ANO vadītājs ir apņēmies nepieļaut valstu līderiem dzesēt muti par klimata izmaiņām 0
Vakar, 23.septembrī, Ņujorkā notikušais ANO klimata samits nelikvidēs globālās sasilšanas apdraudējumu un neglābs pasauli, bet tas var palīdzēt ievadīt pretdarbību klimata izmaiņām praktiskā gultnē.
Tribīnē tikai praktiķi
“Es piekodināju pasaules valstu līderiem nekāpt ANO tribīnē ar izpušķotām runām, bet uzņemties konkrētas saistības,” paziņojis ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, paužot cerību, ka ANO saietā tiks publiskoti vērienīgi plāni par oglekļa izmešu samazināšanu, lai panāktu oglekļa neitralitāti līdz 2050. gadam. Atzīstot, ka cilvēce ir karastāvoklī ar Zemi, ANO galva ir apņēmies nepieļaut valstu līderiem dzesēt muti par klimata izmaiņām, bet mudināt rīkoties, atzīmē aģentūra “Associated Press”. “ANO tribīnē var kāpt tikai tad, ja cilvēkiem ir kādi pozitīvi priekšlikumi. Tā ir sava veida caurlaide. Nenāciet ar sliktām ziņām,” teica Gutērrešs.
Brazīlijas, Saūda Arābijas un Polijas vadītāji bija paredzējuši uzstāties ar brīdinājumiem bez konkrētiem vides problēmu risinājumiem, tāpēc netika iekļauti vakardienas samita runātāju sarakstā, atzina ANO sekretariāta amatpersona. ASV prezidents Donalds Tramps, lai gan pārstāv ANO mītnes zemi, ignorēja vides samitu. Uzsverot klimata problēmu nopietnību, Pasaules meteoroloģijas organizācija ANO samita priekšvakarā publiskojusi ziņojumu, kas liecina, ka pēdējos gados globālā sasilšana, pasaules okeāna līmeņa celšanās un oglekļa izmešu apjoms ir pieaudzis.
64 valstu līderi, to skaitā no daudzām Eiropas valstīm, kā arī pārdesmit uzņēmumu un banku vadītāji publiskoja plānus oglekļa neitralitātes sasniegšanai līdz 2050. gadam. Kopumā 87 pasaules valstis (ANO ir 193 dalībvalstis) ir apņēmušās īstenot oglekļa neitralitāti, nepieļaujot lielāku siltumnīcas gāzu izplūdi gaisā, nekā spēj absorbēt augi un, iespējams, tehnoloģiskās iekārtas.
Jārisina konflikts starp cilvēkiem un dabu
“Mums jārīkojas steidzami, jo klimata pārmaiņas ir mūsu laika noteicošā problēma,” uzsvēra ANO ģenerālsekretārs, atzīstot, ka “pirmo reizi izveidojies nopietns konflikts starp cilvēkiem un dabu, starp cilvēkiem un mūsu planētu”.
ANO plāns paredz necelt jaunas ogļu spēkstacijas pēc 2020. gada un samazināt oglekļa izmešus par 45 procentiem. Pasaules līderi 2009. gadā vienojās nepieļaut globālo sasilšanu virs diviem grādiem Celsija, salīdzinot ar pirmsrūpniecisko laikmetu. 2015. gadā, mazo salu valstu mudināti, pasaules līderi apņēmās nepieļaut sasilšanu virs 1,5 grādiem.
Meteorologu dati liecina, ka pēdējie pieci gadi bijuši viskarstākie novērojumu vēsturē, un pasaule jau sasilusi līdz 1,1 grādam, salīdzinot ar pirmsrūpniecisko laikmetu. Lai nepieļautu divu grādu līmeņa sasniegšanu, jātrīskāršo pūliņi oglekļa izmešu samazināšanā. Ja sasilšanu izdotos noturēt 1,5 grādu robežās, aptuveni 420 miljoni cilvēku nebūtu pakļauti spējiem karstuma viļņiem un aptuveni desmit miljoni spētu izvairīties no savu dzīves vietu zaudēšanas, ceļoties pasaules okeāna līmenim.