Foto-Karīna Miezāja

Rīga sāks dimdēt dziesmu un deju soļos. Vairāk vietu, alus un šašliks 9

Jau sestdien līdz ar 34 izcilāko Latvijas koru sacensībām Latvijas Universitātes Lielajā aulā un svētdien līdz ar grandiozo un krāšņo svētku dalībnieku gājienu Rīga sāks dimdēt dziesmu un deju soļos, un XXVI Vispārējie latviešu dziesmu un XVI Deju svētki būs sākušies. Šie būs vērienīgākie līdz šim piedzīvotie svētki ar vairāk nekā 43 tūkstošiem dalībnieku no 118 Latvijas pašvaldībām un 21 ārvalsts, kur tiek kopta Dziesmu un deju svētku tradīcija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Dziesmu un deju svētku tradīcija ir jau 145 gadus sena, un ik reizi piedzīvojam ko jaunu – jaunas dziesmas un dejas repertuārā un daudz ko citu, taču šoreiz jaunumu ir sevišķi daudz – kā mākslinieciskā, tā arī organizatoriskā jomā.

Vairāk vietu, alus un šašliks

Gan Daugavas stadions, kur lieluzvedumā “Māras zeme” griezīsies dejotāji, gan Mežaparka Lielā estrāde, kur skanēs Noslēguma koncerts “Zvaigžņu ceļā”, kopš pēdējiem svētkiem būtiski mainījušies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc pārbūves Mežaparka estrādē ir vairāk nekā 30 000 sēdvietu, savukārt Daugavas stadionā to skaits pieaudzis līdz 10 000, tomēr rīkotāji aicina ierasties vismaz divas stundas pirms koncertu sākuma, jo pārbaudes pie vārtiem būs pietiekami nopietnas. Uz estrādes būs 9802 koristu vietas, no kuriem 2292 tiks izvietoti pagaidu koka tribīnēs. Vizuāli un skatītāju vietu skaita ziņā izmaiņas ir uz labu, tomēr funkcionāli tās būs iespējams novērtēt tikai tad, kad svētki jau sāksies.

Norises vietās nedrīkstēs ienest šaujamieročus, asus priekšmetus, pirotehniku, lāzerpildspalvas, bīstamas vielas un priekšmetus, alkoholiskos dzērienus un narkotiskās vielas. Arī sporta aprīkojumu (skeitborda dēļus un skrituļslidas) labāk atstāt mājās. Lietussarga vietā jāizvēlas lietusmētelītis, tāpat statīvus foto un video aparatūrai (arī tā dēvētos selfijstikus) ienest nedrīkstēs.

Toties, kaut arī uz biļetes uzzīmēta foto un video iekārtas aizliedzoša ikoniņa, kā mobilos telefonus ar kamerām, tā arī fotoaparātus un videokameras līdzi ņemt un ar tiem filmēt un fotografēt drīkstēs uz nebēdu. Svētku rīkotāji aicina arī dalīties ar noķertajiem mirkļiem sociālajos tīklos, lietojot mirkļbirku #DzSv. Vērts atcerēties, ka bērniem līdz septiņiem gadiem Dziesmu un deju svētku pasākumos ieeja ir bez maksas, ja vien netiek aizņemta atsevišķa sēdvieta – vēlams gan paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu.

Jau šobrīd skaidrs, ka Noslēguma koncerts skanēs tālāk un apkārtne izskatīsies koptāka, jo ēdināšanas zona atrodas “zem” jaunās skatītāju zonas. Svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča norāda – pirms koncerta ar ēdienu un glāzēm drīkstēs izstaigāt visu atjaunotās estrādes teritoriju, bet, koncertam sākoties, skatītāju zonā ar glāzēm uzturēties nedrīkstēs. Skatītājiem savus ēdienus un dzērienus līdzi uz Mežaparka estrādi vēlams neņemt, jo ienest teritorijā tos nedrīkstēs. Kā izņēmumu rīkotāji norādījuši zīdaiņu un bērnu līdz četru gadu vecumam pārtiku un dzērienus.

Reklāma
Reklāma

Izvēlētās ēdināšanas firmas ļauj cerēt, ka šoreiz svētku apmeklētāji, kuriem uz lielajiem koncertiem jāierodas pat vairākas stundas pirms to sākuma, varēs gan padzerties sulu un dažādu veidu alu, gan pamieloties ar ceptiem kartupeļiem vai frī un šašliku. Kādas būs cenas, to redzēsim uz vietas, taču saprātīgāk būtu rēķināties ar izcenojumiem, kādi parasti ir brīvdabas tirdziņos un pasākumos – augstākiem nekā kafejnīcās ikdienā.

Kas ēdinās un padzirdīs

Tiesības tirgot alu un vieglos dzērienus svētku norises vietās ieguvušas firmas “Zlaukts”, “Piebalgas alus”, “Valmiermuižas alus”, “Kroņstrauts”, “Cido grupa”, “Aldaris” un “Cēsu alus”.

Ēdināšanas pakalpojumus Daugavas stadionā nodrošinās “Raganas ķēķis”, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums “Arrival” no Jēkabpils, kā arī “Bistro 1838”.

Par ēdienu tirgošanu Vērmanes dārzā līgums noslēgts ar SIA “Ieroči Lāčplēsis” un SIA “Pilskrogs”, bet Mežaparka estrādes apmeklētājiem izsalkumu remdēs “Arrival”, “Latvian Catering Service”, “Lielkalnu centrs”, “Pilskrogs – 1”, “Lido”, “Circle K Latvia”, “Vira V” un “Restorānu serviss”.

Ar moto “pirmo reizi”

Šogad svētki sāksies ar gājienu – tas notiks svētdien, 1. jūlijā, no plkst. 14 līdz pat 21.30, un šoreiz tā dalībnieki pulcēsies pie Brīvības pieminekļa, un gājiens noslēgsies Skonto stadionā izveidotajā Svētku kvartālā. Savukārt pēcsvētku pirmdiena, 9. jūlijs, pirmo reizi pasludināta par brīvdienu visā valstī.

Ierastā tautastērpu skate, kas šogad notiks ceturtdien, 5. jūlijā, pirmo reizi risināsies koncertzālē “Palladium”. Svētku rīkotāji skaidro, ka šādu lēmumu pieņēmuši lietišķās mākslas eksperti saistībā ar paša pasākuma formāta maiņu – šogad tas no uzveduma pārtapis skatē. Pūtēju dižkoncerts, kurš iepriekšējos svētkos notika Doma laukumā, šogad skanēs Esplanādē 6. jūlijā no plkst. 17.

Pirmo reizi svētku laikā norisināsies Pasaules latviešu dienas, kas sāksies pirmdien, 2. jūlijā, ar konferenci “Latvieši pasaulē – piederīgi Latvijai. Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšana un attīstība”. Pēc tam plkst. 19.30 turpat, RLB namā, notiks Pasaules latviešu deju kopu un folkloras kopu koncerts “Cilvēks. Mūžs. Dimd!”, kurā piedalīsies vairāk nekā 600 dalībnieku no 27 deju un folkloras kopām un 14 valstīm. Sekos Danči ar pasaules latviešu folkloras kopām un Saieta nams un danču vakars līdz pat rītam. Savukārt koncertā otrdien, 3. jūlijā, plkst. 19 Esplanādē dziedās un muzicēs 1115 pasaules latvieši, pārstāvot 34 jauktos, sieviešu, vīru un ģimenes korus un folkloras kopas no 20 valstīm. Koncerta programmu diriģēs deviņi latviešu ārvalstu diriģenti no septiņām valstīm. Rīgas Latviešu biedrības foajē no 2. līdz 7. jūlijam būs apskatāma pasaules latviešu foto un mākslas izstāde “Pasaules latvieši Dziesmu un deju svētkos”, tāpat notiks divas Andreja Jansona mūzikla “Lolitas brīnumputns” izrādes VEF Kultūras pilī.

Svētkos pirmo reizi notiks arī divi vērienīgi latviešu dziesminieku koncerti Vērmanes dārzā – trešdien, 4. jūlijā, no plkst. 18 līdz 21.30 un svētdien, 8. jūlijā, no plkst. 17 līdz 20. Bet Noslēguma koncertā pirmo reizi pašā centrā goda vietā dziedās Latvijas kordiriģentu koris.Reģionu kori gājienā ies šādā secībāplkst. 14:15 – Vidzemes kolektīvi (neskaitot Rīgu, skaitliski lielākais un vienīgais reģions, kura kolektīvi nav sakārtoti novadu alfabētiskā secībā);plkst. 16.30 – Kurzemes kolektīvi;plkst. 17.25 – Zemgales kolektīvi;plkst. 17.50 – Sēlijas kolektīvi;plkst. 18.10 – Latgales kolektīvi;plkst. 18.55 – diasporas kolektīvi;plkst. 19.15 – Rīgas kolektīvi;plkst. 20.25 – organizatori.

Dalībniekiem – svētkos vairāk iespēju

Dalībnieka karte šajos svētkos ir multifunkcionāla, ar iestrādātu unikālu čipu – vienlaikus identifikācijas dokuments un dalībnieka ikdienas neatņemama sastāvdaļa, tādēļ glabājama tikpat rūpīgi kā ID karte vai pase. To uzrādot, viņi varēs iekļūt mēģinājumu un koncertu norises vietā, saņemt ēdināšanas pakalpojumus; no 30. jūnija līdz 9. jūlijam bez maksas izmantot Rīgas sabiedrisko transportu, lietojot to tāpat kā e-talonu. Tāpat – braukt vilcienā Rīgā un Pierīgā, A un B zonā (biļeti varēs saņemt “Pasažieru vilciena” kasēs vai vilcienā pie konduktora kontroliera, uzrādot dalībnieka karti). Dalībniekiem svētku laikā arī būs iespēja bez maksas apmeklēt tautas lietišķās mākslas izstādi “Radītprieks” izstāžu zālē “Rīgas Mākslas telpa”, pasākumus Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, izstādi “Latvijas gadsimts” Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Latvijas Dabas muzeja un Rīgas Motormuzeja ekspozīciju, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja pastāvīgo ekspozīciju. 30% atlaidi ieejas biļetei svētku dalībniekiem piedāvās LU Botāniskais dārzs.

Šogad svētku dalībnieki, uzrādot karti, drīkstēs bez maksas arī apmeklēt Noslēguma koncertu. Vietas skatītāju zonā gan netiks ierādītas. Toties bērnus līdzi uz mēģinājumiem Mežaparka estrādē ņemt šoreiz nedrīkstēs, ja vien viņi paši nav svētku dalībnieki. Rīkotāji gan nevarēja atbildēt uz jautājumu, cik plaši šāda iespēja izmantota iepriekšējos svētkos.

Ērtāk dalībniekiem šoreiz plānots organizēt arī ēdināšanu. Iepriekšējos svētkos no visām mēģinājumu un koncertu norises vietām uz pusdienām bija jādodas uz pilsētas centru, tādējādi sarežģījot loģistiku svētku dalībniekiem un ievērojami noslogojot Rīgas ielas. Šogad brokastis dalībniekiem nodrošinās mītnes vietās, pusdienas – mēģinājumu vai koncertu vietās, un katrs varēs izvēlēties, vai vēlas saņemt “sauso” launaga paciņu norises vietā vai arī siltas vakariņas mītnes vietā.

Pirms svētkiem sociālajos tīklos izraisījās asas diskusijas par to, ka dalībniekiem nav bijis iespējas izvēlēties veģetāru ēdienkarti kā alternatīvu piedāvātajiem ēdieniem ar gaļu. Izpētot svētku mājas lapā ievietoto sadaļu par dalībnieku ēdināšanu, var secināt, ka ir gana daudz arī ēdienu bez gaļas. Taču, ja kādam no dalībniekiem organizētāju piedāvātais ēdiens šķitīs pilnīgi nepieņemams, uz mēģinājumu vietām ikviens varēs ņemt līdzi to, kas labāk garšo. Pārtikas un veterinārais dienests gan iesaka izvēlēties ēdienus un dzērienus, kam nav nepieciešama īpaša uzglabāšanas temperatūra, vai arī ņemt līdzi aukstumsomas.

Mobilā lietotne “Svētki”

Šogad jaunums ir arī bezmaksas mobilā lietotne “Svētki”, kuru izstrādāja informācijas tehnoloģiju uzņēmums “Squalio”. To varēs novērtēt no šodienas. Lietotne domāta dalībnieku ērtībām kā individuālais plānotājs svētkos ar individualizētu informāciju par mēģinājumu laikiem un vietām, naktsmītnēm un maltītēm, svētku koncertiem un citām svarīgām lietām. Svētku apmeklētāji arī varēs lejuplādēt aplikāciju, taču šajā versijā informācija būs vispārēja – tajā varēs ērti pārskatīt svētku aktualitātes, uzzināt interesantus faktus par svētkiem un tuvākos notikumus.

Dziesmu svētki LTV svētdien, 1. jūlijā:

  • Plkst. 10 – Virsdiriģentu un virsvadītāju godināšana.
  • Plkst. 14 – 20.30 – Svētku dalībnieku gājiens.
  • Plkst. 21.30 – Atklāšanas pasākums svētku dalībniekiem.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.