FOTO: Alain_Escada_Officiel/Twitter

“Resna lesbiete” – vārdi, par ko Šveices rakstniekam piespriests cietumsods. Kur pazudusi vārda brīvība? 185

Šveices tiesa piespriedusi naudas sodu un 60 dienu cietumsodu rakstniekam pretrunīgi vērtētajam franču un šveiciešu polemiķim, rakstniekam Alenam Bonē (īstajā vārdā Alenam Sorālam) par to, ka viņš žurnālisti nosauca par “resnu lesbieti”. Tas satraucis vārda brīvības aizstāvjus visā pasaulē, ziņots “Fox News“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Alenam, kurš ir arī ievērojams holokausta noliedzējs, Lozannas tiesa piesprieda sodu par neslavas celšanu, diskrimināciju un naida kurināšanu pēc tam, kad viņš kritizēja Šveices laikrakstu “Tribune de Geneve” un “24 Heures” žurnālisti Katrīnu Mačerelu “Facebook” videoklipā pirms diviem gadiem.

Šis stāsts piesaistījis uzmanību un satrauca vārda brīvības aizstāvjus.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Valdības apgalvo, ka vārda brīvība pastāv. Diemžēl pasaulē notiekošais pastiprina noskaņojumu, ka pēc vārda ne vienmēr ir brīvība,” intervijā “Fox News Digital” sacīja krīzes vadības eksperts Robijs Vorhauss.

Sorālam skandāli nav sveši, un viņš arī vairākkārt notiesāts Francijā par holokausta noliegšanu, kas šajā valstī ir noziegums. 2019. gadā viņam tika piespriests pat cietumsods.

Viņa jaunākais spriedums tika pieņemts pēc tam, kad viņš Mačerelu nosauca par “resnu lesbieti” un kritizēja viņas kā “savdabīgās aktīvistes” darbu. Sorāls pie videoklipa norādījis arī to, ka viņa ir “nesakarīga”, ziņo Šveices sabiedriskā raidorganizācija “RTS”.

Filmas “What’s Killing America” (tulk. “Kas nogalina Ameriku”)  autors Džeisons Rancs pauž bažas, ka līdzīgi sodi varētu tikt piemēroti arī ASV, ja galēji kreisajiem ar to būs kāds sakars.

“Vienīgā policija, kurai tic progresīvi domājoši cilvēki, ir Vārda policija. Cik drīz ASV nonāks šāda veida valodas ieroču izmantošana? Šajā gadījumā vīrietis, šķiet, nav pārāk laipns cilvēks, bet tas tas nenozīmē, ka valstīm ir jākriminalizē runa,” “Fox News Digital” sacīja Rants.

“Progresīvie mēdza dalīties ar šo viedokli. Tas, kas jums jādara ar runu, kas jums nepatīk, ir jācīnās pret to ar runu, kas jums patīk,” viņš turpināja. “Pat nejaukiem cilvēkiem vajadzētu būt tiesībām izteikties, pat ja mums tas nepatīk.”

Tam piekrīt arī Kornela Juridiskās skolas profesors Viljams A. Džeikobsons. “Lielākajai daļai amerikāņu izklausās nežēlīgi tas, ka kāds var tikt nosūtīts cietumā par rupju joku. Kurš izlemj, kas ir naida runa? Atbilde uz jautājumu ir problēma. Pēc tam runas brīvība tiek pakļauta cilvēku, kas atrodas pie varas, iegribām. Tā būs mūsu nākotne, ja nebūsim piesardzīgi,” sacīja Džeikobsons “Fox News Digital”.

Arī “Tesla” magnāts Īlons Masks, atklāts vārda brīvības aizstāvis, apšaubīja spriedumu.

“Viņa rakstītais noteikti bija rupjš, bet lai to padarītu par noziedzīgu nodarījumu…?” Masks rakstīja “X”.

Advokāte civillietās Krista Rameja atzīmēja, ka ASV vārda brīvības likumi atšķiras no Šveices likumiem. “Mūsu tiesas ir nospriedušas, ka visas runas, pat naidpilnas, ir jāaizsargā, lai saglabātu mūsu visu tiesības. Mums nav jāuztraucas par to, ka mūsu pilsoņi tiks ieslodzīti par saviem vārdiem,” viņa sacīja “Fox News Digital”.

Reklāma
Reklāma

Papildu ieslodzījuma laikam Sorālam tika piespriests samaksāt arī tiesas izdevumus un naudas sodu tūkstošiem Šveices franku apmērā. Paskāls Junods, Sorāla advokāts, e-pastā ziņu aģentūrai “The Associated Press” kritizēja notiesājošo spriedumu kā “noziegumu par viedokli”.

Viņš sacīja, ka lietas mērķis ir noskaidrot, vai kāds cilvēks ir “grēkojis pret vienotas domas dogmām”.

Taču ne visi ir sašutuši par šo lēmumu; viena LGBTQ grupa to īpaši atbalstīja.

“Šis tiesas lēmums ir svarīgs brīdis taisnīgumam un LGBTQI cilvēku tiesībām Šveicē,” sacīja Murials Vēgers, Šveices lesbiešu aktīvistu grupas līdzvadītājs.

“Alena Sorāla pārliecība ir spēcīgs signāls, ka mūsu sabiedrībā nevar pieļaut homofobisku naidu.”

“Fox News Digital” sazinājās ar “LOS” un “Human Rights Campaign”, amerikāņu LGBTQ aizstāvības grupu, lai saņemtu komentārus, taču neviena no tām neatbildēja. Uz komentāriem neatbildēja arī “Amnesty International”, globālā cilvēktiesību grupa, kas arī iestājas par vārda brīvību.

“Mēs uzskatām, ka ikviens, kas ieslodzīts tikai tāpēc, ka izmanto savas tiesības uz vārda brīvību, ir ieslodzīts par savu pārliecību, tāpēc aicinām viņus nekavējoties atbrīvot,” savā tīmekļa vietnē norāda “Amnesty International”.

Sorāls vērsīsies Šveices federālajā tiesā un “vajadzības gadījumā” Eiropas Cilvēktiesību tiesā, norāda viņa advokāts.

Arī apvainotā žurnāliste Mačerela uz komentāra pieprasījumu neatbildēja.

Nesen portāls LA.LV ziņoja par liepājnieku Žigi, īstajā vārdā Žigimantu Krēsliņu, kuram ir paveicies, ka viņš nedzīvo Šveicē un kurš soctīklos publiski nomelnojis pašmāju šā brīža populārāko sieviešu pāri – Sendiju Gabrielu Oficieri un Danutu Tammi, kuras pavisam nesen mija laulības gredzenus.

Žigis savā stāstījumā, ko ievietoja soctīklos, starp neskaitāmiem rupjiem vārdiem un necenzētas leksikas, vairākkārt nomelnoja abas sievietes un viņu attiecības.

LGBT/ Praidi Latvijā un pasaulē
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.