Rēķinu aizkulises 0
Bieži vien, saņemot rēķinu par mājokļa īri, nemaz nenojaušam, par ko vēl maksājam, jo namu apsaimniekotāji tajā parasti uzrāda tikai nekustamā īpašuma nodokli. Kur paliek, piemēram, PVN?
No pievienotās vērtības nodokļa atbrīvota ir tikai dzīvojamo telpu īre un mājas pārvaldīšanas pakalpojumi saskaņā ar līgumā iekļautajiem maksājumiem. Visi pārējie komunālie pakalpojumi ir aplikti ar šo nodokli, tikai katrs ar atsevišķu likmi.
Nodokļa samazināto 12 % likmi piemēro šādiem koksnes kurināmā veidiem, ja faktiskais patērētājs ir iedzīvotājs, kas pērk to mājsaimniecības vajadzībām:
1) malkai apaļkoku, pagaļu, zaru, žagaru saišķu vai tamlīdzīgā veidā;
2) koksnes šķeldām vai skaidām;
3) zāģskaidām un koksnes atlikumiem;
4) zāģskaidu un koksnes atlikumiem aglomerētu vai neaglomerētu brikešu, granulu vai tamlīdzīgā veidā.
Nodokļa samazināto likmi 12 % piemēro arī siltumenerģijas piegādei, ja tās faktiskais patērētājs ir iedzīvotājs, kas pērk to mājsaimniecības vajadzībām. Namu pārvaldes, namīpašnieki un citas personas, kuras no iedzīvotājiem saņem maksu par siltumu un koksni kopā ar nodokli un pilnā apmērā to pārskaita piegādātājiem, izrakstot rēķinus, uzrāda nodokļa samazināto likmi 12 %.
Toties ūdenim – siltajam un aukstajam, gāzei, ko izmanto mājsaimniecībā, ieskaitot apsildi, elektrībai un atkritumu apsaimniekošanai piemēro pievienotās vērtības nodokļa 21 % likmi.
Lai ražošanas uzņēmums izrakstītu rēķinu apsaimniekotājam par siltumu, ūdeni un kanalizāciju, tam jāievēro Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas. Šā likuma 35. panta ceturtā un piektā daļa noteic, ka preču piegādes vai pakalpojuma vērtībā iekļauj arī valsts un pašvaldības finansējumu, ja tas saņemts, lai pilnīgi vai daļēji segtu ar ražošanu vai pakalpojumu sniegšanu saistītos izdevumus, un ir tieši saistīts ar šo preču vai pakalpojumu cenu. Tas neattiecas uz:
1) valsts un pašvaldību finansējumu budžeta iestādēm;
2) valsts un pašvaldību finansējumu zaudējumu kompensācijai pasažieru pārvadājumos sabiedriskajā transportā.
Valsts un pašvaldības finansējums nāk no nodokļu maksātāju līdzekļiem. Lai segtu kāda valsts vai pašvaldību uzņēmuma zaudējumus, protams, var izmantot nodokļu maksātāju naudu, jo parasti to piešķir stratēģiski svarīgiem uzņēmumiem, kas piegādā siltumu, ūdeni u.c. Tiktāl viss pareizi un godīgi. Taču, ja pēc PVN likuma sanāk, ka šis uzņēmums izrakstītajos rēķinos namu apsaimniekotājam iekļauj arī saņemto finansējumu (nodokļu maksātāju naudu), tas vairs nav godīgi, jo nodoklis vēlreiz aplikts ar nodokli. Diemžēl to pieļauj likums…