Rīgā daudzdzīvokļu mājā trīs cilvēki saindējas ar tvana gāzi 0
Trešdien vēlu vakarā kādā Rīgas daudzdzīvokļu mājā tika konstatēta trīs cilvēku saindēšanās ar tvana gāzi, divi no tiem hospitalizēti. Tika pārtraukta dabasgāzes padeve un evakuēti iedzīvotāji no 13 dzīvokļiem, portālu LA.LV informēja “Gaso” Sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Rubinčika.
Par iemeslu šai ārkārtīgi bīstamas gāzes klātbūtnei telpās varētu būt tas, ka apkures katlam netika nodrošināta pietiekama gaisa pieplūde, kā arī nav veikta gāzes aparāta profilaktiskā apkope, skaidro speciālisti.
Notikuma gaita liecina, ka plkst. 22:14 “Gaso” Rīgas iecirkņa Avārijas dienests saņēma izsaukumu no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) kolēģiem uz kādu daudzdzīvokļu māju Gravas ielā Rīgā, kur vienā no dzīvokļiem tika konstatēta cilvēku saindēšanās ar gāzi, trīs cietušie, no kuriem divi tika hospitalizēti, vēl viens no medicīniskās palīdzības atteicās. Apsekojot objektu, tika konstatēta tvana gāzes (CO) klātbūtne dzīvoklī un pārtraukta dabasgāzes padeve visiem ēkas kāpņutelpā esošajiem dzīvokļiem.
Apsekojot ēkas kāpņu telpu un dzīvokļu durvju ailes, tika konstatēta tvana gāzes esamība, un sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) tika evakuēti ēkas iedzīvotāji no 13 dzīvokļiem un uzsākta telpu vēdināšana. Pēc vēdināšanas un dzīvokļu pārbaudes iedzīvotājiem tika atļauts atgriezties dzīvokļos.
Secināts, ka, iespējamais tvana gāzes rašanās cēlonis ir neatbilstoša apkures ierīces – gāzes aparāts -, tās dūmvada un dabīgās ventilācijas ekspluatācija. Objekta apsekošanas brīdī tika konstatēts, ka apkures katlam nav nodrošināta pietiekama gaisa pieplūde, kā arī vizuālā apskate liecināja par to, ka ilglaicīgi nav veikta gāzes aparāta profilaktiskā apkope.
Tvana gāze jeb oglekļa monoksīds rodas, nepilnīgi sadegot malkai jeb citam kurināmajam, gadījumā, ja tam nav pietiekamas skābekļa piekļuves. Tvana gāze ir bez krāsas un smaržas, to praktiski nav iespējams sajust, ja vien telpa nav aprīkota ar speciālu tvana gāzes detektoru.
Saindēšanās ar tvana gāzi var notikt, ja, izmantojot autonomo gāzes apkuri, telpā netiek nodrošināts atbilstošs skābekļa pieplūdums.
Iekļūstot asinīs, tvana gāze veido savienojumu, kas neļauj transportēt skābekli, tādēļ audos rodas skābekļa deficīts. Tvana gāzes ieelpošanas gadījumā var rasties ne tikai saindēšanās, bet arī sirds ritma traucējumi, miokarda infarkts, insults. Bīstami, ja saindēšanās notiek naktī, jo cilvēks var aiziet bojā miegā.