ReSex – labdarības organizācija, kas palīdz Ukrainas ievainotajiem veterāniem seksuālajā dzīvē atgūt pārliecību 24
Mūsdienīgā birojā, Kijivas centrā, 26 gadus vecs ukraiņu veterāns lepni atskaņo savā tālrunī video, kurā redzams, kā viņš virtuvē kaislīgi skūpstās ar jaunu sievieti. Tā ir “ReSex” – labdarības organizācijas, kas cenšas palīdzēt bijušajiem karavīriem viņu seksuālajā dzīvē pēc fiziskas un garīgas traumas, – reklāma, vēsta “BBC“.
Pagājušā gada martā Krievijas spēki sāka nežēlīgu Ukrainas ostas pilsētas Mariupoles aplenkumu, lielu pilsētas daļu padarot par drupām. Hlibs Stryzhko – toreiz jūras kājnieks – bija viens no pilsētas aizstāvjiem. Krievu izraisītais sprādziens viņu nogāza zemē no ēkas trešā stāva. Pēc tam viņš tika iespiests zem drupām.
Hlibam tika salauzts iegurnis, žoklis un deguns. Viņš stāsta, ka sprādziena rezultātā taktiskās aizsargbrilles uz viņa sejas izkusušas. Pēc tam viņu sagūstīja krievu karaspēks un saņēma kara gūstā. Nākamajā mēnesī Hlibs tika atbrīvots un nosūtīts atpakaļ uz Ukrainas teritoriju gūstekņu apmaiņas ietvaros.
“BBC” pirmo reizi runāja ar Hlibu tikai dažas nedēļas pēc atbrīvošanas, bet vēlāk viņš tika nogādāts slimnīcā Ļvovas rietumos. Kamēr Hlibs strādāja pie atveseļošanās, “ReSex” sazinājās ar viņu. “Pēc iegurņa traumas man bija problēmas, kuru dziedināšana prasīja kādu laiku. Un par to [seksa jautājumiem] netika daudz runāts. Tā bija motivācija piedalīties projektā,” viņš stāsta.
Ivona Kostina ir viena no grupas “Veteran Hub” dibinātājām, kas vada “ReSex” projektu.
Viņa saka, ka ideja par projektu viņiem pirmo reizi radās 2018. gadā, kad viņi saskārās ar ASV karavīru problēmām.
Viņi saskārās ar zināmu neskaidrību no sabiedrības un veterānu puses, kad viņi pirmo reizi lūdza atbildes uz jautājumiem tiešsaistē. “Cilvēki mirst, jūs domājat par seksu!” Ivona saka. Bet kopumā, viņa norāda, atsaucība ir bijusi ļoti pozitīva.
Labdarības organizācija ir izdrukājusi aptuveni 6000 bukletu un nosūtījusi tos medicīnas centriem, veterāniem un viņu ģimenēm visā Ukrainā, kā arī padarījusi tos pieejamus tiešsaistē. Organizācija “ReSex” ir uzsākusi arī sociālo mediju kampaņu. Bukletā ir arī sadaļa, kas īpaši paredzēta jauniem ievainotiem veterāniem, kuri varētu būt nevainīgi. “Tātad sekss pēc karā gūtajiem ievainojumiem būtu viņu pirmais sekss, kas ievērojami atšķiras no tā, ko viņi varētu iedomāties.”
Kateryna Skorokhoda, “ReSex” projektu vadītāja, saka, ka viņi ir publicējuši atsevišķas rokasgrāmatas sievietēm un vīriešiem, lai nodrošinātu, ka attiecīgajiem partneriem ir zināmi īpaši ieteikumi, kas pielāgoti viņu pieredzei un ķermenim. Viņa gan uzsver, ka projekta uzmanības centrā ir vairāk emocionālā, nevis fiziskā puse.
Paļaušanās uz veterāniem, kas atbild uz viņu anketas jautājumiem, nozīmē, ka viņu pētījumos ir nepilnības, viņa saka, piebilstot, ka viņi ir cīnījušies, lai saņemtu atbildes arī no LGBTQ kopienas. Bet viņi ir arī daudz uzzinājuši par Ukrainas veterāniem – ka smadzeņu traumas valstī bieži netiek diagnosticētas un ārstētas — tas ir kaut kas, pēc viņas teiktā, kas ļoti ietekmē “libido un visu seksuālo sniegumu”.
Viņa saka, ka ir svarīgi pārliecināties, ka veterāni zina, ka viņiem nav jānodarbojas ar seksu, ja vien viņi to nevēlas, un ka sekss sākumā var būt grūts vai sāpīgs.
Hlibs pozitīvi runā par projektu, kuram viņš ir pievienojies. Uz jautājumu, vai viņam kopš traumām ir bijusi draudzene, viņš atbild smejoties. “Pēc atgriešanās no gūsta un slimnīcas man bija draudzene, un tad vēl viena, kad pildīju projekta anketu. Un tagad man ir cita partnere,” viņš stāsta. “Iespējams, es vienu esmu palaidis garām. Katra partnere, kas man bija, man bija svarīga, lai atgūtu pārliecību. Esmu par to ļoti pateicīgs.”