Foto – Valdis Semjonovs

Rēķinus sūta, darbu nedara. Rīdzinieki sašutuši par nama apsaimniekotājiem 3

“Apsaimniekotājs piesūta mums rēķinus, kuri turklāt ik gadu pieaug, bet namā nekādus uzlabojumus neredzam. Toties skaidri redzam ko citu – māja palēnām brūk kopā,” žēlojas nama dzīvokļu īpašnieku biedrības “Ganību dambis 13” valdes priekšsēdētājs Tālis Pāvuliņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Apsaimniekotāja piesūtītajos rēķinos redzams, ka 2012. gadā “par nama uzturēšanu un apsaimniekošanu” iedzīvotājiem bijis jāmaksā 15 571,49 lati. Bet šim gadam summa izaugusi par ceturto daļu – līdz 20 642,13 latiem jeb 29 371,10 eiro. Piemēram, “par dzīvojamās mājas kopšanu”, kā to “Rīgas namu pārvaldnieks” ierakstījis 2010. gadā piesūtītā rēķina ailē, bijis jāmaksā 1133,24 lati. Toties šim gadam par to pašu kopšanu apsaimniekotājs prasa gandrīz divreiz vairāk – 1703,56 latus. Turpat citā rēķinu ailē atsevišķi norādīta cita summa – “par teritorijas kopšanu”: 2010. gadā 1721,44 lati, 2012. gadā 3913,66 lati, bet pērn – jau 4118,03 lati.

Iedzīvotāji atzīst, ka nekā nav saprotams, kādi izdevumi patiesībā slēpjas zem mistiskajām “mājas un teritorijas kopšanām”. Kā stāsta nama iedzīvotājs Antons Saukāns, 2012. gada ziemā nama pagalmā divas reizes tīrīja sniegu, bet vasarā četras reizes tika nopļauta zāle. Pērn sniegu no pagalma nemaz nešķūrēja, bet vasarā zāli nopļāva tikai trīs reizes. Vai par to mums būtu jāmaksā vairāki tūkstoši gadā?!” brīnās Tālis Pāvuliņš.

Padarītā vietā pierakstījumi


CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējo četru gadu tāmēs lasāms, ka par “konstrukciju elementu tehnisko apkalpošanu” iedzīvotājiem bijis jāmaksā ap 1000 līdz 1200 latu gadā. Antons Saukāns teic, ka nav saprotams, kur patiesībā šie apmēram 4000 latu palikuši. Aplūkojot, piemēram, nama ārdurvju kāpnes, pat aklajam redzams, ka tās nav “tehniski apkalpotas” gadu gadiem. Viņaprāt, tie ir fiktīvi pierakstījumi, lai noslēptu nezin kur iztērētās naudas pēdas.

Turpat citā tāmju ailē aprēķināti ap 100 latu par ventilācijas un dūmvadu šahtu pārbaudi un tīrīšanu. “Ventilācijas un dūmvadu šahtas nav iespējams ne pārbaudīt, ne tīrīt, jo tās ir aizmūrētas,” saka Tālis Pāvuliņš.

“Par ko īsti maksāju apsaimniekotājam, tas man nav skaidrs,” teic nama iedzīvotāja Laura Balode, “nama izskats un tehniskais stāvoklis ik gadu pasliktinās, tāpēc man rodas iespaids, ka mūsu nauda nemaz netiek tērēta mājas uzturēšanai.”

Par lasīšanu 1200 latu


Kopš 2012. gada rēķinos parādās jauns pakalpojums “tehnisko remontdarbu apsekošana, skaitītāju rādījumu nolasīšana”, par ko apsaimniekotājs grib no iedzīvotājiem ieņemt teju 1200 latu gadā. Nama iedzīvotāja Sarmīte Ērkšķe uzskata, ka par ūdens skaitītāja rādījumu nolasīšanu pie mājas ārsienas un elektrības skaitītāja apskatīšanos koplietošanas telpās prasīt tādu summu ir klaja nekaunība. Dzīvokļos uzstādīto ūdens skaitītāju rādījumus iedzīvotāji nolasa paši,” viņa saka.

Sarmīte Ērkšķe stāsta, ka “Rīgas namu pārvaldnieka” piedāvātā tāme dzīvojamās mājas remontdarbiem 2014. gadam bijusi tik vispārīga un izplūdusi, ka dzīvokļu īpašnieku biedrība pieprasījusi paskaidrot, kas konkrēti tiek piedāvāts un kādas summas paredzēts tērēt. “Paskaidrojumus prasījām vairākkārt, taču skaidrāku atbildi pagaidām neesam saņēmuši,” saka Tālis Pāvuliņš.

Reklāma
Reklāma

Tālis Pāvuliņš piebilst, ka “Rīgas namu pārvaldnieka” agrāk sūtītajos rēķinos ticis uzrādīts dzīvokļos deklarēto cilvēku skaits. Bet par pagājušā gada decembri saņemtajos tas ir pazudis. “Tas rada iespēju ikvienam nelikumīgi deklarēties jebkurā dzīvoklī bez īpašnieka atļaujas, iespējams, lai saņemtu Rīgas domē paredzēto Rīdzinieka karti braukšanai pilsētas sabiedriskajā transportā. Bet dzīvokļu īpašnieki zaudē kontroli par saviem īpašumiem,” skaidro viņš.

Izvēle, 
kuras patiesībā nav 


Ja “Rīgas namu pārvaldnieks” neapmierina, vai dzīvokļu īpašnieku biedrība nevar atteikties no tā pakalpojumiem, pārņemot nama apsaimniekošanu savās rokās?

Biedrības valdes priekšsēdētājs teic, ka teorētiski to, protams, varot. Bet praktiski tas nozīmē papildu izdevumus nama iedzīvotājiem. “Jāsagatavo nama pārņemšanas dokumenti, jāalgo savs grāmatvedis, santehniķis, būvinženieris, kuriem turklāt jābūt ar attiecīgu izglītību, kā to prasa likums. Vienam namam ar 66 dzīvokļiem tas nav iespējams. Būtībā likumi sarakstīti tā, ka apsaimniekotāja izvēlē patiesībā lielas izvēles nav,” saka nama vecākais.

Jāremontē daudz kas


Par namu atbildīgais pārvaldnieks Jānis Amatnieks teic, ka par iedzīvotājiem piesūtītajiem rēķiniem un summām nevarot spriest, tos kalkulējot uzņēmuma ekonomisti, bal­stoties uz vidējām būvmateriālu un pakalpojumu cenām. Bet tās ik gadu aug.

Zāles pļaušanu namu pagalmos, tāpat kā citus pakalpojumus “Rīgas namu pārvaldnieks” pasūtot firmām. “Firmai ir izstrādāts savs pļaušanas maršruts. Nereti atgadās tā, ka zāle kādā pagalmā vēl nav diezin cik gara, bet firmas pļāvēji atbrauc un pļauj tik un tā. Tā tie izdevumi veidojas,” taisnojas pārvaldnieks.

Nama vecākais Tālis Pāvuliņš teic, ka tā “Rīgas namu pārvaldnieks” dara – nodod pasūtījumu vienam vai pat vairākiem apakšuzņēmējiem, kuri katrs pēc tam paprasa savu maksu. “Iznākumā iedzīvotājiem noplēš septiņas ādas,” teic nama vecākais.

Jānis Amatnieks spriež, iedzīvotāji nekad nebūšot apmierināti ar visu, vienmēr kādam liksies, ka kaut kas nav izdarīts līdz galam un gana labi. Viņa pārraudzībā esot 80 padomju laikmeta apbūves daudzdzīvokļu nami. Katru dienu izstaigāt visus un pārbaudīt, vai nav notikusi kāda nelaime, viņš nevarot. Nams Ganību dambī 13 pat neesot nekas īpašs, arī citu tehniskais stāvoklis ir vienlīdz bēdīgs. “Namā jau jāremontē daudz kas. Bet tam vajadzīgas lielas summas, kuru iedzīvotājiem nav. Par tām summām, kuras tiek uzkrātas remontam, varam izdarīt tik, cik varam,” atzīst pārvaldnieks.

“Piemēram, ēkai vairākās vietās tek jumts,” turpina Jānis Amatnieks, “mēs piedāvājām iedzīvotājiem to nomainīt, kas tāpat maksā prāvu summu – vairāk nekā 20 000 eiro. Biedrība piedāvā mainīt jumta segumu pa daļām, ko, protams, neviens šādam namam nedarīs.”

Skaisti vārdi 
dārgajiem klientiem


Pēdējā laikā nama iedzīvotājiem piesūtīto rēķinu otrās puses izgrezno Rīgas domes priekšsēdētāja N. Ušakova un pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” valdes priekšsēdētāja E. Straupes pacilātas uzrunas “dārgajiem “Rīgas namu pārvaldnieka” klientiem”. Cita starpā domes priekšsēdētājs raksta, ka pašvaldības mērķis esot “padarīt vidi, kurā dzīvojam, maksimāli komfortablu un drošu ikvienam rīdziniekam. Tas nozīmē, ka katram rīdziniekam jāsaņem maksimāli augstas kvalitātes pakalpojums visās jomās”.

“Ušakova kungam un Straupes kungam derētu palūkot, cik komfortabli un droši dzīvo mūsu nama iedzīvotāji, un tad klāstīt par augstas kvalitātes pakalpojumiem, kurus it kā nodrošina “Rīgas namu pārvaldnieks”,” saka Tālis Pāvuliņš, “Rīgas mēram varētu būt taisnība vien tai ziņā, ka mēs patiešām viņiem esam dārgi klienti, ja mums jāmaksā tādas summas par apsaimniekošanu, turklāt par tādu, kas daudzās pozīcijās ir vien uz papīra.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.