Ričards Brensons pēc 17 gadus ilgas gatavošanās devies kosmosā

FOTO. Ričards Brensons pēc 17 gadus ilgas gatavošanās devies kosmosā 12

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Britu miljardieris un piedzīvojumu meklētājs Ričards Brensons svētdien devās savā pirmajā kosmosa lidojumā, kura laikā vairākas minūtes pavadīja bezsvara stāvoklī, bet pēc tam atgriezās uz Zemes.

 

Brensona firma gatavoja kosmosa kuģi 17 gadus

CITI ŠOBRĪD LASA

No kosmodroma “Spaceport America” ASV, Ņūmeksikas štatā, pacēlās Brensona uzņēmumam “Virgin Galactic” piederoša divu fizelāžu lidmašīna, kuru vadīja divi piloti. Zem tās bija piestiprināts nelielais kosmosa kuģis “Unity 22”, kurā bija divi piloti un četri pasažieri, viņu vidū arī 70 gadus vecais Brensons.

Kad lidmašīna bija sasniegusi aptuveni 14 kilometru augstumu, no tās tika palaists kosmosa kuģis, kurš ieslēdza savu dzinēju, vairākas minūtes pavadot uz kosmosa robežas, un tajā esošie cilvēki varēja piedzīvot bezsvara stāvokli. Pēc tam kosmosa kuģis atgriezās kosmodromā Ņūmeksikā.

Viss lidojums kopumā ilga aptuveni stundu. Notikumu klātienē vēroja aptuveni 500 cilvēku, tajā skaitā Brensona ģimene. Kosmosa kuģis sasniedza 86 kilometru augstumu, dodot iespēju Brensonam un viņa ceļabiedriem gandrīz četras minūtes izjust bezsvara stāvokli un vērot Zemes izliekumu. “Tas bija tiešām maģiski,” sajūsminātais Brensons apliecināja pēc nolaišanās.

“Es biju sapņojis par šo brīdi kopš zēna gadiem, taču, atklāti sakot, nekas nevar jūs sagatavot skatam uz Zemi no kosmosa,” viņš atzina preses konferencē pēc lidojuma. Brensona firma, pēc viņa vārdiem, gatavoja kosmosa kuģi 17 gadus.

Brensons kļuvis par otro septiņdesmitgadnieku, kas pabijis kosmosā. Astronauts Džons Glenns savu pēdējo lidojumu veica 1998. gadā 77 gadu vecumā. Lidojuma posms kosmosā ilga aptuveni 15 minūtes jeb aptuveni tikpat ilgi, cik ASV astronauta Alana Šeparda pirmais lidojums 1961. gadā.

Pēc lidojuma Kanādas astronauts un bijušais kosmosa stacijas komandieris Kriss Hedfīlds pasniedza Brensonam un viņa komandas biedriem komerciālu astronautu zīmotnes. ASV ekspertu ieskatā, kosmosa robeža sākas 80 kilometru augstumā, tāpēc astronauta zīmotnes var saņemt katrs, kas pabijis virs šī augstuma. Līdz Brensona un viņa biedru lidojumam tādu cilvēku bijis tikai 580.

Reklāma
Reklāma

Komerciālus lidojumus plānots sākt nākamgad

Brensona nolūks ir, izmantojot “Virgin Galactic”, piedāvāt iespēju par samaksu doties kosmosā. Pēc Brensona lidojuma paredzēti vēl divi izmēģinājuma lidojumi, bet regulārus komerciālus lidojumus plānots sākt nākamgad.

Brensons sākotnēji paziņoja par nodomu izveidot kosmosa lidmašīnu 2004. gadā un sākt komerciālus lidojumus pēc trim gadiem. Taču tehniskas problēmas, tajā skaitā kosmosa kuģa katastrofa 2014. gadā, padarīja šo projektu par vienu no izaicinošākajiem viņa uzņēmēja karjerā.

Brensons pavēstījis, ka lidojuma laikā atzīmējis vairākus desmitus lietu, lai padarītu nākamo kosmosa tūristu lidojumus interesantākus un patīkamākus. Viņaprāt, to vislabāk var paveikt tad, ja pats esi devies kosmosa braucienā. Aptuveni 600 cilvēku jau iemaksājuši depozītus par biļetēm, kas maksā aptuveni 250 tūkstošus dolāru. Interesentu lokā esot slavenības Leonardo di Kaprio, Toms Henks, Breds Pits, Andželina Džolija un Lēdija Gaga.

Brensons apsteidz sāncenšus

Lai noskatītos Brensona došanos kosmosa lidojumā, kosmodromā “Spaceport America” bija ieradies amerikāņu miljardieris Īlons Masks, kuram pieder kosmosa transporta uzņēmums “SpaceX”. Laikraksts “The Sunday Times” ziņo, ka Masks samaksājis 10 000 dolāru depozītu par vietu kādā no “Virgin Galactic” kosmosa kuģa lidojumiem, kura datums vēl nav noteikts.

Brensons kļuvis par pirmo cilvēku, kas devies kosmosā savā kuģī, apsteidzot amerikāņu miljardieri, interneta tirdzniecības uzņēmuma “Amazon” dibinātāju Džefu Bezosu, kurš plāno doties kosmosā 20. jūlijā. Arī viņš savā kosmosa kuģī “New Shepard” pavadīs izplatījumā tikai dažas minūtes. Arī Bezosa un Īlona Maska mērķis ir piedāvāt komerciālus lidojumus kosmosā.

Bezoss apsveicis Brensonu ar lidojumu, piebilstot, ka nevar vien sagaidīt brīdi, kad varēs pievienoties kosmonautu klubam. Būdams uzņēmējs un jūtot konkurenci, Bezoss savā tvitera vēstījumā pirms dažām dienām uzskaitīja priekšrocības, kādas, viņaprāt, būšot kosmosa tūristiem, kas izmantos viņa firmas pakalpojumus.

Bezoss atzīmējis, ka viņa kosmosa kuģis paredz sasniegt 100 kilometru augstumu, kas esot tā dēvētā Karmana līnija – starptautiski atzītais kosmosa slieksnis. Krievijas Kosmosa aģentūra savulaik rīkoja maksas lidojumus uz Starptautisko kosmosa staciju septiņām naudīgām privātpersonām, taču šie pasākumi beidzās 2009. gadā.

Eksperti atzīmē, ka ar Brensonu gatavojas konkurēt Džefs Bezoss un Īlons ­Masks, padarot kosmosa tūrismu par aizraujošu uzņēmējdarbības jomu. Arī Krievijai esot plāns atsākt rīkot komerciālus lidojumus uz Starptautisko kosmosa staciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.