Resnums no putras? Vai tā var būt, skaidro uztura speciāliste Liene Sondore 0
“Esmu iecienījusi brokastīs ēst pilngraudu auzu pārslu putru, arī vasarā, kad pievienoju svaigas ogas. Cukuru nelieku. Putru vāru ar pienu, bet par to esmu dzirdējusi pretrunīgus viedokļus. Un vēl – daudzi saka, ka putra ir labākais ēdiens no rīta, bet citi apgalvo, ka tā pārāk baro un sēdoša darba darītājam vispār nav ieteicama. Kā pareizāk, ar ko labāk iesākt rītu, lai nepieņemtos svarā?”
“Putra ir laba maltīte. Lai sēdoša darba veicējs nepieņemtos svarā, nepieciešams ik dienu būt fiziski aktīvam, vismaz vienu stundu veltīt kustībām,” uzsver uztura speciāliste Liene Sondore.
Viņa skaidro, ka, plānojot ēdienkarti, svarīgi ievērot šķīvja principu. Katrā ēdienreizē pusi šķīvja lai aizņem dārzeņi, vienu ceturtdaļu – olbaltumvielas saturoši produkti un tikpat daudz salikto ogļhidrātu. Pilngraudu putra ir labs brokastu ēdiens, jo saliktie ogļhidrāti ir galvenais enerģijas avots, tie sniegs sāta sajūtu. Ēdot pilngraudu produktus, arī putru, uzņem B grupas vitamīnus, E vitamīnu, magniju, dzelzi, kāliju u.c. vitamīnus un minerālvielas. Graudos esošās šķiedrvielas – šķīstošās un nešķīstošās – veicina holesterīna satura samazināšanos asinīs, normalizē cukura līmeni asinīs, tās patīk kuņģa un zarnu traktam.
“Ja izvēlas pārslas, tomēr jāpaskatās to sastāvs. Dažās 100 gramos ir 6–8 grami šķiedrvielu, bet citās daudz vairāk, piemēram, 24–28 grami šķiedrvielu. Tātad izvēlas ar lielāku šķiedrvielu daudzumu!”
Ja, vārot putru, pievieno veselas linsēklas (diviem ēdājiem pietiek ar ēdamkaroti), papildus iegūst vērtīgās omega 3 taukskābes. Ieteicams putras dažādot – gatavot auzu pārslu, prosas, miežu, grūbu, griķu vai dažādu graudu, katrai dienai lai ir sava putriņa.
“Runājot par uzbarošanos, svarīgs ir porcijas lielums un pievienotās piedevas. Cukura vietā der izmantot svaigas ogas. Var izmēģināt pievienot smalki sakapātus zaļumus, gurķi, tomātu. Labi garšo ar rīvētiem svaigiem burkāniem vai ķirbi,” iesaka Liene Sondore.
Ja ikdienā ir maz fizisko aktivitāšu, putru nevajadzētu baudīt pievakarē un vēlās vakariņās. Nepievienot treknu pienu, bet izvēlēties to, kam mazāks tauku procents. Graudos trūkst dažu neaizvietojamo aminoskābju, bet, pielejot pienu, iegūst ideālu variantu. Dažreiz uzsver, ka, putru vārot pienā, tā organismā rada gļotas, taču par to runā ājurvēdas speciālisti. Mūsu vecmāmiņas allaž pielēja pienu, pat neko nezinot par labajām aminoskābēm.