Valsts amatpersonu reprezentācijas izdevumi – daļa no algas 3
Saeimas lēmums noraidīt opozīcijas priekšlikumu, kas paredzēja ārkārtējās situācijas laikā valsts amatpersonām neizmaksāt reprezentācijas izdevumus, izsauca diezgan asu sabiedrības reakciju.
Priekšlikums attiektos uz Valsts prezidentu, Saeimas priekšsēdētāju un Ministru prezidentu. “Kā izriet no Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma, minētie izdevumi ir daļa no ikmēneša amatpersonu atlīdzības (algas), par kuras izlietojumu atskaite nav sniedzama,” “Latvijas Avīzei” paskaidroja Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA) padomniece Dace Balode.
Saeima pagājušajā nedēļā skatīja likumu par valsts apdraudējumu un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību.
Taču, kā norādīja Saeimas priekšsēdētājas pārstāve, tie ir daļa no algas. Saeimas mājas lapā pieejamā informācija liecina, ka Saeimas priekšsēdētājas I. Mūrnieces atalgojums martā bijis 3213 eiro pirms nodokļu nomaksas, kas nav tā lielākā summa, ko ir nopelnījis kāds deputāts.
“Saeimas priekšsēdētāja atbilstoši Satversmē un Saeimas kārtības rullī noteiktajam reprezentē Saeimu un vada Saeimas un Saeimas prezidija sēdes, kā arī veic citus amata pienākumus. Saeimas priekšsēdētāja un prezidijs darbojas nepārtraukti – arī Saeimas sesiju pārtraukumos un laikā, kad nenotiek Saeimas sēdes. Saeimas priekšsēdētāja arī laikā, kad valstī izsludināta ārkārtējā situācija, turpina pildīt savus amata pienākumus,” norāda D. Balode.
“Kolēģi, es nezinu, kam jūs tiešām ko reprezentējat, un īpaši – Mūrnieces kundze. Es tiešām nezinu, cik naudas ir nepieciešams, lai jūs varētu elementāru īsziņu aizsūtīt, tostarp arī opozīcijai, par to, līdz cikiem un līdz kurai dienai var iesniegt likumprojektus un dokumentus uz ārkārtas Saeimas sēdi. Jūs pat to nevarat izdarīt reprezentācijas naudas ietvaros,” sēdē sacīja neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko.
“Tas būtu būtisks signāls sabiedrībai, ka mēs – tie, kas sēž šeit, Jēkaba ielā smalkās telpās, un strādājam ar labiem datoriem, saņemam nenormāli lielas algas, un mūsu algas izskatās tiešām ļoti lielas šobrīd uz tā fona –, ka mēs atsakāmies no visa tā, kas nav vajadzīgs šobrīd darba pienākumu izpildei,” teica D. Reizniece-Ozola.
Priekšlikums bija atteikties amatpersonām no reprezentācijas izdevumiem, bet ne frakcijām un citām parlamenta struktūrvienībām, kurām tādi ir paredzēti. Piemēram, frakcijas par šo naudu abonē laikrakstus, pērk kafiju viesu uzņemšanai, kuri tagad Saeimā nevar ciemoties.
Reprezentācijai – 20% no algas
* Valsts prezidenta darbības nodrošināšanas likums paredz, ka Valsts prezidents katru mēnesi saņem līdzekļus reprezentācijas izdevumiem 20% apmērā no algas. Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā šādi izdevumi ir paredzēti arī Saeimas priekšsēdētājai un Ministru prezidentam, un tie nevar pārsniegt 95% no Valsts prezidenta reprezentācijas izdevumiem.