Repše: veselības sistēmā valda sociālisms un melnais tirgus 0
Latvijā steidzami jāreformē veselības aprūpes sistēma, kurā pašlaik valda pilnīgs sociālisms un valsts radīts melnais tirgus, piektdien LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja ekspremjers Einars Repše.
“Visi zina, ka medicīnā ir jāmaksā, un man neceļas roka jebko pārmest ārstiem, jo tas ir valsts radīts melnais tirgus. Mums nav arī nopietnas veselības finansēšanas un apdrošināšanas sistēmas,” sacīja bijušais finanšu ministrs.
Viņaprāt, veselības aprūpes sistēmai jābalstās uz tirgus principiem. “Pirmām kārtām, likvidēt melno tirgu un sociālismu, lai būtu pilnīgi skaidrs, kas, cik un kam ir jāmaksā – kā, piemēram, zobārstniecībā. Un otrām kārtām, to apvienot nekavējoties ar visaptverošu, obligātu, privātu veselības apdrošināšanu pēc OCTA parauga,” klāstīja Repše.
Komentējot pašreizējās veselības ministres Ingrīdas Circenes (“Vienotība”) ierosinājumu veselības aprūpi sasaistīt ar nodokļu nomaksu, Repše pauda viedokli, ka šis solis nav nepareizs un drīzāk ir atbalstāms, tomēr netiek ieviests tirgus princips. “Bet nekādā gadījumā nedrīkstētu ar šo pussolīti apstāties, jo turpinās finansējuma plūsma caur valsts budžetu un valsts iestādēm, kas ir neefektīvi,” viņš piebilda.
Repšes ieskatā visai veselības aprūpes sistēmai vajadzētu būt organizētai pēc zobārstniecības parauga, “kas pašlaik ir ļoti labā līmenī, tāpēc, ka valdība savulaik zobārstiem aizmirsa un lika viņus mierā”. Uz iebildi, ka daudzi zobārsta pakalpojumus nevar atļauties, Repše norādīja: “Uz šo ir ļoti skaidra atbilde – apdrošināšana. Ja arī šodien valsts gribētu ārstēt zobus tiem, kuri to nevar atļauties, valstij atliktu tikai nomaksāt rēķinus.”
Pēc viņa teiktā, šāda sistēma pirms pāris gadiem ieviesta Nīderlandē un Latvija no tās varētu mācīties.
Jau vēstīts, ka Veselības ministrija sagatavojusi koncepcijas projektu par obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu uz esošo nodokļu bāzes un iesniegusi to Finanšu ministrijā. Ministre Ingrīda Circene iesaka sasaistīt veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu ar nomaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN). Respektīvi, tie, kuri maksā IIN, saņem valsts apmaksātu veselības aprūpi, bet pārējiem par šiem pakalpojumiem jāmaksā pilna cena. Minētie ierobežojumi neattiecas uz bērniem, invalīdiem, bezdarbniekiem, pensionāriem un citām sociāli aizsargātajām grupām. Tāpat visiem joprojām bez maksas tiktu sniegta neatliekamā palīdzība.
Papildus valsts budžetā iezīmētajiem veselības aprūpes līdzekļiem veselības aprūpes sistēmai no IIN tiktu novirzīti daži procenti, kas papildinātu kopējo finansējumu.
Circene arī uzskata, ka iedzīvotājiem, kuri neattaisnoti nemaksā nodokļus, bet vēlas saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, nākotnē varētu dot iespēju apdrošināties pašiem, katru gadu iemaksājot konkrētu summu valsts budžetā.
Līdzīga sistēma pašlaik jau darbojas Lietuvā, ko Veselības ministrija izmanto kā paraugu nodokļu sasaistei ar valsts apmaksātu veselības aprūpi arī Latvijā.