Rēķini aug: jau tagad maksājam par gāzes piegādi 11
Rīdzinieks Aivars Valdmanis ir neizpratnē – viņa gāzes rēķini kļuvuši lielāki vēl pirms “Gaso” prasītās tarifu maiņas: līdzšinējo 22 – 23 eiro vietā par šī gada janvāri jāmaksā 144 eiro. Viņš konstatējis, ka maksa par gāzes piegādi, par kuru vēl tikai spriež Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), jau tagad iekļauta rēķinos.
Patēriņš nemainās, rēķins pieaug
A. Valdmanis šobrīd ir vienīgais Artilērijas 71. nama iedzīvotājs. Viņš vienā no ēkas dzīvokļiem dzīvo jau astoņus gadus un regulāri maksājis rēķinus par izlietoto dabasgāzi – tā izmantota gan ēdiena gatavošanai, gan apkurei. Viss līdz šim bijis kārtībā, ja kāda ziema bijusi aukstāka un gāzes patēriņš lielāks, rudenī samaksājis starpību.
“Arī pagājušajā rudenī samaksāju 160 eiro. Pienāk februāris, opā, rēķins par 178 eiro. Tas bija kaut kas vairāk nekā tikai neliels šoks! Turklāt jāsamaksā divu nedēļu laikā. Par gāzes pievadi vien pielikti 50 eiro,” sašutis A. Valdmanis. Viņš līdz šim par gāzi maksājis izlīdzināto maksājumu apmēram 22 – 23 eiro mēnesī, bet tagad viņa rokās ir janvāra un februāra rēķini kopā par 178 eiro. Tā kā rēķinos iekļauta jauna opcija – pārvades sistēmas pakalpojums, par ko, piemēram, janvārī jāmaksā 6,73 eiro, un sadales sistēmas pakalpojums, par ko jāmaksā 32,18 eiro, A. Valdmanis devies uz “Gaso” klientu apkalpošanas centru. Tur noskaidrojies, ka dzīvojamai mājai, kas bija izlikta pārdošanā, mainījusies īpašniece un viņa par gāzes piegādi noslēgusi jaunu līgumu – ne kā fiziska persona, bet kā juridiska un tagad Aivaram vairs neesot iespējams maksāt izlīdzināto maksājumu. Izlīdzinātā maksājuma pakalpojums esot pie-ejams tikai iedzīvotājiem, ne uzņēmumiem.
To, ka nu jāmaksā reālais patēriņš, A. Valdmanis vēl saprastu, viņš ir neizpratnē, kāpēc viņam jau tagad jāmaksā gandrīz 50 eiro par gāzes piegādi, ja par to iekļaušanu rēķinos vēl tikai lemj?
“Latvijas Avīze” jau rakstīja, ka jaunie dabasgāzes tarifi, kurus no AS “Latvijas gāze” nodalītais dabasgāzes sadales uzņēmums AS “Gaso” iesniedzis saskaņošanai SPRK, paredz gan maksājumu par patērēto gāzi, gan arī abonentmaksu par piegādi. Saskaņā ar jauno tarifu projektu patērētājiem, kas dabasgāzi izmanto gāzes plītīm vai siltā ūdens nodrošināšanai, kā arī apkurei, plānots noteikt fiksēto maksu 1,77 eiro mēnesī. Ja gāzes pieslēguma jauda ir lielāka, fiksētais maksājums būs no 6,63 līdz 10,60 eiro. Jāpiebilst, ka šie tarifi pagaidām nav stājušies spēkā un par tiem notiek sabiedriskā apspriešana.
Par piegādi maksā gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi
AS “Gaso” pārstāvis atbildēja, ka rēķini ir tirgotāja, proti, “Latvijas gāzes”, nevis sadales operatora kompetence, tāpēc jautājumu, kāpēc rēķinā ir iekļauta maksa par piegādi, par kuru vēl tikai spriedīs SPRK, pāradresēja.
“Latvijas gāze” paskaidroja, ka maksa par sadales sistēmas pakalpojumu ir jāmaksā jebkuram dabasgāzes lietotājam neatkarīgi no tā, vai līgums tiek slēgts ar fizisku vai juridisku personu. Vienīgā atšķirība ir tā, ka fizisko personu slēgtajos līgumos (mājsaimniecību lietotāji) dabasgāzes sadales pakalpojums ir iekļauts tarifā un kā atsevišķa pozīcija rēķinā netiek atspoguļota, savukārt juridisko personu slēgtajos līgumos sadales pakalpojuma izmaksas tiek norādītas kā atsevišķa pozīcija.
A. Valdmaņa rēķina kopējā summa varētu būt mainījusies tādēļ, ka saskaņā ar Enerģētikas likuma 106. panta trešo daļu dabasgāzes cenu nosaka dabasgāzes tirgus dalībnieki, savstarpēji vienojoties, savukārt mājsaimniecību klienti maksā par dabasgāzi atbilstoši SPRK apstiprinātiem tarifiem. “Tāpat jāņem vērā, ka, maksājot par izlīdzināto patēriņu, klients visu gadu maksā vienādu summu, savukārt, ja tiek maksāts atbilstoši faktiskajam patēriņam (kā tas ir saskaņā ar jauno līgumu), tad mēnešos, kad dabasgāzes patēriņš ir lielāks, rēķina summa būs lielāka, savukārt mēnešos, kad patēriņš būs mazāks, rēķina summa būs mazāka, nekā tas bija iepriekš, kad tika maksāts pēc izlīdzinātā patēriņa,” pauda uzņēmuma pārstāve Anastasija Petere.
Iedzīvotāji meklē iespēju samazināt rēķinus
Gāzes sadales operatora “Gaso” vadītāja Ilze Pētersone-Godmane atklāja, ka uz “Gaso” kontaktu centra tālruni 155 saņemti arī pirmie zvani no privātpersonām, kas ir pētījušas gaidāmās gāzes tarifa izmaiņas un vēlas noskaidrot, kādas ir viņu iespējas samazināt sava dabasgāzes pieslēguma maksimālo atļauto slodzi.
Interesi par pieslēguma atļautās slodzes samazināšanu izrādījuši arī uzņēmumi, kuri meklē iespējas efektivizēt pieslēgumus un tādējādi samazināt gaidāmo izmaksu pieaugumu. “Pēc tikšanās ar Zemnieku saeimu un Latvijas Siltum-uzņēmumu asociāciju nedēļas laikā esam saņēmuši ap 10 iesniegumu no uzņēmumiem. Daļa ir apzinājuši reālo patēriņu un līdz ar to vēlas samazināt pieslēguma līgumā noteikto maksimālo atļauto slodzi, citi vienkārši vēlas uzklausīt mūsu konsultācijas. Aicinām arī citus uzņēmēju organizāciju biedrus būt aktīvākiem patlaban, kamēr norit tarifu projekta izvērtēšanas process, lai nav jāpiedzīvo pārsteigumi, kad jaunie tarifi būs apstiprināti un tiks saņemti pirmie rēķini,” aicina “Gaso” valdes priekšsēdētāja.