1941. gada 14. jūnijā izsūtītie bērni – bāreņi un pusbāreņi – pēc viņu pārvešanas no Krasnojarskas novada un Tomskas apgabala uz Rīgas bērnunamu. 1946. gads. Ilustratīvs foto.
1941. gada 14. jūnijā izsūtītie bērni – bāreņi un pusbāreņi – pēc viņu pārvešanas no Krasnojarskas novada un Tomskas apgabala uz Rīgas bērnunamu. 1946. gads. Ilustratīvs foto.
Foto no Olgas Lāces (Oles) ģimenes arhīva

Represēti kopš dzimšanas brīža 2

Abās lielajās deportācijās – 1941. gada 14. jūnijā un 1949. gada 25. – 30. martā no Latvijas uz dažādām Sibīrijas nometinājuma vietām aizveda ne tikai pieaugušos, bet arī 14 738 nepilngadīgus bērnus. 287 bērni piedzima ceļā vai izsūtījuma sākumā. Tēvi daudziem tika nošauti vai nomira no bada un slimībām gulaga nometnēs, bet mātes un citi tuvinieki – nometinājuma vietās. Izsūtītie bērni daudzkārt nokļuva pat pilnīgas bezizejas apstākļos.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas
Pirmā lielākā deportāciju kampaņa Padomju Savienībā aizsākās 1930. gadā ar “kulaku” ģimeņu izsūtīšanu. To saistīja ne tikai ar lauksaimniecības kolektivizāciju, bet arī ar Sibīrijas speckolonizāciju. Cilvēkus parasti aizveda uz kādu tālu, neapdzīvotu vietu un pameta likteņa varā. Šādos apstākļos bērnu mirstība bija ļoti liela. PSRS Apvienotās politiskās pārvaldes priekšsēdētājs H. Jagoda 1931. gada 26. oktobra dienesta ziņojumā VK(b)P Centrālās kontroles komisijas priekšsēdētājam un Strādnieku – zemnieku inspekcijas tautas komisāram J. Rudzutakam norādīja: “Specpārvietoto saslimstība un mirstība ir ļoti liela. (..) Mirušo vidū ir ļoti daudz jaunāko grupu bērnu. Vecumā līdz 3 gadiem mēnesī nomirst 8 – 12% šīs grupas bērnu. (..) Jānorāda, ka lielā mirstība ir atkarīga nevis no epidēmiskajām slimībām, bet dzīves apstākļiem un nenokārtotās sadzīves, turklāt bērnu mirstība palielinās sakarā ar nepieciešamās pārtikas trūkumu.” Mazgadīgo un gados veco cilvēku mirstība bija tik liela, ka Jagoda bija spiests izdot speciālu rīkojumu, kurā norādīja: “Izsūtīto kulaku bērnus līdz 10 gadu vecumam un cilvēkus vecākus par 65 gadiem atļauts atstāt radiniekiem un paziņām, kuri izteikuši vēlēšanos viņus uzturēt. (..) Kulaku ģimenes, kurās nav darbspējīgu vīriešu, izsūtīšanai nav pakļautas.”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.