedzīvotāji var uzzināt arī par “Dzintara melodiju”. Tomēr līgum-attiecības par pašvaldības apmaksātiem sociālās aprūpes pakalpojumiem ar to negrasāmies slēgt. Rīgā pašvaldībai ir trīs pieaugušo sociālās aprūpes centri – “Mežciems” ar 290 vietām, “Gaiļezers” ar 426 vietām un “Stella Maris” ar 114 vietām. Tie spēj nodrošināt pašreizējo pieprasījumu, tāpēc arī rindas uz tiem šobrīd nav. Klienti, kam nepieciešama sociālā aprūpe, var izvēlēties arī kādu no mūsu 12 līgumorganizāciju iestādēm,” pastāstīja Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Lita Brice.
Piemēram, filiāli “Ezerkrasti” (līdz 350 vietām), Engures novada domes pansionātu “Rauda” (līdz 75 vietām), biedrības “Dzintarkrasta serviss” SAC “Liepa” (līdz 95 vietām), nelielo sociālās aprūpes centru “Āgenskalna saulriets” (14 vietas), kur savas mūža norieta dienas iecienījuši pavadīt ticīgi vecie ļaudis. Nelielā vietu skaita dēļ tajā gan ir rinda. Uz šā gada 1. janvāri pansionātu Rīgā bija izvēlējušies 1150, bet ārpus Rīgas – 222 jeb 16% galvaspilsētas iedzīvotāju.
Kopumā 2012. gadā tika nodrošinātas 1398 sociālās aprūpes centru pakalpojuma vietas – Rīgas pilsētas pašvaldības iestādēs 648 vietas, līgumorganizāciju iestādēs – līdz 750 vietām. No jauna pērn SAC “Mežciemā” uzņēma 84, SAC “Gaiļezerā” – 254 rīdziniekus.
“Pašlaik vietu pansionātos mums pietiek, jo cilvēki arvien vairāk izvēlas savu nevarīgo tuvinieku kopt mājās, arī valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi kļūst pieejamāki mājās.
Cilvēkiem, kas vecuma vai hroniskas saslimšanas dēļ nespēj veikt pašaprūpi un uzreiz nevar tikt pansionātā, īslaicīgu sociālo aprūpi varam sniegt Rīgas 1. slimnīcā, kur šogad īslaicīgās aprūpes nodaļu gultu skaits palielināts līdz 90.” Īslaicīgās aprūpes pakalpojumi (līdz 60 dienām) pieejami arī pašvaldības pansionātos. Pansionātos ilglaicīgo sociālo aprūpi sniedz arī invalīdiem ar kustību traucējumiem un cilvēkiem ar demenci. Vidēji uzturēšanās pansionātā izmaksā Ls 300 mēnesī.
Nemazinās tendence, ka sociālās aprūpes pakalpojuma saņēmēji kļūst vairāk aprūpējami un uzraugāmi, tas ir, pieaug mazkustīgo un vecuma demences skarto skaits. Tas nozīmē arī izmaksu palielināšanos šādu cilvēku sociālajai un medicīniskajai aprūpei. Šobrīd valsts un pašvaldības sociālās aprūpes centri cenu ziņā spēj konkurēt ar privātiestādēm. Vai tā būs arī nākotnē, pagaidām jautājums paliek neatbildēts.