Publicitātes foto, Collage made with FotoJet

Reta iespēja aplūkot izcilā grafiķa Riharda Zariņa veikumu 0

Ceturtdien, 19. decembrī, plkst. 16, atzīmējot grafiķa Riharda Zariņa 150 gadu jubileju, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 4. stāva galerijā tiks atklāta izstāde “Rihards Zariņš. Raksti un grafika”, LA.lv uzzināja LNB.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Rihards Zariņš (1869-1939), kuru šogad pieminējām apaļā jubilejā, ir ražīgākais un viens no nozīmīgākajiem latviešu grafiķiem, kura devums ievērojams ne vien Latvijas, bet arī Krievijas mērogā.

Izstādes eksponātu izlasi veido gan LNB lasītavu, gan krātuvju, gan dažādu kolekciju materiāli, un to daudzveidība vienlaikus atklāj kā R. Zariņa māksliniecisko daudzpusību, tā bibliotēkā pieejamo krājumu bagātības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Starp R. Zariņa darbiem – izstādes eksponātiem – apmeklētājs atradīs pirmo Latvju dainu izdevumu (1894) ar mākslinieka zīmēto vāku, augstāko Latvijas apbalvojumu – Lāčplēša Kara ordeņa un Triju Zvaigžņu ordeņa – diplomu paraugus.

Tāpat arī naudaszīmes un monētas, kuru vidū izcelts Latvijas brīvību simbolizējošais tautumeitas tēls, bet tai blakus – Latvijas Republikas ģerbonis.

Īpaša vieta ierādīta fundamentālajam izdevumam “Latvju raksti”.

Izstādi papildina mākslinieka darinātie plakāti, ekslibri, ilustrētas grāmatas un citi materiāli no LNB bibliotēkas krājumiem, kas sniedz nelielu, bet atmiņā paliekošu ieskatu mākslinieka ražīgās dzīves veikumā.

Vidzemē dzimušais mākslinieks R. Zariņš ģimenes mājas pameta 1887. gadā, dodoties studiju gaitās uz Krievijas impērijas galvaspilsētu – Sanktpēterburgu, bet pēc tam mācījies Rietumeiropas mākslas centros – Berlīnē, Minhenē, Vīnē un Parīzē.

Pēcāk izcilo izglītību ieguvušais mākslinieks uzsāka spožu karjeru Krievijas Valstspapīru spiestuvē (1899-1919).

Mākslinieka grafiskie darbi tiražēti daudzos miljonos eksemplāru.

Tas īpaši atzīmējams tādēļ, ka latviešu grafiķis ir autors vai līdzautors lielākajai daļai Krievijas 20. gadsimta sākuma naudaszīmju.

Atklās Rihardam Zariņam veltītu izstādi

Tiesa, tā ir tikai daļa no viņa profesionālās darbības Sanktpēterburgā. Izstādē šo posmu reprezentē R. Zariņa izstrādātās tā laika papīra naudaszīmes un atsevišķs bibliogrāfisks retums – mākslinieka noformēta grāmata, kas izdotas pēc cara Nikolaja II pavēles.

Vienlaikus R. Zariņš svešatnē sevi skaidri apzinājies kā latvieti

un nenogurstoši interesējies par latviešu etnogrāfiju, folkloru, kultūru un nacionālo mākslu, kuras izkopšanā strādājis visu savu dzīvi.

“Grafiķa mākslinieciskā darbība līdztekus studijām un darba pienākumiem Sanktpēterburgā un kopš atgriešanās Latvijā 1919. gadā izpildītie augstas nozīmes pasūtījumi, paša mākslinieka iniciatīvas, pedagoga darbs un ieguldījumus poligrāfijas attīstībā liek izcelt R. Zariņa ievērojamo lomu latviešu nacionālās pašapziņas, mākslas un Latvijas valsts vizuālās identitātes un simbolu veidošanā.

Līdz ar nacionālo stāju, augsto tehnisko varēšanu un darbspējām mākslinieks caur saviem darbiem ir ieaudis savu vārdu arī tagadējā Latvijas kultūrtelpā,” pauž izstādes veidotāji.

Reklāma
Reklāma

Izstādes satura autors – Toms Herings, dizainere – Anete Krūmiņa, projekta vadītāja – Anda Boluža.

Izstāde būs apskatāma līdz 2020. gada 30. septembrim LNB darba laikā, ieeja bez maksas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.