Mārtiņš Blūms katru sezonu veic arvien jaunus ierakstus Latvijas kalnu riteņbraukšanas (MTB) vēstures lappusēs, sasniedzot arvien ievērojamākus panākumus.
Mārtiņš Blūms katru sezonu veic arvien jaunus ierakstus Latvijas kalnu riteņbraukšanas (MTB) vēstures lappusēs, sasniedzot arvien ievērojamākus panākumus.
Foto: LRF

Rezultāts saliekas kā puzle: kalnu riteņbraucējs Blūms turpina tiekties pretim savam mērķim 0

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Aizvadītajā nedēļā 26 gadus vecais cēsnieks Mārtiņš Blūms pasaules čempionātā kalnu riteņbraukšanā, kas notika Francijā, veica jaunus ierakstus Latvijas riteņbraukšanas sasniegumu grāmatā.

Viņš izcīnīja piekto vietu īsajā distancē, bet pamatdisciplīnā – olimpiskajā krosā (XCO) – ierindojās 11. vietā. Neviens no latviešiem planētas meistarsacīkstēs tik augstu nekad nav bijis.

Pareiza taktika

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vienmēr var labāk, bet, manuprāt, izdarīju visu, ko šajā situācijā varēju. Trase bija ļoti prasīga izpildījuma tehniskajā ziņā, ne tikai kāpumi un nobraucieni,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” teic Mārtiņš Blūms.

Pats augstāk vērtē 11. vietu pamatdisciplīnā jeb olimpiskajā krosā, jo tajā ir daudz vairāk braucēju un tā tiek uzskatīta par prestižāko kalnu riteņbraucēju vidū.

“Protams, arī piektā vieta īsajā distancē ir ļoti labs sasniegums, jo tāpat tie braucēji, kas bija man priekšā, ir starp vadošajiem arī pamatdisciplīnā,” par sasniegto apmierināts ir Blūms.

MTB riteņbraukšanā svarīgs ir starta numurs, jo bieži vien apdzīšana trasē ir sarežģīta. Labākie allaž ir priekšā. Mārtiņam šoreiz bija 19. starta numurs, taču trešā starta rinda. Pēc pirmā apļa viņš bija 28. pozīcijā, taču turpinājumā kāpa tikai augšup.

“Plāns bija nobraukt taktiski pareizi, lai sasniegtu maksimālo rezultātu. Protams, varēja no starta skriet ātrāk un tobrīd pacelties augstāk, taču svarīgāk ir sadalīt spēkus un būt pēc iespējas augstāk finišā. Pēc sacensībām saņēmu uzslavas arī no konkurentiem, jo visi saprot, ka tikt līdz desmitniekam mūsu sporta veidā nav viegli.”

Francijā par desmitkārtēju pasaules čempionu kļuva šveicietis Nino Šurters, kuru Blūms sauc par sava sporta veida leģendu.

“Viņam ir milzīga pieredze, bet galvenais, kas izceļ un ir lielākā atšķirība starp citiem dalībniekiem, tā ir motivācija. Arī pēc neskaitāmiem tituliem viņš joprojām grib uzvarēt un iegulda lielu darbu, lai to panāktu. Leģenda mūsu sportā,” par šveicieti saka Blūms.

Reklāma
Reklāma

Raiba sezona

Uzreiz pēc pasaules čempionāta Blūms devās uz Itāliju, kur šīs nedēļas nogalē norisināsies Pasaules kausa sezonas noslēdzošais – devītais – posms. Pirms tā viņš kopvērtējumā atrodas 30. vietā.

Būtu augstāk, taču traumas dēļ izlaida divus etapus.

“Maijā pirms trešā posma dienu pirms pamatsacensībām nokritu un guvu traumu, tāpēc nācās izlaist divus posmus. Kopvērtējumam tik daudz nesekoju līdzi, taču situāciju zinu. Pēc Pasaules kausa vēl ir doma septembra vidū piedalīties pasaules čempionātā MTB maratonā, varbūt vēl pāris kategorizētajās sacensībās.

Maratons nav olimpiskais kross, arī pagaidām distanci un trasi neesmu pētījis, taču man tas būtu interesanti, jo tur plāno startēt arī citi braucēji no Latvijas.

Kopā interesantāk un izdevīgāk, jo Pasaules kausā šosezon esmu bijis vienīgais no Latvijas,” piebilst Blūms.

Pasaules kausā viņam augstākā vieta šosezon bijusi 14., kas izcīnīta Kanādā. Ziemeļamerikā notika divi etapi. “Man noklīda bagāža, taču labi, ka komandai līdzi bija mans rezerves ritenis.

Pašam gan nācās startēt ar aizlienētām tupelēm un ķiveri. Bagāža pazuda uz mēnesi un tikai Eiropas čempionāta laikā tika nogādāta mājās, lai gan pats tad atrados Minhenē. Šosezon ir gājis interesanti,” rezumē Blūms, kurš mājās nav bijis kopš sezonas sākuma, kurai gatavojās Itālijas un Šveices kalnos.

Mērķis – pjedestāls un Parīze

Pērn Mārtiņš neilgi pēc Tokijas olimpiskajām spēlēm, kurās viņš nepiedalījās, izcīnīja augsto ceturto vietu Eiropas čempionātā. Pirms gada viņš uzsvēra, ka lielais mērķis ir piedalīties 2024. gada Parīzes olimpiskajās spēlēs.

“Nekas nav mainījies. Uz Parīzi ir divas iespējas nokļūt – pēc nāciju ranga tiks 23 labākās valstis. Mēs – Latvija – šobrīd esam 25. vietā. Otrs variants ir nākamā gada pasaules čempionāts.

Ja tajā nobraukšu tāpat kā šogad, tad es vienu kvotu Latvijai izcīnīšu

. Parīze nav vienīgais mērķis, jo gribas uzkāpt uz goda pjedestāla arī Pasaules kausā.

Pagaidām to vēl neesmu paveicis, bet, ja viss saliksies, kā vajag, tas ir iespējams,” optimisma pilns ir Blūms.

Viņš turpina pārstāvēt Nīderlandes vienību “CST PostNL Bafang”, ar kuru sadarbība ir noslēgta līdz aiznākamā gada beigām. “No viņu puses ir liela palīdzība, jo komanda iegulda pamatīgu darbu, lai viss notiktu pēc iespējas gludāk.

Tāpat ļoti liels atbalsts ir no Latvijas Olimpiskās vienības (LOV), jo īpaši sagatavošanās procesā, kad varu aizvadīt kvalitatīvus treniņus ārzemēs.

Neaizvietojams un pamatīgs ir arī medicīniskais atbalsts, piemēram, ar uztura bagātinātājiem. Pasaules kausos man palīdz komanda, Eiropas un pasaules čempionātā līdzi bija fizioterapeits.

Arī milzīgs atspaids, jo deva iespēju labāk sagatavoties sacensībām. Mans treneris Jānis Mūsiņš sezonas laikā ar mani nav kopā, taču katru dienu esam kontaktā, pārrunājam lietas, ko un kā labāk darīt.

Palīdzība ir no dažādām pusēm, un tas viss kopā kā tādu puzli arī veido rezultātu,” atzīst riteņbraucējs. Nākotnē par ļaunu nenāktu arī pastāvīgas bāzes vietas atrašana Eiropā.

“Tas ļoti atvieglotu ceļošanu, jo loģistika ir svarīga. Var vairāk atpūsties un nenogurt pārbraucienu laikā.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.