Rentgena iekārtas pārbauda 0
Kā atklāj Dace Šatrovska, noteikumi par aizsardzību pret jonizējošā starojuma izmantošanu medicīnā paredz radioloģisko ierīču atbilstības kritērijus un to neatkarīgas pārbaudes. Zobārstniecības iekārtām tās veic ne retāk kā reizi gadā, bet pārējām radioloģiskajām ierīcēm – vismaz reizi gadā. Savukārt radioloģisko ierīču kvalitātes pārbaužu regularitāti nosaka ārstniecības iestāžu darbinieki atkarībā no tā, vai konkrēto ierīci izmanto katru dienu, reizi mēnesī vai retāk.
4 biežākās kļūdas
1. Izmeklējumu atkārto, kaut gan tas veikts jau iepriekš citā poliklīnikā vai slimnīcā. Ja izvērtētu bijušās pārbaudes rezultātus, cilvēks nesaņemtu lieku starojuma devu.
2. Izmeklējums neietekmē ārstēšanas taktiku, piemēram, vecam cilvēkam ar deģeneratīvu kaulu un locītavu sistēmas saslimšanu tas ne vienmēr būs lietderīgs.
3. Izmeklējumus veic pārāk bieži, pirms slimība progresējusi vai atkāpusies, un tajos atklātais nemaina ārstēšanas taktiku.
4. Veic izmeklējumu, kas konkrētajā gadījumā nesniedz vispusīgu informāciju.
UZZIŅA
• Rentgendiagnostikas metodēm pieskaitāma rentgenogrāfija (rentgena uzņēmumi), tās paveids ir mamogrāfija, datortomogrāfija, panorāmas rentgenogrāfija, kā arī rentgenoskopija/fluoroskopija.
• Rentgenoskopijas/rentgenogrāfijas paveids ir invazīvā radioloģija/angiogrāfija.
• Gan rentgenogrāfijas, gan rentgenoskopijas attēlus iegūst, izmantojot digitālos detektorus.