Logu uzdevums ir nodrošināt ne vien gaismu, bet arī svaigu gaisu. Tagad modē atkal vēdlodziņi.
Logu uzdevums ir nodrošināt ne vien gaismu, bet arī svaigu gaisu. Tagad modē atkal vēdlodziņi.
Foto – Shutterstock

Renovējot mājas, modernajos virtuves logos atkal izvieto tradicionālos vēdlodziņus 0

Logi nav tikai norobežojošā konstrukcija, logi ir mājas acis, plaušas un ausis, kas nodrošina telpās klusumu, gaismu un svaigo gaisu. Diskusiju karstumā par labākajiem logu veidiem viss tiek samests vienā katlā. Protams, logs skaitās ēkas norobežojošā konstrukcija. Tomēr tieši šo savu pamatfunkciju parastais logs veic vissliktāk. Pietiek paņemt nelielu, dūres lieluma akmeni, strauji pakustināt roku – un nav vairs ne loga, ne norobežojušās konstrukcijas… Loga pamatfunkcijas ir nodrošināt gaismu, svaigu gaisu un izolēt telpu no ārējiem trokšņiem. Jo augstākām prasībām logs atbildīs, jo tas maksās dārgāk. Bet vai tas būs pamatoti?

Reklāma
Reklāma

Trokšņa izolācija

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Modernajiem logiem daudzkameru stiklojuma un elastīgo blīvju dēļ ir ļoti labs trokšņu izolācijas līmenis. Piemēram, divkameru logiem kameru platumi atšķiras, tādā veidā samazinot stikla rezonansi trokšņu iedarbībā. Tomēr katra atvere, kas savieno iekštelpu ar ārtelpu, neizbēgami paver ceļu āra trokšņiem.

“Ja logu atver vēdināšanas režīmā, ārējie trokšņi neizbēgami nonāks telpā. Ja telpā ierīkos vēdināšanas atveres, arī pa tām noteikti ieplūdīs āra troksnis. Ja vēdināšanas atverēs izmanto skaņas slāpēšanas sistēmas, tiek samazināta svaigā gaisa pieplūde un vēdināšanas atveres būs jāveido lielākas. Tātad, ja cilvēks dzīvokli ir iegādājies skaļā rajonā, no trokšņa viņš tomēr īsti nespēs izvairīties,” atgādina tradicionālās būvniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienīgā izeja ir skaņas piesārņojuma virzienā veidot neveramus logus (kas ir lētāki) un svaigā gaisa pieplūdi nodrošināt citā ceļā, kaut vai ar ventilācijas cauruli no mājas otrās puses.

Svaigais gaiss

Pa veco koka logu šķirbām telpu vēdināšana notika nepārtraukti. Tas bija vienlaikus labi un slikti, jo šīs vēdināšanas intensitāte galīgi nebija regulējama. Karstā laikā logi tāpat bija jātaisa plaši vaļā. Rudens pusē tie bija jāaplīmē, lai izvairītos no pārmērīgas telpu vēdināšanas un dzīvokļa izsalšanas.

Vēdināšana visvairāk nepieciešama virtuvei, tādēļ virtuves logā pat veidoja speciālu vēdlodziņu. Jaunajiem logiem parasti ir četru pozīciju rokturis, kas logu atver mikro vēdināšanas režīmā, atgāž normālas vēdināšanas režīmā, atver plašas vēdināšanas režīmā un tur logu aizvērtu, veidojot hermētisku telpu. Logu ražotāji piedāvā iestrādāt loga rāmī atveres, kas nodrošina ventilāciju. Svaigā gaisa pievades atveres var iestrādāt virs radiatora, kas telpā ieplūstošo gaisu vispirms uzsildīs un tikai tad tas nonāks telpā. Cilvēku nostalģija pēc vēdlodziņa ir tik liela, ka šobrīd, renovējot dzīvojamās mājas, daudzviet redzama to atgriešanās modernajos virtuves logos.

Siltumizolācija

Tā kā logs ir mājas norobežojošā konstrukcija, moderna loga siltumizolācijas koeficients tuvojas mājas sienu siltumizolācijas koeficientam. To palīdz sasniegt vairāku kameru stikla paketes, kuru iekšpusē absorbents uzsūc ūdens tvaikus un pasīvā aragona gāze nodrošina starpstiklu telpas labāku siltumizolāciju.

Cits noslēpums ir kvalitatīvās, elastīgās blīves, kas ļauj logu teju hermētiski aizvērt. Speciāla montāžas putu ārējā un iekšējā apdare krietni paildzina to kalpošanu. Uz logu stikliem uzklātas termoplēves vai selektīvie pārklājumi saules radīto siltumu atstaro atpakaļ telpā un to saglabā. Modernie logi bez problēmām var nodrošināt arī augstāko – pasīvās mājas siltumtaupības standartu.

Reklāma
Reklāma

Saulesgaisma

Vajadzību pēc apgaismojuma nosaka formula, kas aprēķina logu stiklojuma laukumu pret grīdas laukumu. Tomēr arī šeit jāņem vērā, vai logs ir uz ziemeļiem vai dienvidiem. Vai telpa ir gara un stiepjas pret sienu (vajadzīgi vairāki logi) vai iet dziļumā (logs jāpaceļ augstāk)? Vai pie loga atrodas lieli koki. Tāpēc formula vairāk der tikai kā orientieris.

Loga rāmjiem ir savs platums, tomēr gaismas caurlaidību nosaka tieši stiklojuma laukums. Daži ražotāji piedāvā logu rāmjus ar sašaurinātu platumu, kas dod lielāku stiklojuma virsmu. Ja logam ir trīs stikli, tie vairāk aizkavēs gaismu nekā viens. Tāpat saules gaismu aizkavē stiklu pārklājumi un speciālās plēves uz tiem.

Plēves sargā no saules

Tradicionālajos mājokļos no saules stariem pasargā jumta pārkares. Viens no veidiem, kā mūsdienās regulē logu stiklu īpašības, ir dažādas līpošas plastmasas plēves, ko izmanto gan dekoratīviem nolūkiem, gan drošībai, gan klimata regulācijai. Īpaši karstās vasarās logus aplīmē ar spoguļplēvi, kas atstarojot līdz 80% no saules gaismas.

Tonējošās metalizētās plēves piešķir stikla virsmām interesantu nokrāsu. Plēves caurlaiž līdz 1% ultravioleto staru un nodrošina interjera priekšmetu aizsardzību no saules. Tās atstaro līdz 50% saules siltumenerģijas un samazina telpu pārkarsēšanu. Plēve vēsajā gadalaikā kavēs saules gaismai un siltumam ienākt mājoklī. Ja to līmē ar spožo pusi pret telpām, termoplēve darbojas otrādi un atstaro siltuma starus, kas no mājokļa virzās ārā caur logiem.

Tomēr ir vēl viens aspekts, kurā plēvju noderīgums nav apstrīdams. Tā ir drošība. Parastais, nerūdītais silikātstikls nav spējīgs aizsargāt telpu no uzlaušanas un sasišanas laikā veido bīstamas lauskas ar ļoti asām malām. Plēves ir noderīgas visos gadījumos, kad stiklam ir nepieciešama papildu drošība, piemēram, bērnistabās. Visas uzlīmētās plēves padara stiklu trieciendrošāku, jo saplīstot stikls paliek pielipis pie plēves.

Mājās noder arī matētās plēves, kurām ir līdz 77% augsta gaismas caurlaidība. Plēves ir necaurspīdīgas, un tās piemēro, lai ierobežotu redzamību. Plēvēm ir plaša krāsu gamma, kas ļauj tās pieskaņot interjeram. Agrāk ļoti populāri bija dažādiem viltīgiem līdzekļiem matēt durvju stiklus. Tagad to viegli un skaisti paveic ar matēto plēvi. Piedevām uz tās var izploterēt smalku zīmējumu un ploterējot izņemtie laukumi izskatīsies tumši. Plēvi uzlīmējot uz stikla, būs pavisam cits skats.

Kopšana

Profesionālajām plēvēm ir nodilumizturīgs pārklājums, tās neprasa īpašu kopšanu un ir viegli mazgājamas. Tomēr, ja mājās ir gaiši plastmasas profilu logi, tie ar laiku var noķēpāties no automašīnu izplūdes gāzēm un citāda veida gaisa piesārņojuma. Veikalos ir nopērkams speciāls līdzeklis šādu logu profilu ārējo virsmu kopšanai. Arī logu elastīgie blīvējumi laika gaitā noveco. Lai uzlabotu to elastību un spējas aizkavēt caurvējus, tos vienu vai divas reizes gadā tīra ar speciālu līdzekli uz silikona bāzes. Arī logu furnitūru vislabāk divas reizes gadā eļļot ar speciālo minerāleļļu ar pretkorozijas un pretoksidācijas piedevām. Palīglīdzekļus var iegādāties speciālajos veikalos. Pie reizes tur var arī iegādāties speciālo salveti logu apstrādei.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.