Rēzekne plāno tērēties “veterāniem” 43
Rēzeknes pilsēta saņem milzu summas no pašvaldību izlīdzināšanas fonda un valsts dotācijās savu pamatfunkciju nodrošināšanai, taču vienlaikus 9. maija priekšvakarā vieglu roku atvēl tūkstošus eiro no sava budžeta padomju pusē karojušo Otrā pasaules kara veterānu atbalstam.
“Latvijas Avīzes” rīcībā nonākusi informācija, ka šodien Rēzeknes pilsētas dome gatavojas pieņemt lēmumprojektu “Par finansiālu palīdzību biedrības “RRO LAKCA” biedriem”. Lēmumprojekts paredz atvēlēt 4050 eiro no pašvaldības budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai materiāli pabalstītu 81 Otrā pasaules kara dalībnieku, izmaksājot katram 50 eiro. Saņēmēju sarakstu sagatavojusi veterānu nevalstiskā organizācija “RRO LAKCA”.
Pēc likuma, pašvaldības ir autonomas un tiesīgas novirzīt līdzekļus pēc saviem ieskatiem. Tomēr vairāki apstākļi šajā gadījumā dara uzmanīgu. Pirmkārt, biedrības “RRO LAKCA” norādītajā sarakstā vismaz 29 personas dzimušas laika posmā no 1931. līdz 1943. gadam, tādēļ nemaz nevarētu būt Otrā pasaules kara dalībnieki. Otrkārt, likums “Par valsts un pašvaldību finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu” nosaka, ka publiska persona nedrīkst dāvināt vai ziedot finanšu līdzekļus un mantu, izņemot īpaši paredzētos gadījumos. Turklāt minētā biedrība “RRO LAKCA” nav atrodama sabiedriskā labuma organizāciju sarakstā. Treškārt, Latvijas oficiālā nostāja Otrā pasaules kara notikumu sakarā paredz nedalīt cilvēkus “pareizajos” un “nepareizajos” atkarībā no tā, kuras okupācijas varas pusē viņi karojuši. Tātad līdzvērtīgu atbalstu būtu pelnījuši arī latviešu leģionāri. Ceturtkārt, Rēzekne pašvaldību izlīdzināšanas fondā ir starp saņēmējiem nevis donoriem. Šogad Rēzeknes pašvaldībai no izlīdzināšanas fonda un valsts dotācijām tiek izmaksāti nepilni 2 miljoni eiro, lai spētu nodrošināt pašvaldības pamatfunkciju veikšanu.
Visbeidzot jāmin, ka minētās organizācijas “RRO LAKCA” valdē darbojas Rēzeknes domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča (“Saskaņa”), tēvs Anatolijs Bartaševičs un pašvaldības deputāta Aleksandra Irišina (“Saskaņa”) dzīvesbiedre Natālija Irišina. “Šeit ir gana daudz juridiskas un ētiskas dabas neskaidrību, lai šo lēmumprojektu sauktu par šaubīgu. Arī naudas saņēmēju sarakstu vajadzētu ļoti rūpīgi izvērtēt, jo diez vai divu gadu vecumā kāds varētu būt varens karotājs pret fašismu,” uzskata Rēzeknes domes opozīcijas deputāts Vjačeslavs Dubovskis.
Mērs Bartaševičs visas bažas noraida un uzsver, ka līdzīgā veidā Otrā pasaules kara dalībniekus Rēzeknes dome atbalstījusi arī iepriekšējos gados: “Līdz šim tas nekādus iebildumus neradīja, un nesaprotu, kādēļ tādi rodas tieši tagad.” Viņš arī paskaidroja ka nauda netiks ziedota biedrībai “RRO LAKCA”. Šī organizācija tikai iesniedz atbalstāmo veterānu sarakstu, pašvaldība to pārbauda un sociālais dienests pārskaita katram cilvēkam pa 50 eiro. Bartaševičs atzina, ka kara veterāni sarakstā esot mazākumā, bet pārējie esot Ļeņingrades blokādē cietušie, bijušie koncentrācijas nometņu gūstekņi un darba veterāni.
“Sociālā darbība ir viena no pašvaldības funkcijām, nevis labdarība. Vairākums Latvijas pašvaldību izlīdzināšanas fondā atrodas saņēmēju galā, bet pamēģiniet starp tām atrast kādu, kas nepārskaita naudu sabiedriskām organizācijām!” teica Bartaševičs. Pēc līdzīgas kārtības un līdzīgā apmērā 18. novembra priekšvakarā Rēzeknē tiekot atbalstīti arī politiski represētie. Citi avoti gan stāsta, ka represētie saņēmuši vien pa 15 eiro katrs, bet pret latviešu leģionāriem pašvaldība neizrāda pat šādu atsaucību. Rēzeknes mērs nesaskata interešu konfliktu arī faktā, ka naudu lūdzošajā organizācijā darbojas viņa tēvs: “Viņš pats nekādu naudu nesaņem.”
Pēc neoficiālas informācijas, Rēzeknes domes lēmumprojekts darījis aizdomīgu arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vadību. Ministrs Kaspars Gerhards (NA) pat plānojis oficiāli aicināt pašvaldību nepieņemt šādu lēmumprojektu. Tomēr pagaidām rekcijas no VARAM puses nebūšot, jo pašvaldības savā rīcībā ir autonomas. Ministrija vispirms sagaidīs pašvaldības pieņemto lēmumu un tad vērtēs tā atbilstību tiesību aktiem.
Atgādināšu, ka līdzīga situācija Rēzeknē bija izveidojusies arī pagājušovasar, kad šī pašvaldība plānoja finansiāli atbalstīt PSRS karavīrus idealizējošas grāmatas izdošanu. Toreiz iejaucās tālaika VARAM ministrs Romāns Naudiņš (NA), nosūtot Bartaševičam vēstuli ar lūgumu nodrošināt, lai “Rēzeknes dome nepieņem prettiesisku lēmumu”, un jautājums tika uz nenoteiktu laiku atlikts.
Viedokļi
Ivans Ribakovs, Saeimas deputāts (“Saskaņa”): “No vienas puses, varu saprast pretargumentus, bet, no otras puses, šie cilvēki ir piedalījušies Rēzekens atbrīvošanā no fašistiem un ir pelnījuši kādu pateicību, bet no valsts tādu nesaņem. Tad nu jārīkojas pašvaldībai. Un esmu pārliecināts, ka vairākums rēzekniešu šajā gadījumā atbalsta pašvaldību. Ar biedrības “RRO LAKCA” pārstāvjiem esmu ticies un viņu darbību vērtēju pozitīvi.”
Ritvars Jansons, Saeimas deputāts (NA): “Rēzeknes pašvaldība nav izdarījusi nekādu kriminālu pārkāpumu, bet nav korekti, ka atbalstīti tiek tikai vienas puses karavīri. Nav dzirdēts, ka Rēzeknas pašvaldība šādi rūpētos arī par leģionāriem. Šis gadījums kārtējo reizi apliecina, cik nepieciešams bija Otrā pasaules kara dalībnieku statusa likums, kas diemžēl Saeimā nekur nav pavirzījies. Tas noteica līdzīgas tiesības abās pusēs karojušajiem. Pieļauju, ka šo gadījumu varētu pārrunāt Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijā, bet galvenais būtu atgriezties pie Otrā pasaules kara dalībnieku likuma pieņemšanas.”