Rīgā šovakar notiks pikets Gruzijas tautas atbalstam; Tbilisi turpinās protesti starp proeiropeiski noskaņotiem iedzīvotājiem un policiju 0
Šodien plkst.19 Rīgā, pretī Gruzijas vēstniecībai, notiks pikets Gruzijas tautas atbalstam, aģentūru LETA informēja pasākuma iniciators Andris Vītols.
Viņš uzsver, ka pikets ir ar politiskajām organizācijām nesaistīts. Tajā varētu piedalīties līdz 100 dalībniekiem.
Komentējot piketa norisi vietnē “X”, Vītols raksta, ka uz atbalsta plakātiem piketam viņš rakstītu, ka Gruzija ir piederīga Eiropai, nevis Krievijai. Plakāti atbalstītājiem ir jāsagatavo pašiem.
Galvaspilsētas pašvaldībā aģentūrai LETA apliecināja, ka pašvaldībā ir pieteikts pikets, kura mērķis ir “paust atbalstu Gruzijas sabiedrībai cīņā pret neseno vēlēšanu rezultātu falsifikāciju un Gruzijas integrācijai Eiropas Savienībā”.
Pikets pieteikts likumā noteiktajā kārtībā. Pašvaldībā atgādina, ka atbilstoši likumam “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” rīkotājiem nav jāsaņem pašvaldības atļauja.
Jau ziņots, ka protesti Tblisi un citās pilsētās notiek kopš pagājušās ceturtdienas, kad Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar Eiropas Savienību (ES). Demonstrāciju laikā izraisījušās sadursmes, un policisti pielietojuši nesamērīgu spēku pret protestētājiem.
Jau vēstīts, ka Baltijas valstis vienojušās noteikt nacionālās sankcijas likumīgo protestu apspiedējiem Gruzijā. Starp tiem, kam noteikts iebraukšanas aizliegums, ir bijušais premjerministrs, partijas “Gruzijas sapnis” goda priekšsēdētājs Bidzina Ivanišvili un iekšlietu ministrs Vahtangs Gomelauri.
Sarakstā ir arī iekšlietu ministra vietnieki Šalva Bedoidze, Giorgijs Buthuzi, Josebs Čelidze un Aleksandrs Darahveidze, Iekšlietu ministrijas īpašo uzdevumu spēku komandieris Zviads Hazarišvili, viņa vietnieki Mileri Lagazauri un Mirza Kezevadze, Iekšlietu ministrijas patruļpolicijas priekšnieks Važa Siradze un kriminālpolicijas priekšnieks Teimurazs Kupatadze.
Gruzijas premjers piekrīt tikties ar opozīcijas līderiem
Tikmēr tiek ziņots, ka Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze otrdien, 3.decembrī, piekrita sarunām ar diviem bijušajiem ministriem un opozīcijas partiju par valsts virzību uz Eiropu, vienlaikus galvaspilsētā turpinoties protestiem pret valdības lēmumu apturēt sarunas par iestāšanos Eiropas Savienībā (ES), vēstīja LETA.
Pagājušajā ceturtdienā Kobahidze paziņoja, ka Gruzija pārtrauks sarunas par iestāšanos ES un atteiksies no ES budžeta palīdzības līdz 2028.gada beigām. Jau pēc protestu izraisīšanās Kobahidze pauda, ka Gruzija nav atteikusies no eirointegrācijas kursa.
Tikmēr otrdienas, 3.decembra, vakarā Tbilisi izcēlās jaunas vardarbīgas sadursmes starp proeiropeiski noskaņotiem protestētājiem un policiju, paziņoja Iekšlietu ministrija.
Sociālajos medijos publicētajos video redzami protestētāji gāzmaskās un ķiverēs, kas raida pirotehniku policijas virzienā. Atbildot uz to, drošības spēki izmantoja ūdens lielgabalus un asaru gāzi, lai izklīdinātu pūli. Proeiropeiski noskaņotā prezidente Salome Zurabišvili tomēr raksturoja demonstrantus kā miermīlīgus. “Asaru gāze un ūdens lielgabali tika izmantoti nesamērīgi,” viņa pauda platformā “X”.
Prezidente arī pieminēja “masveida aizturēšanas un sliktu izturēšanos”, taču nesniedza informāciju par aizturēto skaitu.
Mediji vēsta, ka vairāki žurnālisti protesta laikā ievainoti.
Protesti Tbilisi notiek kopš pagājušās ceturtdienas, kad premjers paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.
Rietumvalstis asi kritizē Tbilisi par pārmērīgu policijas spēku vēršanu pret demonstrantiem.
Arī ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks pirmdien pauda bažas, ka Gruzijas tiesībsargājošās iestādes izmanto neproporcionālu spēku.
Opozīcijas partijas un Zurabišvili neatzīst vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem, un boikotē jauno parlamenta sasaukumu. Prezidente svētdien aicināja izsludināt jaunas parlamenta vēlēšanas.
Gruzijas parlamenta vēlēšanās 26.oktobrī saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem uzvarēja partija “Gruzijas sapnis”, kas pie varas atradusies jau desmit gadus un tiek apsūdzēta par tuvināšanos Krievijai.