Reti skaisti zobi: kāpēc latviešu zobu stāvoklis tālu no vēlamā 0
Lai gan kopš padomju laika zobārstniecības metodes ir krietni attīstījušās un vizīte pie zobārsta vairs neatgādina viduslaiku inkvizīcijas ainas, tomēr Latvijas iedzīvotāju zobu stāvoklis joprojām ir tālu no vēlamā. Naudas trūkums ir tikai viens no iemesliem, kādēļ vairumā gadījumu nevaram lepoties ar žilbinošu smaidu.
Kādēļ latvieši tik reti smaida? To var skaidrot ar mūsu tautas mentalitāti vai sadzīves grūtībām, taču patiesais iemesls nereti ir bēdīgais zobu stāvoklis, kas liek apzināties: paverot muti smaidam, būs redzama ne pārāk patīkama aina. Ar izretinātu zobu rindu nākas sadzīvot ne tikai bezpajumtniekiem, bokseriem un hokejistiem, bet arī vidusmēra Latvijas iedzīvotājiem, kas dažādu iemeslu dēļ nav spējuši savest kārtībā zobus. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētījums rāda, ka pilnīgi visi zobi ir tikai 23% iedzīvotāju. Protams, tas lielā mērā ir atkarīgs arī no vecuma: grupā no 15 līdz 24 gadiem visi savi zobi ir 71% vīriešu un 65% sieviešu, bet vecuma grupā no 45 līdz 54 gadiem ar pilnu zobu komplektu var lepoties vairs tikai 5% vīriešu un 8% sieviešu.
Armijai nederīgi
Lai gan bērni un jaunieši kopumā apzinīgāk rūpējas par zobu tīrību un biežāk apmeklē zobārstu, tomēr arī jaunās paaudzes vidū zobu veselības problēmas ir plaši izplatītas. Piemēram, tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Nacionālie bruņotie spēki (NBS) saskārušies ar nopietnām grūtībām armijas sastāva nokomplektēšanā, jo lielu daļu kandidātu nākas izbrāķēt sliktā veselības stāvokļa, tajā skaitā bojāto zobu dēļ. “Mēs esam atklājuši, ka sabiedrībai, Latvijas pilsoņiem, ir diezgan slikts stāvoklis ar zobu higiēnu, ar zobiem. Dažreiz cilvēkiem ir līdz pat 40% bojātu zobu. Atbilstoši prasībām tādu nevarējām iesaukt bruņotajos spēkos. Tāpēc mēs viņiem par savām finansēm palīdzam uzlabot zobu stāvokli,” NBS komandieris Leonīds Kalniņš nesen stāstīja televīzijas kanālam LNT.
Rīgas Stradiņa universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras vadītāja Anda Brinkmane uzsver, ka katram iedzīvotājam vismaz reizi gadā vajadzētu apmeklēt zobārstu un zobu higiēnistu. SPKC pētījums gan liecina, ka reālā aina ievērojami atšķiras no vēlamās: pēdējā gada laikā gandrīz puse iedzīvotāju (47%) vispār nav bijuši pie zobārsta. Visvairāk tas raksturīgs vecāka gadagājuma cilvēkiem; pensionāru vidū attiecīgais rādītājs pārsniedz 60%. Nav noslēpums, ka galvenais šķērslis zobārsta apmeklējumam senioriem ir naudas trūkums, jo mūsdienu zobārstniecības pakalpojumu izmaksas ne vienmēr ir samērojamas ar Latvijas pensionāru ienākumiem.
Pārāk daudz saldumu
Cita situācija ir ar bērniem, jo teorētiski zobu ārstēšana mūsu valstī līdz 18 gadu vecumam ir bez maksas. Taču realitātē bērniem uz bezmaksas vizīti pie zobārsta nereti nākas gaidīt mēnešiem ilgi, dažkārt pat ilgāk par gadu, kad ārstēšana mēdz būt krietni novēlota. Latvijas Zobārstu asociācijas vadītājs Andis Paeglītis gan stāsta, ka rindu problēma pamazām tiek risināta, jo Veselības ministrija šogad piešķīrusi vairāk līdzekļu attiecīgo pakalpojumu apmaksai. “Desmit gadu garumā finansējums bērnu zobu ārstēšanai nereti bija tikai puse no pašizmaksas, tādēļ veidojās lielas rindas un daļa vecāku savus bērnus tāpat veda pie maksas zobārsta.”
Anda Brinkmane piebilst, ka tieši sliktais bērnu zobu stāvoklis ir viens no iemesliem, kādēļ veidojas garas rindas pie zobārsta, jo stomatologiem nākas krietni noņemties ar gandrīz katru pacientu. “Mūsu praksē ir gadījumi, kad pie zobārsta tiek atvests trīs gadus vecs bērns, kuram jau ir vairāk nekā desmit caurumu. Diemžēl daudzi vecāki nerūpējas par bērnu zobu veselību, kas būtu jādara jau no pirmajiem dzīves gadiem. Mazs bērniņš nevar pats sev nopirkt zobu pastu, pierakstīties pie zobārsta, tas ir jādara vecākiem.”
Brinkmane norāda, ka viens no sliktā zobu stāvokļa iemesliem ir zobu netīrīšana, bet zobu veselību negatīvi ietekmē arī augstais cukura un saldumu patēriņš. “Vecākiem būtu jāierobežo saldumu lietošana bērnu uzturā, saldumi nav tikai bulciņas un konfektes, jo tā sauktie slēptie cukuri ir sastopami ļoti daudzos produktos, piemēram, jogurtā.” Protams, vecākiem ar savu piemēru būtu jāmudina bērnus regulāri tīrīt zobus un rūpēties par to veselību. Saskaņā ar SPKC pētījuma datiem, 87% iedzīvotāju apgalvo, ka tīra zobus vismaz reizi dienā, bet 4% to nedara nekad.