Foto – Shutterstock

Ko nozīmē apzīmējumi dzemdes kakla vēža profilaktiskajos izmeklējumos? 0

Valsts apmaksātais dzemdes kakla vēža profilaktiskais izmeklējums veikts, bet rezultāts pacientei nav saprotams – tur rezumējumā tikai burtiņi, cipariņi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Citoloģiskā uztriepe ir analīze, kurā no dzemdes kakla paņemtās šūnas izmeklē laboratorijā. Tā nepieciešama, lai laikus atklātu pirmsvēža slimības un dzemdes kakla vēzi, jo pirmās pārmaiņas dzemdes kakla gļotādā apskates laikā vēl nav pamanāmas un slimības pazīmes nav jūtamas. Analīzēs var konstatēt arī citas slimības vai iekaisumu.

Dzemdes kakla citoloģiskā materiāla analīzes rezultāts parasti tiek aizstāts ar koda apzīmējumiem. Klīnikas “EGV” ginekologs Mārtiņš Levenšteins piebilst, ka vēl pērn kodiem tika izmantots C burts, bet šogad, ieviešot jaunu, vienkāršāku un pārskatāmāku sistēmu, izmanto A burtu. Tomēr apmeklējuma laikā ar ārstu jāvienojas par analīžu rezultāta saņemšanas veidu un tā skaidrojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzemdes kakla citoloģiskā materiāla skrīningtestēšanas karte paredz rezultāta iespējamos atbilžu variantus.

• A0 (testēšana bez rezultāta) – paņemto analīzi nav iespējams izvērtēt dažādu iemeslu dēļ, piemēram, ir pārlieku daudz asiņu (nesen bijušas vai tūliņ sāksies mēnešreizes), gļotu piejaukums, iekaisums vai arī nav pietiekami daudz paņemts dzemdes kakla gļotādas šūnu. Citoloģiskā analīze jāatkārto pēc trim mēnešiem. Ja šāda atbilde ir divas reizes pēc kārtas, jāveic kolposkopija.

• A1 (norma) – viss kārtībā, mainījušās dzemdes kakla gļotādas šūnas nav atrastas, un turpmāka izmeklēšana nav nepieciešama, analīzi var atkārtot pēc trim gadiem.

• A2 (ASC-US) – dzemdes kakla gļotādas šūnas ir nedaudz mainītas, taču aizdomīgas priekšvēža šūnas nav atrastas. Šādas pārmaiņas var rasties dažādu sēņu, vīrusu, baktēriju izraisīta iekaisuma, dzemdes kakliņa ārstēšanas dēļ un ļoti bieži bez redzama iemesla. Analīze jāatkārto pēc sešiem mēnešiem. Ja ir aizdomas par iekaisumu vai infekcijām, nepieciešama izmeklēšana un ārstēšana, bet, ja šāda atbilde ir trīs reizes pēc kārtas, jāveic kolposkopija.

• A3 (LSIL: viegla displāzija) – dzemdes kakla gļotādas šūnas ir nedaudz aizdomīgas. Analīze jāatkārto pēc sešiem mēnešiem. Ja šāda atbilde ir divreiz, nepieciešama kolposkopija.

• A4 (HSIL: vidēja/smaga displāzija) – dzemdes kakla gļotādas šūnas ir diezgan vai pat ļoti aizdomīgas, tāpēc jāveic kolposkopija.

• A5 (AGUS) – ir mainījušās dzemdes kakla gļotādas šūnas, un nepieciešama kolposkopija.

• A6 (malignizācijas pazīmes) – dzemdes kakla gļotādas šūnas ir aizdomīgas un var liecināt par vēzi, tāpēc vajadzīga konsultācija pie onkoloģijas ginekologa.

Reklāma
Reklāma

• A7 (saplīsis stikliņš) – dzemdes kakla gļotādas šūnas netiek izmeklētas, jo saplīsis stikliņš, un analīze jāatkārto pēc trim mēnešiem, jo katra analīžu ņemšana traumē dzemdes kakla šūnas un vajadzīgs laiks, lai tās atjaunotos.

Skrīningtesta laikā nosaka arī citas pārmaiņas. Piemēram, kolpīts liecina par maksts iekaisumu, cervicīts – par dzemdes kakla iekaisumu, hiperkeratoze – par šūnu pārmaiņām, lai gan tās nav saistāmas ar vēzi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.