Finanšu ministrs atbalsta presi, bet vai būs samazinātais PVN? 0
Finanšu ministrs Jānis Reirs Latvijas Radio raidījumā “Krustpunkti” izteicās, ka atbalstītu samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu vietējiem preses izdevumiem un e-grāmatām.
Samazinātais PVN, ģeopolitikas jautājmums
Ministrs izteicās, ka, viņaprāt, tas būtu atbalstāmi gan no ģeopolitikas un ideoloģijas viedokļa, jo “liela daļa ļaužu reģionos informāciju iegūst no drukātās preses.
Tomēr mediji patlaban strādā ar zaudējumiem, tāpēc mums ir jādod iespēja šai informācijai nokļūt pie cilvēkiem. Līdz ar to samazinājums PVN drukātajai presei ir pareizs risinājums”, izteicās ministrs.
Otrs svarīgs arguments par labu šādam samazinājumam, pēc finanšu ministra domām, ir tas, ka šādam lēmumam praktiski nebūtu negatīvas fiskālās ietekmes, jo vienlaikus ar iespējamo PVN samazināšanu vietējai presei no pašreiz spēkā esošajiem 12% līdz 5%, PVN trešo valstu preses izdevumiem, proti, tādiem, kas tiek izdoti ārpus Eiropas Savienības, varētu tikt paaugstināts no 12% līdz pilnajai PVN likmei 21% apmērā.
“Sanāk tā, ka mēs šobrīd subsidējam kaimiņvalstu negatīvo naratīvu pret mums caur samazinātu PVN. Pareizāk būtu trešo valstu medijiem piemērot pilno PVN likmi 21% apmērā,” teica finanšu ministrs.
Iepriekš izskanējusi informācija, ka samazinātā PVN piemērošana preses izdevumiem varētu maksāt valsts budžetam līdz diviem miljoniem eiro gadā.
Tas gan nenozīmē, ka avīzes kļūs lētākas
J.Reirs gan uzsvēra, ka PVN samazināšana kādam produktam nenozīmē automātisku šā produkta cenas samazinājumu. “PVN samazināšana nekādā gadījumā nesamazinās cenu, jo to veido pirktspēja.
Tomēr līdzekļi paliks uzņēmumu rīcībā, lai segtu zaudējumus,” skaidroja ministrs.
Savukārt samazinātā PVN piemērošana e-grāmatām likvidētu samērā absurdo situāciju, kas izveidojusies Latvijā, ka drukātajām grāmatām tiek piemērota samazinātā 12% PVN likme, bet e-grāmatām – pilnā PVN likme 21% apmērā.
Šis apstāklis būtiski kavē e-grāmatu un audiogrāmatu izdošanas attīstību Latvijā. Jāpiezīmē, ka vairākumā Eiropas Savienības valstu ir pilnīgi pretēja politika – e-grāmatām un audiogrāmatām tiek piemērota zemāka PVN likme nekā drukātajām.