Rīga un rīdzinieki fotoizstādē 0
Rīgas Svētā Pētera baznīcā līdz 2014. gada 12. janvārim skatāma fotokluba “Rīga” fotoizstāde “Katram sava pasaule”. Izstādē piedalās 20 autori un skatītāju vērtējumam nodoti vairāk nekā 70 darbi galvenokārt par Rīgas tematiku.
Fotomākslinieki savos darbos pauduši daudzpusīgu skatījumu uz mūsu galvaspilsētu Rīgu, tās cilvēkiem, kā arī Latvijas ainavām, kurā mijas dažādu gammu noskaņas un emocijas. “Šajā izstādē mēs gribējām parādīt Rīgu un rīdziniekus. Tā mums bija diezgan grūta tēma, jo mūsu autoriem labāk padodas dabas fotogrāfijas. Vēlējāmies sev pacelt latiņu augstāk. Mēs esam fotoklubs “Rīga” un tāpēc tikai likumsakarīgi, ka pievēršamies Rīgas tēmai. Ja mēs pasaulē vēlamies parādīt sevi, tad dabas skati būs pats par sevi, bet mums ir svarīga arī mūsu Rīga,” atklāj fotokluba vadītāja Eiženija Freimane. Viņa uzver, ka uz klubu nāk un izstādēs piedalās dažādu paaudžu cilvēki. “Piemēram, Bruno Alsiņš ir no 1962. gada. Viņam līdzās ir jaunie autori Māris Greidāns un Vitālijs Vinogradovs – gan gados, gan pēc fotografēšanas pieredzes, kuri pie mums darbojas dažus mēnešus. Taču, tā kā darbi bija labi, arī tos iekļāvām izstādē.” Šajā izstādē vairāk ir skatāmi Rīgas skati – centrs, Vanšu silts, bet nav mazo pilsētas detaļu. Izstādes veidotāji atklāj, ka tas varētu būt šīs tēmas turpinājums. “Rīga prasa vairāk laika, tāpēc turpināsim šo tēmu jau februārī, kad izstāde būs VEF Kultūras pilī, kurā būs bildes, kas netika parādītas šajā izstādē. Katrai vietai ir piemēroti konkrēti mākslas darbi. Tā arī mums ir ar šo izstādi. Tajā ir parādīts vairāk pozitīvais, bet Rīga jau ir dažāda, patiesībā, kas tā par mākslu bez konflikta,” nosaka Eiženija un piebilst, ka Rīgai ir dažādi rajoni, bet laikam jau pozitīvā tomēr ir vairāk. “Fotogrāfam ir tā priekšroka, ka viņš spēj apstādināt laiku un parādīt to, kam ikdienā paskrienam garām,” neslēpj Eiženija.
Savas darbības laikā fotoklubs “Rīga” ir bijis kā radoša laboratorija, kurā izauga Latvijas jauno fotogrāfu paaudze, kas nesa Latvijas vārdu tālu pāri mūsu valsts robežām. Kluba biedri ir piedalījušies un viņu darbi guvuši atzinību un augstus apbalvojumus daudzās vietēja mēroga, kā arī starptautiskajās izstādēs. Fotokluba “Rīga” pirmsākumi meklējami 1962. gadā, kad Tautas universitātes 15 klausītāji nolēma izveidot fotoamatieru klubu Centrālajā poligrāfiķu klubā, par pirmo vadītāju ievēlot TV operatoru Vilni Folkmani, kurš bija arī pirmais valdes priekšsēdētājs.
Joprojām tiek turpinātas kluba labākās tradīcijas – katru gadu dalībnieki piedalās pašu un citu zemju rīkotajās izstādēs, gūstot dažādus apbalvojumus. Regulāri izstādes ir skatāmas VEF Kultūras pils telpās un RCB filiālbibliotēkā “Daugava”. 2009. gadā, piedaloties Igaunijā Narvas festivālā, fotokluba autoru kolekcija saņēma augstāko apbalvojumu – “Grand Prix”. Fotokluba pēdējo gadu nozīmīgākās izstādes bija “Saulē… Vējā… Pasaulē”, “Latvija – mūsu mājas”, “Dziesmu un deju svētki”, “Cilvēks un vide”, “Versijas”.