Foto no arhīva

Rīgā bērnudārza audzinātājai atklāj sifilisu; bērniem steidzami jānodod analīzes 4

Tas, ka seksuāli transmisīva slimība var nokļūt pirmsskolas audzināšanas iestādē, prātā nevienam neienāca līdz brīdim, kad ar to saskārās privātais bērnudārzs Rīgā. Tā vadītāja(kura lūdza nepubliskot savu uzvārdu, kā arī dārziņa nosaukumu,lai neatpazītu saslimušo audzinātāju, jo iestādē strādā tikai trīs darbinieki) no savas kolēģes jaunas audzinātājas uzzināja, ka viņa nevarēs iesniegt medicīnisko grāmatiņu, kas ļauj turpināt darbu, jo audzinātājai esot jāārstē sifiliss. Fakts par slimo audzinātāju nokļuva līdz bērnudārza vecākiem, jo Rīgas 1. slimnīcas dermatologs-venerologs nosūtīja vēstuli, ka bērniem steidzami jānodod analīzes, jo viņi bijuši kontaktā ar sifilisu inficētu audzinātāju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Visreālākais šķiet otrais scenārijs!” Mākslīgais intelekts prognozē, vai Tramps var izbeigt karu Ukrainā šogad
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Lasīt citas ziņas

Bērnudārza vadītāja pastāstīja, ka dārziņā ir noteikums ikvienam nodot analīzes, lai pārbaudītos, vai topošajam darbiniekam nav C hepatīts. “Veicot šīs analīzes, var uzzināt, vai cilvēks nav inficējies ne tikai ar C hepatītu, bet arī HIV, kā arī veneriskām kaitēm. Tā arī uzzināju, ka audzinātāja ir saslimusi ar sifilisu. Viņa atnāca un godīgi man to izstāstīja, bet pēc tam uzrakstīja atlūgumu,” pastāstīja vadītāja.

Ģimenes ārste, iespiežot zīmogu pacienta sanitārajā grāmatiņā, saka gala vārdu, ka persona var strādāt darbu, kas saistīts ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai. Ņemot vērā Ministru kabineta noteikumus, šiem cilvēkiem ir jāveic obligātās veselības pārbaudes. Bērnudārzu darbiniekiem tā ir tikai rentgena izmeklēšana vai fluorogrāfija, lai pārliecinātos, ka nav tuberkulozes. Tiesa, arī ģimenes ārsts apskata šādu pacientu, kā arī nosūta uz elementārām asins analīzēm. Vizīte pie ginekologa, lai noskaidrotu, vai darbiniekam nav veneriskās slimības, kā arī analīzes, lai pārbaudītu, vai cilvēks ir brīvs no HIV/AIDS vai C hepatīta, no valsts puses netiek prasītas. Privātajos bērnudārzos drīkst izdot savus iekšējos noteikumus, pieprasot arī šādas pārbaudes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fakts par saslimušo audzinātāju nokļuva līdz bērnudārza vecākiem, jo Rīgas 1. slimnīcas dermatologs-venerologs nosūtīja vēstuli, ka bērniem steidzami jānodod analīzes, jo viņi bijuši kontaktā ar sifilisu inficētu audzinātāju. Vecāki sita trauksmes zvanus, vēršoties Rīgas domē, kā arī pie portāla “rus.delfi.lv”. Taču infektologi un arī uzrunātie dermatologi-venerologi uzskata, ka ārstam vispirms vajadzēja informēt dārziņa medicīnas māsu, nevis sacelt vētru ūdens glāzē.

Dermatoloģe-veneroloģe Ilze Jākabsone informēja, ka teorētiski neliels risks inficēties ar sifilisu pastāv šīs slimības 2. stadijas sākumā, kad var izveidoties erozīvas papulas mutes dobumā. “Ja nepārtraukti ar bērnu guļ vienā gultā un čubinās vai aplaiza bērna knupīti un infekcijas ierosinātāji tajā brīdī atrodas uz bojātās gļotādas virsmas, tad teorētiski ir neliels inficēšanās risks. Sifiliss vislipīgākais ir tieši dzimumkontaktu ceļā,” skaidroja daktere un uzsvēra, ka, ārstējot šo slimību, apmēram divu nedēļu laikā no tās var tikt vaļā. Ārste gan norādīja, ka viņai nav informācijas par konkrēto gadījumu, un, ja arī tāda būtu, tā ir konfidenciāla, tāpēc viņa pauda neizpratni, kāpēc šis notikums ir kļuvis tik publisks. “Ja audzinātāja būtu paņēmusi divas nedēļas darba nespējas lapu, viņa, informējot par saslimšanu medicīnas māsu un vadītāju, izveseļotos un atgrieztos darbā,” sacīja I. Jākabsone.

Galvenais valsts infektologs Uga Dumpis norādīja, ka bērnu inficēšanās ar sifilisu, HIV un C hepatītu ir tikai teorētiska. U. Dumpis: “Pārbaudes ir vajadzīgas, bet seksuāli transmisīvas slimības ir iespējamas visu profesiju cilvēkiem. Vai tad tai meitenei bija jāaizliedz dzimumdzīve, vai uzreiz jāpārbauda savs partneris? Nekas jau tāds nav noticis – bērni nav saslimuši un nesaslims. Es te tomēr redzu mediju neprofesionalitāti, kas ir gatavi uzklausīt vecākus bez ārsta profesionāla komentāra.

Toties daudz augstāks risks bērnudārzā nevakcinētiem bērniem ir inficēties ar B hepatītu, kas arī norit asimptomātiski un uzreiz hronizējas. Nevakcinētos bērnus apdraud arī masalas, vējbakas un citas slimības, ko var novērst ar vakcīnu palīdzību.”

Pieredzējusī ģimenes ārste Edīte Vītola, kas strādā Vidridžos, pastāstīja, ka šādi gadījumi, kad pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieki inficējas ar veneriskām slimībām, ir ārkārtīgi reti. “Manā praksē tas nav gadījies, bet, ja gadītos, arī es neliktu savu parakstu un zīmogu medicīniskajā grāmatiņā, kamēr pacients nav izārstējies. Taču tas nav jāpublisko, kā tas šoreiz izdarīts. Kaut gan, raugoties no otras puses, vecāki par privāto bērnudārzu maksā pamatīgas naudas summas un viņus var tīri cilvēcīgi saprast. Ja mans mazbērns ietu šādā dārziņā, arī es negribētu, ka viņš ir kopā ar audzinātāju, kas sasirgusi ar venerisku kaiti,” secina daktere.

Reklāma
Reklāma

Privātā bērnudārza “Pūcīte” vadītāja Dina Parādniece atceras, cik grūti ir strādāt ar bērnu vecākiem, kad gadās kāds negaidīts pavērsiens. “Kad mūsu dārziņā nokļuva salmonelloze, žurnālisti nepamatoti vainoja ēdināšanas uzņēmumu. Toreiz pamatīgi iedziļinājos šajā problēmā, meklēju materiālus, daudz lasīju, stāstīju un skaidroju vecākiem. Arī veneriskās slimības gadījumā droši vien ir nepieciešams pamatīgs izskaidrošanas darbs,” atzīst vadītāja.

Bērnudārza vadītāju, kuras iestādē nokļuva sifiliss, neapmierina un uztrauc fakts, ka darba ņēmējam vairs nav nekādas atbildības par savu veselības stāvokli saistībā ar seksuāli transmisīvajām un veneriskajām slimībām. “Man kā iestādes vadītājai jābūt pārliecinātai, ka es bērnu labā varu darīt maksimāli iespējamo, ka es atbildu par bērnu veselību, kā tas no manis tiek prasīts, tāpēc uzrakstīju vēstuli veselības ministrei Andai Čakšai, kurā lūdzu pārskatīt Ministru kabineta noteikumus par obligātajām veselības pārbaudēm,” pastāstīja vadītāja. Viņa vispirms mutiski, bet, kad nesaņēma atbildes, arī rakstiski ir sazinājusies ar Veselības ministrijas juriskonsultiem (ministrijā strādā četri juriskonsulti) un lūgusi viņiem atbildēt, kādas ir darba devēja tiesības, darbinieka kandidātam stājoties darba attiecībās, prasīt iesniegt izziņu, ka cilvēks nav slims ar seksuāli transmisīvajām slimībām. Vadītāja vēlas arī noskaidrot, vai tas, ka viņa darba iekšējās kārtības noteikumos iekļaus punktu par šādas izziņas uzrādīšanu, būs likumīgi, kā arī to, vai drīkst darba līgumā iestrādāt punktu par darbinieka personisko atbildību par savu veselības stāvokli, proti, ka attiecīgā persona nav slima ar veneriskām kaitēm. Šobrīd neviens tiesību akts nenosaka, vai tas ir likumīgi, ka vadītāja lūdz neturpināt vai pārtraukt darba attiecības ar slimo bērnudārza darbinieku. Pagaidām ministrijas juristi uz šiem jautājumiem nav atbildējuši.

Slimību profilakses un kontroles centra infekcijas slimību riska analīzes departamenta direktors Jurijs Perevošķikovs norādīja, ka ārsts, kurš nosūtījis bērnu vecākiem vēstuli, rīkojies atbilstoši MK noteikumiem. Tie paredz, ka ārsts visām personām, kas bijušas ciešā sadzīviskā kontaktā ar sifilisa slimnieku, liek veikt asins analīzes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.