Berlīnes restorānā maltītes no pārtikas atkritumiem 2
Klusā sānielā dzīvīgajā Berlīnes centrā no pirmā acu uzmetiena atrodas parasta, omulīga vintage stilā veidota kafejnīca. Tomēr “Restlos Glücklich” ir Vācijā pirmais restorāns, kurā maltītes pagatavošanai tiek izmantoti produkti, kas citkārt tiktu izmesti atkritumos.
Restorānu šovasar atvēra grupa brīvprātīgo – dažādu profesiju pārstāvji, tostarp ekologs, bankas ierēdnis, inženieris utt. Šajā restorānā maltītes tiek gatavotas no zemnieku vai lielveikalu izbrāķētiem produktiem, kas citkārt vienkārši nonāktu atkritumos. Produktiem nav beidzies derīguma termiņš, taču tie netiek pieņemti pārdošanā, jo neatbilst lielveikalos tirgojamo dārzeņu “skaistuma” standartiem – ir nedaudz bojāti vai neparastas formas. Restorāna ēdiena pagatavošanai tiek izmantoti arī produkti, kuriem ir bojāts iepakojums un kurus, lai gan realizācijas termiņš nav beidzies, veikali izņem no tirdzniecības.
“Mēs esam divpadsmit cilvēki, kurus vieno viena kaislība – cīņa pret pārtikas atkritumiem,” britu izdevumam “Guardian” saka viens no restorāna līdzīpašniekiem un idejas autoriem Leoni Bekmens.
Divreiz nedēļā brīvprātīgie no zemnieku saimniecībām un lielveikaliem savāc norakstīto pārtiku. Pēc tam pie darba ķeras restorāna pavārs, kurš izmešanai paredzētos produktus pārvērš gardās maltītēs. Ēdienkarte tiek mainīta katru dienu, lielākoties koncentrējoties uz veģetāriem ēdieniem.
“Mūsu virtuve ir atsvaidzinoši atšķirīga. Mēs līdz pat pēcpusdienai dažkārt nezinām, ko celsim galdā,” skaidro projekta autori.
Restorāna brīvprātīgie rīko arī meistarklases ēdiena pagatavošanai no pārtikas atliekām. “Ir patiešām žēl, ka produkti, kuriem bojāts iepakojums vai nav to uzglabāšanai atbilstoši apstākļi, vienkārši tiek izmesti,” uzsver restorāna radītāji.
Restorāna cenas ir visnotaļ draudzīgas – darba dienās par maltīti jāmaksā vien 6 – 8 eiro. Savukārt brīvdienās par 22 eiro var izvēlēties restorāna īpašo piedāvājumu, kurā ir iekļauti trīs ēdieni.
Visi restorānā saņemtie līdzekļi tiek ieguldīti vides izglītības projektos vai meistarklasēs, kurās māca, kā ikdienā samazināt pārtikas atkritumus.