Riepu ugunsgrēks Grāpju pussalā atklāj nepieciešamību pēc stingrākas uzraudzības 1
Pirms dažām dienām plašsaziņas līdzekļi ziņoja par kārtējo nelegālo riepu izgāztuvi, šoreiz Austuves ielā, Grāpju pussalā, pie pašas Daugavas, kur degušas riepas, nodarot kaitējumu videi.
Tas Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācijas (LRAA) ieskatā ir pierādījums nepieciešamībai ieviest stingrāku riepu apsaimniekošanas uzraudzību un iesaistītajām pusēm rīkoties saskaņoti, panākot sistēmiskus uzlabojumus ilgtermiņā.
“Lai gan asociācija apzinās, ka uzraudzības darbs tiek veikts un dienesti cītīgi strādā, tomēr riepu degšana un nelegālās riepu novietnes liecina, ka vajadzīga sistēmas un uzraudzības stiprināšana. Tāpēc esam operatīvi tikušies ar Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektori Elitu Baklāni-Ansbergu, kura tikšanās laikā izrādīja sapratni par stingrākas uzraudzības nepieciešamību. Īpaši iepriecina jaunās ģenerāldirektores izpratne par sistēmas trūkumiem un gatavība tos risināt,” norāda LRAA vadītāja Tīna Lūse.
LRAA pārstāvji norāda, ka normatīvie akti paredz gan administratīvo atbildību un sodus līdz pat 2000 eiro, gan kriminālatbildību par vidi piesārņojošu darbību veikšanu.
Tāpēc pastāv iespējamība, ka servisi un mazumtirdzniecības vietas bieži vien neapzinās ar riepu uzglabāšanu saistītos riskus, savus pienākumus un atbildību.
Ņemot vērā iespējamo informētības trūkumu un ar to saistītos pārkāpumus, LRAA pozitīvi vērtē arī VVD iecerētās konsultācijas uzņēmējiem par riepu pareizu apsaimniekošanu, lai situāciju sakārtotu atbilstoši likumu prasībām.
“Galvenais ir atbildīgo dienestu un iesaistīto pušu saskaņota un koordinēta rīcība, tāpēc nākotnē plānojam vēl ciešāk sadarboties ar Valsts vides dienestu, lai kopīgi risinātu riepu apsaimniekošanas sistēmas problēmas, jo tikai reāla rīcība palīdzēs novērst sistēmas trūkumus un panākt, lai tādi gadījumi kā riepu ugunsgrēks Austuves ielā turpmāk nenotiktu,” norāda T. Lūse.
Biedrība “Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācija” ir nevalstiska organizācija, kas dibināta 2018. gadā ar mērķi veicināt nolietoto riepu apsaimniekošanas sistēmas efektīvu un ilgtspējīgu darbību.
Aplēses rāda, ka 2018. gada beigās Latvijā uzkrāto nepārstrādāto nolietoto riepu apjoms bija 105 tūkstoši tonnu.
Zīme norāda, ka nolietotās riepas tiek pieņemtas pārstrādei attiecībā 1:1 pret iegādāto riepu skaitu, nepiemērojot par nolietoto riepu apsaimniekošanu otrreizēju samaksu.
Šī atpazīstamības zīme arī liecina, ka importētājs vai tirgotājs ir noslēdzis līgumu ar apsaimniekotāju par atbildīgu un videi draudzīgu riepu savākšanu un pārstrādi.