Prieka un skumju asaru sastāvs ir atšķirīgs. 15 fakti par asarām 1
Asaras cilvēku pavada ne tikai liela prieka un dziļu skumju brīžos. Lai gan mēs to tikpat kā nejūtam, arī ikdienā, lai acis varētu normāli funkcionēt, tās tiek apgādātas ar asarām. Kā rodas asaras un kāda loma tām piešķirta organisma darbībā, stāsta SIA “Rīgas veselības centrs” Ziepniekkalna filiāles oftalmoloģe DAIGA AUZIŅA.
* Acis ir mūsu dvēseles spogulis – vēsta teiciens. Ja acis ir veselas, spožas, dzirkstošas, tas liecina arī par labu organisma vispārējo stāvokli un cilvēka emocionālo pašsajūtu.
* Acis ir lodveida orgāns, kura diametrs ir 2,5 cm. 1/6 daļu acs ārsieniņas var redzēt starp plakstiņiem. No ārpuses aci pārsedz un aizsargā augšējais un apakšējais plakstiņš, kas savienojas acs iekšējā kaktiņā. Plakstiņu malās aug skropstas. Skropstu folikuli ir saistīti ar Meiboma dziedzeriem, kas izstrādā eļļainu šķidrumu acu lubrikācijai. Dziedzeri, kas izstrādā asaras, atrodas zem augšējiem plakstiņiem. Asaru aparāts sastāv no asaru dziedzeriem, asaru kanāliem, asaru maisa un nazolakrimālā kanāla.
* Asaru uzdevums ir izskalot no acīm putekļus un citas sīkās daļiņas, kā arī tās neļauj izžūt acs radzenei, kuru klāj dzidrs epitēlijs. Plakstiņos esošie dziedzeri pastāvīgi mitrina acis un aizsargā tās no izžūšanas, radot asaru aizsargplēvīti.
* Asaras acī nonāk no asaru dziedzera, bet, pateicoties mirkšķināšanai, tās tiek novadītas uz acs spraugu, lai to mitrinātu un aizsargātu. Asaras acī nonāk caur augšējo un apakšējo asaru punktiņu, kas atrodas plakstu iekšpusē deguna pusē, un tālāk plūst uz kanāliņiem, kas apvienojas un asaras nogādā asaru maisā blakus degunam. No asaru maisa asaras plūst tālāk uz deguna asaru kanālu.