Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

“Reuters”: Krievija pirms iebrukuma Ukrainā izveidoja slepeno aģentu tīklu 31

Krievija jau ilgi pirms iebrukuma Ukrainā izveidoja tur savu slepeno aģentu tīklu, lai nogludinātu ceļu iebrucējiem. Šo aģentu infiltrēšanās bijusi daudz dziļāka, nekā iepriekš tika atzīts, liecina Lielbritānijas ziņu aģentūras “Reuters” veikts pētījums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pilna apjoma iebrukuma pirmajā dienā 24.februārī Krievijas bruņutehnika sasniedza Čornobiļas AES. 169 Ukrainas Nacionālās gvardes karavīri, kuriem bija uzdots apsargāt AES, nepilnu divu stundu laikā bez kaujas nolika ieročus, ļaujot Krievijai sagrābt Čornobiļas AES, kodolmateriālu glabātavu un svarīgu placdarmu ceļā uz Kijivu.

“Reuters” pētījumā konstatēts, ka Krievijas panākumi Čornobiļā bija nevis nejaušība, bet daļa no ilgas Kremļa operācijas slepeno aģentu iefiltrēšanai Ukrainas valstī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pieci “Reuters” intervēti cilvēki, kas bija informēti par Kremļa gatavošanos karam, pastāstīja, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina aprindas bija pārliecinātas par to, ka ar šo aģentu palīdzību Krievijai būs vajadzīgs neliels militārais kontingents un tikai dažas dienas, lai piespiestu Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska administrāciju atkāpties, bēgt vai kapitulēt.

Intervējot desmitiem amatpersonu Krievijā un Ukrainā, kā arī izskatot Ukrainas tiesu dokumentus un izmeklētāju paziņojumus saistībā ar Čornobiļas AES strādājušo cilvēku uzvedību, “Reuters” konstatēja, ka infiltrēšanās bijusi daudz dziļāka, nekā tika publiski atzīts.

“Neskaitot ārējo ienaidnieku, mums diemžēl ir iekšējais ienaidnieks, un šis ienaidnieks nav mazāk bīstams,” intervijā sacīja Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Oleksijs Danilovs.

Viņš sacīja, ka iebrukuma brīdī Krievijai bija aģenti Ukrainas aizsardzības, drošības un likumsargāšanas sektoros. Danilovs atteicās nosaukt viņu vārdus, bet atzina, ka šos nodevējus vajag “neitralizēt” par katru cenu.

“Reuters” pētījumā minētie tiesu dokumenti un liecības parāda, kāda loma bijusi Čornobiļas AES apsardzes vadītājam Valentīnam Viteram, kurš atrodas apcietinājumā un pret kuru notiek izmeklēšana par sava posteņa atstāšanu. Viters arī tiek turēts aizdomās par valsts nodevību.

Viters izmeklētājiem pateica, ka iebrukuma dienā runājis pa telefonu ar Nacionālās gvardes vienības komandieri un viņam ieteicis neapdraudēt šo vienību.

Par Kremļa iebrukuma plāniem tieši informēts ziņu avots pastāstīja “Reuters”, ka Krievijas aģenti tika nosūtīti uz Čornobiļu pērn, lai piekukuļotu ierēdņus un sagatavotu AES ieņemšanu bez asinsizliešanas.

Reklāma
Reklāma

“Reuters” neizdevās neatkarīgi pārbaudīt šo apgalvojumu. Ukrainas Valsts izmeklēšanas birojs tomēr paziņoja, ka tas veic izmeklēšanu pret bijušo augsta ranga izlūkdienesta amatpersonu Andriju Naumovu, kurš tiek turēts aizdomās par valsts nodevību, nododot Čornobiļas drošības noslēpumus kādai ārvalstij.

Ziņu avoti apstiprināja rietumvalstu izlūkdienestu ziņas, ka Kremlis bija gatavojis viesnīcas īpašnieku Oļegu Carjovu marionešu valdības vadīšanai Kijivā. Kremļa plānos zināma loma bija arī Ukrainas politiķim Viktoram Medvedčukam, kuram bija šifrētu telefonsakaru līnija ar Kremli.

Krievijas plāni pārņemt varu Kijivā tomēr izgāzās, un viens no iemesliem bija aģentu nespēja izpildīt tiem uzticētos uzdevumus. Krievijas aģentu tīklam izdevās tikai sēt neuzticību Ukrainā un parādīt Ukrainas Drošības dienesta nepilnības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.