Līgas Evaldsones foto

Rīgā atklās pasaules lielākajām mehāniskajām ērģelēm veltītu izstādi 0

Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles ērģelēm – pasaulē lielākajām mehāniskajām ērģelēm – šogad apritēja 130 gadu. Par godu šim notikumam Starptautiskā Liepājas Ērģeļmūzikas festivāla ietvaros tika atklāta izstāde “Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles arhīvu liecībās”, kas no 5. oktobra būs apskatāma arī Rīgā, LA.lv pavēstīja “Via Cultura” pārstāve Anna Paula Pujēna.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Izstādē “Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles arhīvu liecībās” skatāmi arhīvu dokumenti, fotogrāfijas un apraksti par Sv. Trīsvienības katedrāles ērģelēm, kas ir unikālas ne vien ar to, ka tajās joprojām gandrīz pilnā apjomā skan vienīgais pasaulē saglabātais Henriha Andreasa Konciusa instruments, bet tās ir unikālas arī ar savu sarežģīto būvvēsturi.

Sākotnēji, 1758. gadā, tika izgatavotas 36 reģistru ērģeles ar zvanu spēli, taču drīz pēc tam tika pasūtītas jaunas ērģeles, un 1774. gada 18. jūnijā Trīsvienības kases grāmatās atrodams ieraksts par 1600 florīnu izmaksu vienam no tā laika labākajiem ērģeļu būvētājiem Henriham Andreasam Konciusam. 1885. gadā ērģeles tika papildinātas līdz 131 reģistram, un kopš 1912. gada tās ir pasaulē lielākās vēsturiskās mehāniskās ērģeles, kuras saglabājušās savā sākotnējā izskatā un nav pārbūvētas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādes materiālus ir apkopojis ērģeļu vēsturnieks Mikus Dzenītis, kurš par izstādi stāsta, ka tajā nav skatāmi visi atrastie dokumenti, kas nāk gan no katedrāles, gan Valsts arhīva, kā arī periodikas, taču tajā var aplūkot tos dokumentus, kas parāda unikālo ērģeļu būves būtiskākos stūrakmeņus.

XV Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivālu finansiāli atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas Kultūras pārvalde un Polijas vēstniecība Latvijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.