Kučinskis sola rūpīgi uzraudzīt ministrus, lai tie strādātu labāk nekā līdz šim 6
“Es negrasos bargi kritizēt iepriekšējo valdību un tūdaļ pat pieteikt straujas revolucionāras pārmaiņas. Mūsu valstij šobrīd nav vajadzīgi satricinājumi. Latvijai ir nepieciešamas skaidras, precīzi plānotas un ātri īstenojamas reformas vairākās nozarēs. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka, raksturojot situāciju Latvijā, tiek lietoti vārdi “sastingums” vai “stagnācija”,” pirms Saeimas uzticības balsojuma deputātiem solīja tobrīd vēl topošais premjers Māris Kučinskis. Viņaprāt, izpildvarai līdz šim trūcis politiskās gribas pieņemt drosmīgus lēmumus.
Jaunās valdības deklarācijā definētas šādas prioritātes: tautsaimniecības stiprināšana; valsts drošība un nacionālā identitāte, demogrāfiskās situācijas uzlabošana; reformas izglītībā un zinātnē; reformas veselības aprūpē. Kučinskis uzsvēra, ka šīs prioritātes nevar sakārtot kādā hierarhiskā kārtībā – tās visas esot vienlīdz svarīgas un savstarpēji saistītas. “Manis vadītā valdība neiet aizpildīt ministru amatus, valdības mērķis ir panākt straujāku ekonomisko izaugsmi, īstenot reformas izglītības un veselības aprūpes nozarē. Tās ir lietas, kas, tēlaini sakot, “vārās” uz valdības galda. Tās nedrīkst nolikt malā, izliekoties, ka ir kas svarīgāks. Vairs ne,” apgalvoja premjers.
Opozīcijas deputāti gan neslēpa skepsi par to, vai Kučinska valdība būs drosmīgāka un darbīgāka par iepriekšējo, ņemot vērā, ka tajā strādās 11 no 12 Straujumas kabineta ministriem. Vienīgie jaunpienācēji būs premjers Kučinskis un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”). “Šī valdība nebūs nedz labāka, nedz sliktāka salīdzinājumā ar iepriekšējo. Tā ir tā pati valdība, saplēsta un neveiksmīgi salīmēta krūze. Jo nekas jau nav mainījies, izņemot atsevišķas personālijas,” debatēs teica “Saskaņas” pārstāvis Valērijs Agešins.
Līdzīgu viedokli pauda arī “No sirds Latvijai” līdere Inguna Sudraba: “Ir grūti noticēt tam, ka šai valdībai būs pa spēkam realizēt to, kas sarakstīts deklarācijā. Sakiet – kāpēc gan lai tie paši ministri, kas netika galā ar saviem pienākumiem iepriekšējā valdībā, tagad izrādītos spējīgāki un varošāki?”
Opozīcija nav aizmirsusi arī jaunā premjera politisko pagātni un vainoja viņu par iztapību oligarhiem. “Māris Kučinskis Latvijas politikā ienāca Andra Šķēles aizgādībā. Pēc tam savu karjeru Māris Kučinskis turpināja Aināra Šlesera aizvējā. Bet nu jau vairākus gadus Māris Kučinskis ēno Aivaru Lembergu. Un nekas neliecina par to, ka Māris Kučinskis ir spējīgs stāvēt uz savām kājām!” no Saeimas tribīnes iznīcinoši noskaldīja deputāts Mārtiņš Bondars (LRA). Viņš arī atgādināja, ka tieši Kučinskis parlamentā esot bīdījis Aigara Kalvīša skandalozos drošības likumu grozījumus, bet vēlāk bijis viens no tiem deputātiem, kas balsoja pret kratīšanu Šlesera dzīvesvietā. Vairāki opozīcijas pārstāvji arī kritizēja jaunās valdības deklarāciju, kas krietni pārsniedzot budžeta iespējas.
Jaunā premjera un viņa valdības kritizēšana Saeimas sēdē gāja ilgāk par pusotru stundu, bet koalīcijas pārstāvji tikai paretam kāpa tribīnē, lai atspēkotu kādus atsevišķus pārmetumus. Sak’, kādēļ iespringt, ja rezultāts tāpat zināms. Nekādi pārsteigumi balsojumā nenotika – ar 60 balsīm par un 32 pret Kučinska kabinets tika apstiprināts. Līdz ar to ZZS pēc 11 gadu pārtraukuma otro reizi ieguvusi premjera amatu.
Ministriem gulēt neļaus
Savā pirmajā preses konferencē pēc apstiprināšanas Ministru prezidenta amatā Kučinskis pauda pārliecību, ka viņam izdosies motivēt ministrus strādāt labāk nekā līdz šim. Nākamnedēļ viņš tikšoties ar katru ministru, lai pārrunātu darāmos darbus, un vēlāk rūpīgi raudzīsies, kā tie tiek izpildīti. “Lai nedomā, ka premjers tikai parunāja un pēc valdības apstiprināšanas varēs gulēt tālāk. Neviens no viņiem gulēt nevarēs! Ministriem tiks doti konkrēti uzdevumi, viņu darbs tiks monitorēts un pārbaudīts, un par paveikto būs regulāri jāatskaitās!” savā pirmajā preses konferencē pēc apstiprināšanas amatā solīja jaunais Ministru prezidents Māris Kučinskis. Ministrijām jau esot dots pusotra mēneša, lai sastādītu savus darba plānus un saskaņotu tos ar Finanšu ministriju.
Runājot par ekonomikas nozari, Kučinskis uzsvēra, ka nākamgad nekādas būtiskas nodokļu izmaiņas neplāno veikt. “Es esmu pret stihiskām darbībām šajā jomā,” uzsvēra premjers. Arī Latvijas ārpolitikas kursā nekādas izmaiņas nav plānotas.
Atgādina par godīgumu
Tradicionāli jaunās valdības pirmajā sēdē piedalās un savus vēlējumus izsaka Valsts prezidents. Tā kā Raimonds Vējonis joprojām atrodas slimnīcā, tad šoreiz ministriem nācās iztikt ar videoapsveikumu. Tajā R. Vējonis pauda pārliecību, ka jaunā vadība spēs strādāt kā saliedēta komanda tautas kopējam labumam. Viņš arī norādīja, ka ministriem būs neatlaidīgi jāstrādā pie deklarācijā iekļauto mērķu sasniegšanas, lai atjaunotu sabiedrības uzticību Latvijas valsts varai kopumā. “Mūsu tautai ir vajadzīga spēcīga un izlēmīga valdība, kura ir gatava stāties pretī visiem izaicinājumiem un nolikt malā atsevišķās intereses. Es ticu, ka jūs esat šeit un darbojaties politikā tāpēc, ka jūs mīlat mūsu valsti,” sacīja prezidents.
Klātienē ministrus sveica arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, kas pašlaik aizvieto Valsts prezidentu. Viņa īpaši uzsvēra Satversmes preambulā minēto vērtību – godīgumu, jo pēdējā laikā atklātībā nākuši gadījumi par amatpersonu negodprātīgu rīcību, kas met ēnu uz valsts pārvaldi kopumā. “Mums ir pienākums ļoti rūpīgi pārbaudīt katru šādu izskanējušo faktu un gadījumu un aizšķērsot ceļu negodīgumam un alkatībai!” aicināja spīkere. Savu uzrunu viņa beidza ar Ministru kabineta sēžu zāles sienā iegravētajiem vārdiem: “Viens likums – viena taisnība visiem!”
UZZIŅA
Ministru kabineta sēžu zālē ministru izkārtojums pie galda mainījies tikai pie premjera labās rokas. Pirmā vieta pie galda paredzēta ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam (“Vienotība”). Parasti jaunpienācēji tiek sēdināti tālākajā galda galā, bet Ašeradens ticis pie labākas vietas, jo vienlaikus ieņem arī premjera biedra amatu. Otrā sēdvieta būs finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai (ZZS), bet aiz viņas sēdēs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”), satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (“VL/TB”/LNNK), labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) un veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).
Galda kreisajā pusē bez izmaiņām – vistuvāk premjeram sēdēs zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), aiz viņa tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA), iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība”), kultūras ministre Dace Melbārde (NA), izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) un aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).