Retajām slimībām atvēl miljonus: meita stāsta par mammu, kas atbalstu nesaņem 0
“Ārsti ir psiholoģiski noguruši, redzot, kā mirst pacienti, kurus varētu izārstēt,” sarunā ar TV3 Ziņām atzīst Reto slimību asociācijas vadītājs, kardiologs Andris Skride.
Pāris mēnešu laikā pie viņa nonākusi jau otrā paciente ar pulmonālo hipertensiju. Lai arī to var pilnībā apturēt, lietojot dārgas zāles, Veselības ministrija ar ražotāju nespēj vienoties par medikamentu iepirkuma cenu un zāļu joprojām nav.
Reto slimību ārstēšanai Veselības ministrija šogad pirmo reizi atvēlējusi salīdzinoši lielu summu – 5 miljonus eiro, vēsta TV3. Tajā skaitā – zāļu apmaksai. Tomēr pēc televīzijā paustā, birokrātijas līkloču dēļ nauda līdz pacientiem nenonākot.
Piemēram, Stradiņu slimnīcas ārstu konsīlijs pirms nedēļas lēma, ka pacientes dzīvības glābšanai nekavējoties jāsāk zāļu – “Remodulin” – terapija. Mediķi lūguši Veselības ministrijai finansējumu, lai varētu medikamentu iegādāties, jo tas nav kompensējamo zāļu sarakstā. Taču atbildi tā arī nesaņēma. Tā vietā zāļu “Remodulin” ražotāji, neprasot samaksu, slimniecei atvēlēja medikamenta devu divām, trijām nedēļām.
Kameras priekšā runāja pacientes meita Gunita, viena no septiņām smagi slimās pacientes atvasēm. “Ir sāpīgi noskatīties uz situāciju, ka īsti neviens palīdzēt nevar,” viņa saka.
Šīs zāles gadā vienam pacientam izmaksātu ap 100 tūkstošiem eiro. Veselības ministrijā norāda, ka kompensācijas zāļu budžets nav bezizmēra, tādēļ šis medikaments nav apmaksājamo sarakstā. No tā, vai tuvākajās nedēļās abas puses spēs rast kompromisu, atkarīga pacientes dzīvība.
Dakteris Skride dusmīgs, ka ministrija naudu tērē neefektīvi, dažādām diagnostikām, nevis zālēm, kas var glābt dzīvību.