Rīga “Positivus” rīkošanai piešķīrusi 200 tūkstošus eiro. Ko pilsēta no tā ieguvusi? 78
Pēc ilgām diskusijām vien dažas dienas pirms festivāla “Positivus” Rīgas pašvaldība šo pasākumu nolēma atbalstīt ar 200 000 eiro.
Kāds tad ir pienesums Rīgai no festivāla “Positivus”, un vai tiešām šie 200 eiro kritīs, tā teikt, auglīgā augsnē?
Atbildi uz šo jautājumu TV24 raidījumā “Ziņu TOP” sniegusi Laima Geikina, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja.
Viņa ir pārliecināta, ka pienesums esot: “Jau pagājušā gadā “Posituvs” rādīja, ka atsevišķi mākslinieki, kas bija galvenie mākslinieki programmā, viens tvīts miljons cilvēkiem darīja zināmu vietu – Rīga.”
Laima Geikina min arī kādu piemēru no sporta pasaules: Un es šeit gribētu atsaukt atmiņā notikumu ar mūsu pludmales volejbolistiem, kad viņi vinnēja Amerikas komandu. Visi amerikāņi uzreiz: “Kas ir Latvija? Kur tā atrodas? Parādiet uz kartes!”
Tā kā šie mākslinieki jau nāk ar savu, mēs dodam naudu tieši mākslinieku honorāriem, lai būtu iespēja piesaistīt šos pasaules līmeņa māksliniekus, piemēram, Sems Smits. Viņam “Spotify” mēnesī ir pāri pa 54 miljoni klausītāju. Pietiktu ar vienu viņa frāzi: “Es esmu Rīgā” vai vienu bildi, kur mēs nekad par 200 tūkstošiem tādu publicitāti neiegūsim.”
Atgādināsim, ko par šo tēmu pēc debatēm pašvaldībā LETA rakstīja lēmuma pieņemšanas dienā – 13. jūlijā!
Šodien Rīgas domes sēdē deputāti ilgi diskutējuši par nepieciešamību finansiāli atbalstīt festivālu “Positivus”.
Visvairāk pret finansējuma piešķiršanu iebilda opozīcijas deputāti. Pirmkārt, deputāti pauda neizpratni par to, kādēļ šāds lēmums jāpieņem pēdējā brīdī, jo festivāls sāksies jau piektdien.
Otrkārt, neizpratni izraisīja tas, ka bijušais Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP) rosināja šo līdzekļu piešķiršanu, tika iecelts par ziņotāju šajā jautājumā, bet atteicies atbildēt uz deputātu jautājumiem. Līdz ar to ziņotāja par šo jautājumu bija izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Laima Geikina (PP).
Daudz kritikas izpelnījās Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūras (RITA) atzinums par ieguvumiem no šī festivāla. Piemēram, neizpratni radīja secinājums, ka katrs ieguldītais eiro Rīgai atnes 0,42 eiro. Līdz ar to no 200 000 eiro ieguldījuma Rīga iegūšot nedaudz vairāk nekā 83 000 eiro.
Atzinumā gan norādīts, ka kopējais ekonomiskais ieguvums no festivāla būs nepilni 3,3 miljoni eiro.
Deputāti diskusijā noskaidroja, ka festivālā nav paredzētas atlaides rīdziniekiem, Rīgā dzīvojošajiem mazturīgajiem, personām ar invaliditāti, bāreņiem, daudzbērnu ģimenēm.
Netika gūta skaidrība arī par festivāla rīkotāju pienākumiem pret pašvaldību, kas piešķir atbalstu.
Piemēram, deputāts Lauris Ērenpreiss (JV) uzsvēra festivāla negatīvo ietekmi uz nepilngadīgajiem un kopīgo negatīvo ietekmi uz sabiedrību, kas neesot pietiekami izvērtēta.
Izskanēja arī jautājums, vai šis atbalsts festivālam nav bijušā mēra Staķa pašreklāmas pasākums.
Deputātiem gan tika norādīts uz Rīgas atpazīstamības veicināšanu un kopējo ietekmi uz tūrisma jomu, ēdināšanas biznesu un citiem.
Kā liecina deputātiem iesniegtā informācija, pērn festivālu “Positivus” Rīgā divās dienās apmeklēja 43 000 apmeklētāju, no kuriem 6000 bija no ārvalstīm, galvenokārt Lietuvas un Igaunijas.
2022.gadā festivāla rīkošanai piešķirtais Rīgas domes finansējums 200 000 eiro apmērā tika izlietots mākslinieku honorāriem, lai nodrošinātu pasākuma konkurētspēju.
Arī 2023.gada festivāla rīkošanai pieprasītais finansējums plānots mākslinieku honorāriem.
Rīgas dome šodien tomēr atbalstīja 200 000 eiro piešķiršanu festivāla rīkotājiem.