Rietumi kritizē Saūda Arābiju par žurnālista zvērisko noslepkavošanu 0
Rietumvalstis asi kritizējušas Saūda Arābiju par žurnālista Džamala Hašogi zvērisko noslepkavošanu Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, taču tikai Vācija, kam vēlāk pievienojās Beļģija, Grieķija, Somija, Norvēģija un Zviedrija, paziņoja, ka pilnībā vai daļēji pārtrauc bruņojuma piegādes Rijādai. ASV, Francija, Itālija un Britānija, vārdos nosodot Rijādu, pieļauj bruņojuma tirdzniecības turpināšanu ar naudīgo naftas monarhiju.
Tramps cer īstenot ieroču darījumu
Austrija, pašreizējā Eiropas Savienības prezidējošā valsts, ierosinājusi noteikt Eiropas mēroga aizliegumu pārdot bruņojumu Saūda Arābijai pēc žurnālista slepkavības.
intervijā laikrakstā “Die Welt” paziņojusi Austrijas ārlietu ministre Karina Kneisla. Viņasprāt, ieroču piegādes aizliegums Saūda Arābijai varētu palīdzēt apturēt Rijādas izvērsto karu Jemenā, kur miljoniem cilvēku draud bada nāve. Eiroparlaments mudinājis Eiropadomi, kurā pārstāvēti ES dalībvalstu vadītāji, ieviest aizliegumu bruņojuma piegādēm Saūda Arābijai, vienlaikus izsakot “nožēlu par ES valstu, tostarp Spānijas, Francijas, Vācijas, Beļģijas un Britānijas, ievērojamiem ieroču darījumiem ar Saūda Arābiju”. Kā atzīmē izdevums “Politico”,
“Eiroparlamentam to ir vieglāk paziņot, jo tas neko – tostarp ieročus – nepārdod”.
ASV prezidents Donalds Tramps vairākkārt paziņojis, ka gribētu saglabāt 110 miljardu darījumu par ASV bruņojuma pārdošanu Saūda Arābijai. Par to pērn, Trampam apmeklējot Rijādu, tika parakstīts nodomu protokols, taču pagaidām Saūda Arābija esot parakstījusi kontraktu tikai par 14,5 miljardu dolāru iepirkumu. Lai mazinātu Vašingtonas neapmierinātību, Rijāda izvietojusi ASV bankās aptuveni 100 miljonus dolāru, kas paredzēti Sīrijas atjaunošanas fondam.
Diplomātisku pliķi ASV prezidentam Donaldam Trampam iecirtusi nogalinātā žurnālista Džamala Hašogi līgava, Turcijas pilsone Hatice Čengiza, atsakoties pieņemt Trampa ielūgumu uz tikšanos Baltajā namā. Intervijā Turcijas televīzijā Čengiza paziņoja, ka, viņasprāt, ielūgums bijis domāts sabiedriskās domas ietekmēšanai prezidenta labā.
Viņa piebilda, ka neapmeklēs Balto namu, līdz ASV neveiks nopietnus pasākumus Hašogi slepkavības apstākļu atklāšanai un nepieprasīs visu tajā iejaukto tiesāšanu un sodīšanu.
“Bišu armija” pret “Mušu armiju”
Karalistes ārlietu ministrs paziņojis, ka slepkavību pastrādājuši “ļaundari, kas pārkāpuši savas pilnvaras”. Pēc Turcijas varas iestāžu informācijas, šie ļaundari bija 18 Saūda Arābijas drošībnieki, kas ieradās Turcijā ar īpašu avioreisu. Pagājušajā nedēļā nogalinātā žurnālista Hašogi dēlam bija pavēlēts ierasties karaļnamā, kur karalis Salmans un kroņprincis Mohammeds bin Salmans viņam izteica liekulīgu līdzjūtību par tēva nāvi. Analītiķi uzskata, ka kroņprincis, kurš pārrauga Saūda Arābijas izlūkdienestus, personīgi deva pavēli nogalināt Hašogi. Kā ziņo laikraksts “The Wall Street Journal”, 33 gadus vecais kroņprincis Mohammeds bin Salmans, kurš faktiski valda karalistē, naktis visbiežāk pavada uz savas 500 miljonu dolāru vērtās jahtas, kas kursē Sarkanajā jūrā, uzskatot to par drošāku patvērumu nekā savas daudzās pilis.
Režīma kritiķu izsekošanā un likvidēšanā Rijādas drošības dienests izmanto vismodernākās elektroniskās iekārtas. Kroņprinča Salmana drošībnieku rīcībā ir Izraēlā ražots spiegošanas aprīkojums, kas iefiltrēts režīma pretinieku tālruņos. Par to pārliecinājās Saūda monarhijas kritiķis Omars Abdulazizs, kurš dzīvo trimdā Kanādā.
Vairākas nedēļas pirms savas bojāejas Hašogi kopā ar Abdulazizu izstrādāja projektu, kā izveidot sociālajā tīklā “Twitter” demokrātijas aizstāvju kopu, lai dotu pretsparu Rijādas troļļu armijai.
Kā raksta avīze “The New York Times”, Rijādas troļļu komandā darbojas vairāki simti algotu propagandistu. Kāds no viņiem bija spējis ielavīties režīma pretinieku grupā un izspiegot viņu plānus, tostarp Hašogi nodomu apmeklēt konsulātu Stambulā, lai noformētu laulības dokumentus.