FOTO. Atskats uz “Baltās nakts 2022” audiovizuālām instalācijām Rīgā 3
Vakar jau 17.reizi norisinājās mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts”.
Bastejkalnā varēja apskatīt gaismas instalāciju “Par mieru!”, kuras autors ir slovāku mākslinieks, gaismu dizaineris, kurš strādā ar pseidonīmu “Sedemminut”. Gaismas instalāciju veido 50 divus metrus augsti uzgaismoti skrējēju silueti kustību atspoguļojošās pozīcijās, kas izvietoti vairāk nekā 100 metrus garā, vienotā instalācijā.
Pilsētas kanālā pie Rīgas brīvostas pārvaldes ēkas no plkst.21 līdz 3 uz vēdekļveida ūdens ekrāna bija apskatāma optiska gaismas projekcija “Biopoētika”. Projekts debiju piedzīvoja Igaunijas pilsētā Tartu, Emajogi upē.
Projekcijas tēlu valoda vēsta par ūdens izcelsmi, atmiņu un pirmatnējo spēku, kas stāv pretī apkārt esošajai civilizācijai. Māksliniece Aļona Movko-Magi no Igaunijas ir profesionāla multimediju un instalāciju māksliniece, kuras darbi augstu novērtēti gan viņas mītnes zemē, gan ārvalstīs. Mākslinieces radītos poētiskos, vizuāli krāšņos video instalācijas tēlus papildinās igauņu komponista Markusa Robama speciāli šim projektam komponēta mūzika.
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgā, no plkst.19 līdz 23 izskanēja koncertprogramma “Momentary”, kurā tiks radīti un pirmatskaņoti Sniedzes Prauliņas, Raimonda Tigula un īslandiešu komponista Oulavūra Arnalda skaņdarbi, kuros apvienotas kora balsis un elektronikas skaņas.
Programmu vienojoša būs kosmosa un visuma tēma, kā arī dzejnieka Toma Treiberga veidotie teksti un scenārijs. Mūsdienu mūzikas programmas “Momentary” izpildītāji ir Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā ģilde” jauktais koris “Mūza” un Rīgas Latviešu biedrības kamerkoris “Austrums”.
Ziedoņdārzā, Rīgā, no plkst.21 līdz 3 bija apskatāma instalācija “Dārzs, kur saule riet”, kurā katrs apmeklētājs var uz brīdi nokļūt romantiskā, mierpilnā, draudzības, mīlestības un saulrieta gaismas piepildītā vidē.
Instalācijas centrā atrodas vides objekts – piecus metrus plata un 2,5 metrus augsta mākslīga saule. Instalācija atskaņo dabas skaņas, tādā veidā palīdzot pilnveidot apmeklētāja pieredzi, papildinot atmosfēru, veidojot cilvēka saikni ar dabu.
“Baltās nakts” tradīcija aizsākās Parīzē 2002.gadā. Vēlāk Parīzei pievienojās Brisele, Madride, Rīga un Roma, izveidojot kopīgu sadarbības tīklu “Eiropas Baltās naktis”. “Baltās nakts” tradīciju turpina pilsētas ne tikai Eiropā, bet arī Kanādā, ASV, Japānā un citviet. Rīgā projekts ar nosaukumu mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts” tiek īstenots kopš 2006.gada.
“Baltās nakts” mērķis ir motivēt sabiedrību atklāt mūsdienu kultūras daudzveidību un raisīt plašāku interesi par kultūras notikumiem, izpausmēm un pārmaiņām. “Baltā nakts” notiek gan pilsētas centrā, gan citās apkaimēs, atklājot pilsētu, kas atvērta dažāda vecuma, tautību un sociālās piederības grupu iedzīvotājiem un pilsētas viesiem. “Baltās nakts” pasākumi tradicionāli notiek ne vien kultūrai un mākslai ierastās vietās, bet arī neierastā vidē, veicinot kultūras jēdziena uztveres robežu paplašināšanu.