Kā pārvarēt bailes 0
Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks ārsts Aivars Zdanovskis uzskata, ka zobu veselības jomā lielāku uzmanību vajadzētu pievērst profilaksei, kam būtu jāsākas jau skolā. “Manuprāt, būtu nepieciešams atjaunot profilaktiskās apskates skolās, lai bērniem no pirmās līdz pēdējai klasei regulāri pārbaudītu zobu stāvokli un vajadzības gadījumā dotu iespēju nekavējoties salabot bojātos zobus. Ideālā gadījumā pašā skolā būtu ierīkots zobārstniecības kabinets,” spriež Zdanovskis. “Pašlaik ir tā, ka bez vecāku vai aizbildņu klātbūtnes ārsts nevar ķerties klāt bērnam, kas savukārt nozīmē būtiskus sarežģījumus vizītes organizēšanā: vecākiem jāatprasās no darba, jārēķinās ar zobārsta un paša bērna grafiku.” Zdanovskis atzīst, ka reformu iniciatīva diez vai nāks no zobārstu puses, jo viņi ir aizņemti savās privātpraksēs, kur pelna naudu, tādēļ nevar pievērst pietiekami lielu uzmanību profilaksei.
Daugavpils zobārstniecības poliklīnika ir saskārusies ar stomatologu deficītu, trešdaļa zobārstu jau ir pensijas vecumā. Vēl kritiskāka situācija ir daudzviet laukos, kur līdz tuvējam zobārstam nereti jāmēro desmitiem kilometru tāls ceļš. “Nekad nebūs tā, ka katrā pagastā darbosies zobārsta prakse, jo zobārstam, lai izdzīvotu un kaut ko nopelnītu, nepieciešams noteikts pacientu skaits, kas pieejams lielākās apdzīvotās vietās,” secina Zdanovskis.
Viļakas novada domes deputāte, zobārste Valda Buzijana gan uzskata, ka zobārstu pieejamība laukos nav tik liela problēma. “Ja savā novadā nav zobārsta, var braukt uz citu, kur šis pakalpojums ir pieejams.” Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati par iemesliem, kādēļ cilvēki neapmeklē zobārstu, liecina, ka tikai 0,8% gadījumu kā iemesls minēts pārāk tāls ceļš vai transporta trūkums. Biežāk izplatīts iemesls, piemēram, ir joprojām plaši izplatītās bailes no zobārsta. “Cilvēki baidās, tādēļ izvairās apmeklēt zobārstu, lai gan mūsdienās zobu ārstēšana faktiski notiek bez sāpēm, vienmēr ir iespēja saņemt anestēziju,” uzsver Buzijana. To apstiprina arī Zobārstu asociācijas vadītājs Andis Paeglītis: “Cilvēki, kas tagad aiziet pie zobārsta, var pārliecināties, ka zobārstniecība kopš padomju laikiem ir krietni mainījusies gan tehnoloģiju, gan attieksmes pret pacientu ziņā.”
Lai pārvarētu bailes no zobārsta, psihoterapeite Gunta Andžāne iesaka sameklēt iejūtīgu zobārstu, kurš pacientam palīdzēs nomierināties. “Jābūt gatavam atzīties savās bailēs un apzināties, ka mūsdienās viss ir mainījies. Galvenais ir saņemties, lai spertu pirmo soli. Varbūt var paņemt līdzi kādu tuvinieku, kas pavadīs līdz zobārsta kabinetam un nodrošinās morālo atbalstu,” stāsta Andžāne.
Tīrīt izmaksā lētāk
CSP dati gan rāda, ka Latvijas iedzīvotājus no vizītes pie zobārsta visvairāk attur nevis bailes, bet gan naudas trūkums (gandrīz 80% gadījumu). “Par zobu veselību katram jārūpējas pašam, bet daudziem cilvēkiem ir ierobežotas iespējas atvēlēt līdzekļus zobu ārstēšanai, jo tas ir maksas pakalpojums,” atzīst Valda Buzijana. Pensionāriem viņa iesaka vērsties pie savas pašvaldības sociālā dienesta. “Ja cilvēks ir trūcīgs vai maznodrošināts, viņš var prasīt palīdzību, lai segtu zobārstniecības izmaksas. Tas ir atkarīgs no katras pašvaldības iespējām. Piemēram, mana kolēģe strādā Olainē, kur pašvaldība palīdz apmaksāt arī zobu protezēšanu.” Ja nepieciešams ietaupīt uz zobārstniecības izmaksām, iespējams vērsties arī RSU Stomatoloģijas institūtā, kur pie zobārstniecības studentiem var salabot zobus ar 75% atlaidi. Gada laikā šo iespēju izmanto vairāk nekā 3000 pacientu.
RSU profesore Anda Brinkmane uzsver, ka vislētākais un vienkāršākais risinājums ir pašam laikus rūpēties par savu zobu veselību. “Profilakse vienmēr izmaksās daudz lētāk par zobu labošanu, kuras izmaksas var sasniegt simtiem un pat tūkstošiem eiro. Par zobu veselību ir iespējams parūpēties ar minimāliem līdzekļiem, jo zobu pasta un birste nemaksā nemaz tik dārgi.” Brinkmane secina, ka tas ir arī jautājums par prioritātēm. “Ja vecāki ir gatavi tērēt naudu, lai bērnam nopirktu cepumus un kolu, tad viņi noteikti var atļauties iegādāties zobu kopšanas līdzekļus un parūpēties par bērna veselību.”