Rīgā pārguļ vairāk un ilgāk: centrā par viesnīcām pārtop daudzas vēsturiskās ēkas 0
Pēdējos gados Latvijā strauji audzis viesnīcu skaits. Ne tikai būvē jaunas ēkas, bet arī pārbūvē vecās, kurās telpas agrāk izmantoja citām vajadzībām.
Viesnīcu un tām līdzīga lietojuma ēku uzplaukumu var izskaidrot ar ceļotāju skaita pieaugumu un arvien lielāku pieprasījumu pēc naktsmītnēm. 2008. gadā viesnīcās un citās tūristu mītnēs apmetās 1 555 936 cilvēki, to skaitā vairāk nekā puse Rīgā. Toties 2017. gadā viņu jau bija aptuveni par miljonu vairāk – 2 577 338, to skaitā 1 583 083 Rīgā.
Viesnīcas – ārzemniekiem
No viesnīcu un citu tūristu mītņu apmeklētāju kopskaita lauvas tiesa bijuši ārzemnieki. Piemēram, 2017. gadā no viesnīcu un citu tūristu mītņu apmeklētāju kopskaita mazāk par trešdaļu bija pašmāju ļaudis.
Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka ārvalstu ceļotāji dod priekšroku labiekārtotām viesnīcām, naktsmītnēm retāk izmantojot viesu mājas vai kempingus, kuros ērtību un piedāvāto pakalpojumu mēdz būt mazāk. No 1 778 973 ārzemniekiem, kuri pērn apceļoja Latviju, 1 635 945 pajumtei izmantoja labiekārtotas viesnīcas. Iespējams, viens no iemesliem, kāpēc iebraucēji apmetas labiekārtotās viesnīcās, ir tas, ka no 1 778 973 ārzemniekiem, kuri pērn apceļoja Latviju, visvairāk bija no Krievijas (241 435) un Vācijas (207 836), kuri parasti nemēdz pārnakšņot dzīvokļos, kaut arī tas maksā lētāk.
Pēc CSP datiem, 2018. gada 1. pusgadā salīdzinājumā ar 2017. gada 1. pusgadu viesnīcās apkalpoto ārvalstu tūristu skaits pieauga par 7%.
Rīgā guļ vairāk un ilgāk
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis atzīst, ka ārzemniekiem Latvijas apceļojuma galamērķis visbiežāk bijusi Rīga, tāpēc aizvadītajos gados visvairāk jaunu viesnīcu vai viesnīcu vajadzībām pārbūvētu ēku ir galvaspilsētā.
“Tā kā Rīga ir sekmīgi iegājusi starptautiskajā apritē un kļuvusi pazīstama pasaules tūrisma kartē, par mūsu galvaspilsētu iespējām būvēties interesējas viesnīcu uzņēmumi ar pasaulē pazīstamiem zīmoliem, piemēram, “Pullman”, “Radisson Park Inn”, “Kempinski”, šā gada sākumā arī “Semarah Grand Poet”,” stāsta viņš.
Viņaprāt, labi esot arī tas, ka, augot ārzemju ceļotāju skaitam, aug arī viesnīcās pavadīto nakšu skaits – vairāk par 10% ik gadu. Tādējādi, ņemot vērā viesnīcu uzņēmējdarbības sezonas raksturu, būvēt viesnīcas atmaksājas.
Nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma “Ober Haus Real Estate Latvia” pārstāve Iveta Ozoliņa spriež, ka šogad viens no lielākajiem notikumiem noteikti ir “InterContinental Hotels Group”, viena no pasaulē lielākā viesnīcu uzņēmuma paziņojums par pirmo “Holiday Inn” viesnīcu ar 280 numuriem bijušajā Preses nama ēkā, kuru plānots atvērt 2022. gadā. Savukārt “Carlson Rezidor Hotel Group”, kurā ietilpst visas “Radisson Blu” zīmola viesnīcas, paziņojis par zīmola maiņu – tās jaunais nosaukums ir “Radisson Hotel Group”. Ar jauno nosaukumu darbosies sešas ar šo zīmolu saistītas viesnīcas Rīgā.
Pārbūvē Vecrīgas ēkas
Rīgas pilsētas būvvaldes Arhitektūras pārvaldes galvenais speciālists Edgars Butāns vēsta, ka sevišķi vērienīgi par viesnīcām pārtop ēkas Rīgas vēsturiskajā centrā. Kopš 2016. gada telpu izmantošana viesnīcu vajadzībām saskaņota Šķūņu ielā 9, Tirgoņu ielā 6, Tērbatas ielā 7, Noliktavas ielā 5, Mārstaļu ielā 28/30, Bīskapa gātē 2, Stabu ielā 8, Pils ielā 13.
Vecrīgā, Grēcinieku ielā 25, tiek būvēta “Hilton Garden Inn” viesnīca, kuru paredzēts pabeigt 2019. gadā un kurā paredzētas telpas ar aptuveni 100 numuriņiem. Vēl nepabeigta jaunbūve atrodas Kungu ielā 5. Būvatļauja jaunu viesnīcas ēku būvniecībai izsniegta Kalēju ielā 64/66 un Audēju ielā 12.
Pēc CSP datiem, 2017. gadā Latvijā viesnīcām un tām līdzīga pielietojuma ēku celtniecībai 46 800 kvadrātmetru kopplatībā pavisam bija izsniegtas 48 būvatļaujas, to skaitā 15 jaunbūvēm 14 300 m2 kopplatībā.