Apglabāšanas pakalpojumu izmaksas Rīgā krasi pieaugušas, tādēļ “zārka naudas” uzkrāšana var kļūt par aktuālu problēmu.
Apglabāšanas pakalpojumu izmaksas Rīgā krasi pieaugušas, tādēļ “zārka naudas” uzkrāšana var kļūt par aktuālu problēmu.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Rīgas pašvaldībai piederošajās kapsētās vairāk nekā divas reizes palielinājusies maksa par kapavietas izrakšanu 13

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Rīgas pašvaldībai piederošajās kapsētās vairāk nekā divas reizes palielinājusies maksa par kapavietas izrakšanu.

No 1. maija līdz 31. oktobrim nelaiķa piederīgajiem līdz šim par šo pakalpojumu bija jāmaksā 29,40 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Bet turpmāk cena būs 65,29 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl dārgāk kapavietas izrakšana un aizbēršana maksās ziemā – līdz šim maksātā 33,51 eiro vietā turpmāk būs jāmaksā 74,38 eiro.

Aptuveni divas reizes cēlusies maksa par pārapbedīšanu. Līdz šim atkarībā no gadalaika tā maksāja 41,25 un 45,13 eiro. Toties turpmāk tā maksās 76,86 un 85,95 eiro.

Aizgājēja piederīgajiem vairāk būs jāmaksā arī par kapličas izmantošanu un sakopšanu. Līdz šim par 30 minūšu ilgu bēru ceremoniju bija jāmaksā 11,75 eiro, turpmāk – 18,18 eiro.

Rīgas pašvaldībā skaidro, ka cenrāži bija jāgroza, lai paceltu algas kapračiem.

Esot, lūk, tādi kaprači, kuri strādājot mazajās kapsētās un kuri par kapavietu rakšanu saņemot tikai valstī noteikto minimālo algu.

Bet par tādu algu neviens vairs lāgā negribot rakt. Tāpēc turpmāk viņi saņemšot minimālo algu un piemaksu par kapavietas izrakšanu.

Ar cenrāžu paaugstināšanu, iespējams, turpmāk tiks legalizēts tas, ar ko līdz šim bieži bijuši spiesti saskarties viņsaulē aizgājušo piederīgie.

Kad Kapu pārvaldē jau samaksāts par apbedīšanas pakalpojumiem, viņus uzaicina parādīt kapracim, kurā vietā rakt. Bet tur kapracis paziņo, ka par tiem 30 eiro, ko viņam maksā oficiāli, neko nerakšot – būšot jāmaksā vairāk. Sēru māktie piederīgie spiesti samierināties un samaksāt prasīto.

Cik līdz šim kaprači pieprasījuši piederīgajiem papildus par vienas kapavietas izrakšanu pašvaldībai piederošajās kapsētās, to neatklāj ne maksātāji, ne saņēmēji.

Taču nav nekāds noslēpums, ka apbedīšana pārvērtusies par ļoti ienesīgu biznesiņu ne tikai kapsētu pārvaldniekiem un kapračiem, bet arī slimnīcu darbiniekiem, ģimenes ārstiem, kuri par atsevišķu samaksu noplūdina ziņas privātfirmām par viņsaulē aizgājušajiem.

No neoficiāliem avotiem zināms, ka par vienas kapavietas izrakšanu aploksnē kapracis paņem 60 līdz 100 eiro – papildus tam, ko saņem no pašvaldības oficiāli.

Šogad publiskotajā Konkurences padomes noslēguma ziņojumā par kapu bedru rakšanas pakalpojuma sniegšanu Latvijā atzīts, ka kapavietu rakšanas cenrāži krasi atšķiras.

Reklāma
Reklāma

Aptaujājot 14 privātos tirgus dalībniekus, kuriem Konkurences padomes darbinieki jautājuši, kāda provizoriski varētu būt maksa par kapavietas izrakšanu, privātie atbildējuši, ka sākot no vietējo pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajām un uz augšu.

Rīgā privātie atbildējuši, ka provizoriski kapavietas izrakšana varētu maksāt 150 eiro, Liepājā – 40 līdz 50 eiro, Daugavpilī – 60 līdz 90 eiro.

Piemēram, Talsos un Valmierā par kapavietas izrakšanu privātie prasa 121 eiro, ieskaitot PVN, bet Jelgavā – pat 165 eiro, ieskaitot PVN.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.