Reirs šokēts, ka 70 000 strādājošo nemaksā sociālo nodokli 8
Labklājības ministrs Jānis Reirs par šokējošiem nodēvējis datus, atbilstoši kuriem ap 70 000 strādājošo Latvijā nemaksā sociālās iemaksas. Bet no nākamā gada šī situācija mainīsies.
No 2017. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim ir noteikts pārejas periods, kad valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas. Savukārt no 2018. gada 1. janvāra par katru darba ņēmēju, kuram atlīdzība ir noteikta mazāka par minimālo algu, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic no valstī noteiktās minimālās algas.
Nodokļa maksātāji pašlaik nav, piemēram, saimnieciskā darba veicēji, mikrouzņēmuma darbinieki, kultūras nozarē strādājošie, arī rudens velšu vācēji.
Ministrs šodien intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” pauda, ka “viennozīmīgi nav apmierināts” ar valdības lēmumu nākamgad minimālo algu Latvijā palielināt tikai par 10 eiro un ir gatavs nākamajos gados aizstāvēt lielāku tās pieaugumu.
Reirs šorīt LNT stāstīja, ka tiks sagatavots regulējums, kā turpmāk tiks sagatavots un pamatots minimālās algas paaugstinājuma piedāvājums. Viņš gan ir pārliecināts, ka arī Labklājības ministrijas šī gada piedāvājums bija balstīts uz pamatotiem datiem, piemēram, ministrija novērojusi, ka nav būtiskas starpības starp minimālo algu un pabalstiem, tāpēc daudzi izvēlas nestrādāt.
Palielinot minimālo algu par 10 eiro, reģionālais bezdarbs nemazināsies, pirktspēja nepalielināsies, var sākties stagnācija, izteicās politiķis, kura vērtējumā minimālās algas celšana ir arī instruments ēnu ekonomikas apkarošanai.
Ministrs atzīmēja, ka minimālās algas celšanai būtiski iebilduši uzņēmēji, bet arodbiedrības beidzamajā apspriežu posmā neesot pieaicinātas, tā rezultātā bijis skaidrs, ka par 37 eiro pieaugumu nebūs iespējams vienoties. No uzņēmēju puses nācis piedāvājums samaināt pabalstus.