“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus 1
Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ja nebūtu koronavīrusa pandēmijas un dzīve ritētu ierasto gaitu, Rebekai Kohai vakar Tokijas olimpiskajās spēlēs vajadzēja startēt svarcelšanā. Tā vietā viņa paziņoja par sportistes karjeras beigšanu.
Pēdējās divas nedēļas Rebekas Kohas vārds Latvijas medijos locīts krustu šķērsu, jo 22 gadus vecā svarcēlāja paziņoja, ka pāriet islāma ticībā, un devās pie sava drauga Kataras diska metēja Moaza Muhameda Ibrahima.
Vakar Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidenta Žorža Tikmera iniciētā sapulcē, klāt esot Kohas treneriem Eduardam Andruškevičam un Viktoram Ščerbatiham, kā arī Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) vadītājam Einaram Fogelim, notika videokonference ar svarcēlāju, tur arī izskanot viņas lēmumam.
Spēļu pārcelšana ieviesa pamatīgas korekcijas viņas stāstā,” svarcēlājas lēmumu “Latvijas Avīzei” skaidro Fogelis.
“Protams, žēl, bet ne tikai par Rebeku, arī par citiem sportistiem, jo visi bija gatavojušies olimpiskajām spēlēm. Ja tās notiktu šogad, Rebeka noteikti nostartētu un būtu gatava,” uzskata Andruškevičs. “Martā Latvijas čempionātā parādīja labu rezultātu, raušanā un summā sasniedza valsts rekordu.
Mums bija sacensības Katarā, kur viņa iepazinās ar savu jauno cilvēku. Mīlestība daudz maina. Vēl vienu gadu gaidīt Rebeka negribēja,” piebilst treneris. Viņš piebilst, ka svarcēlājai bija problēmas ar ceļgaliem.
“Pie slodzēm Rebekai bija grūti. Sāpēja, taču mūsu sportā tā ir praktiski visiem. Ārsti pārbaudē neko gan neatklāja, taču slodzes viņai pēdējā laikā izturēt bija grūti.” Andruškeviča pārējie divi vadošie atlēti Artūrs Plēsnieks un Ritvars Suharevs turpina trenēties un gatavoties olimpiādei.
Dalību LOV viņa izbeigs no 1. septembra, vispirms nosūtot rakstisku iesniegumu. Naudu svarcēlājai atmaksāt nevajadzēs, lai gan šogad sacensības praktiski nav notikušas.
“Tā nav sportistu vaina, ka sacensības nenotika. Koha darbojās pēc apstiprinātā plāna, kas vēlāk tika koriģēts. Viņa atbilstoši savam veselības stāvoklim līdz noteiktam brīdim pildīja to, kas bija jāpilda, līdz ar to nav pārkāptas nekādas normas, kas bija paredzētas līgumā,” skaidro Fogelis. Koha nebūt nav pirmā, kura pašas iniciatīvas dēļ izstājas no LOV. Nesen līdzīgu lēmumu pieņēma airētāja Elza Gulbe.
Andruškevičs ar Kohu nostrādāja teju desmit gadus. “Viņa man privātās sarunās bija teikusi, ka necels svarus mūžīgi, svarīga arī privātā dzīve. Es gan nedomāju, ka viņa Tokiju nesagaidīs.
Svarcelšanā Rebeka ir daudz paveikusi, medaļas un tituli jauniešos, junioros, divi Eiropas čempiones tituli pieaugušajiem, divas bronzas pasaulē, ceturtā vieta olimpiskajās spēlēs. Viņu svarcelšanas sabiedrībā pazīst ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē.
Viņš atzīst, ka sievietēm svarcelšanā nav viegli: “Cik man Latvijā bijušas meitenes, neviena nav izturējusi tik ilgi, reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk.”
Tikmēr sazvērestību teoriju cienītāji sociālajos tīklos jau izvirzījuši versiju, vai tikai Koha nedomā pēc kāda laika atgriezties sportā, bet jau zem citas valsts karoga.
Fogelis saka, ka šāds jautājums viņai tika uzdots: “Šī bija oficiāla un protokolēta saruna. Jautāju, kādas ir viņas domas attiecībā pret sportu kopumā, ne tikai Latvijas sportu.
Koha apliecināja, ka viņas plānos nav nodarboties ar sportu vispār. Kas būs pēc gada vai trim, kā zinām, dzīve mainās. Šobrīd tā ir viņas izvēle.”