Reirs – arī izglītības ministrs 2
Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis vakar pameta savu amatu. Viņa vietā līdz jaunās valdības apstiprināšanai Izglītības un zinātnes ministriju vadīs labklājības ministrs Jānis Reirs.
K. Šadurskis beidzis darbību Māra Kučinska vadītajā valdībā, jo nolēmis pieņemt Eiropas Parlamenta deputāta mandātu, ko pēc ievēlēšanas 13. Saeimā zaudēja Artis Pabriks. Nākamais “Vienotības” Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu listē gan bija Ojārs Ēriks Kalniņš, taču viņš no eiroparlamentārieša mandāta atteicies, jo tika ievēlēts 13. Saeimā. K. Šadurskis jaunās Saeimas deputāta mandātu neieguva, paliekot pirmais aiz svītras.
K. Šadurskis otrdien žurnālistiem skaidroja, ka ir saņēmis EP Ģenerālsekretariāta paziņojumu par EP deputāta mandātu, kas attiecīgi jāpieņem vai jānoraida. “Šajā neskaidrības situācijā domāju, ka man ir jāpilda tas mandāts, kas patlaban ir aktuāls – EP mandāts,” ministru citē LETA. K. Šadurskis gan norādījis, ka “Jaunā Vienotība” ir pieteikusi savu interesi jaunajā valdībā turpināt vadīt Izglītības un zinātnes ministriju (IZM). Viņš atzina – ja valdības izveides sarunas sekmīgi beigsies un ja būs piedāvājums atkārtoti vadīt IZM, tad “tas tiks apsvērts”. Par tā dēvētā “mīkstā mandāta” pieņemšanu 13. Saeimā, ja kāds no Rīgas vēlēšanu apgabalā ievēlētajiem parlamentāriešiem iegūs ministra amatu, Šadurskis pagaidām neesot lēmis.
K. Šadurskis otrdien pēc valdības sēdes teica, ka ir paveikts ārkārtīgi liels darbs, valdībai apstiprinot jauno pamatizglītības standartu un noteikumus par uzņemšanu augstskolās. “Ir palicis viens neatrisināts jautājums –- trīs Ministru kabineta noteikumu par licencēšanas un akreditācijas kārtību. Līdz ar to varētu teikt, ka viss, kas rakstīts valdības deklarācijā saistībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, ir izpildīts. Ar jaunām politikas iniciatīvām šī valdība nenāks, tostarp arī izglītības jomā, jo tiek gaidīta jaunas valdības izveide. Tāpēc man ir jāpilda tas mandāts, ko man devis vēlētājs, – patlaban tas ir EP deputāta mandāts,” sacīja K. Šadurskis.
To, kurš ministrs turpmāk pildīs izglītības un zinātnes ministra pienākumus, izlēmuši tie ministri, kas valdībā kopā ar K. Šadurski pārstāv partiju “Vienotība”, pastāstīja premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars. Iepriekš šīs valdības laikā jau bija precedents, kad kāds no Ministru kabineta locekļiem ilgāku laiku pildīja divus amatus. Tas bija premjers Māris Kučinskis, kurš aizstāja savu partijas biedri Zaļo un zemnieku savienībā veselības ministri Andu Čakšu, kad viņa bija devusies bērna kopšanas atvaļinājumā.
Jānis Reirs, jautāts, kā spēs apvienot darbu divās ministrijās un arī Saeimas deputāta amatu, atbildēja: “Tas ir iespējams, jo arī līdz šim ir nācies ik pa laikam aizvietot kolēģus. Parasti tas gan bija uz pāris dienām, bet izskatās, ka tagad divos valdības amatos man var nākties strādāt ilgāk, kaut ceram, ka drīzumā tomēr pie pienākumu pildīšanas stāsies jaunā valdība.” Pildot izglītības un zinātnes ministra pienākumus, viņam nāksies gādāt par to, lai ar ministrijām un sociālajiem partneriem tiktu saskaņoti jaunie Studiju virzienu atvēršanas un akreditācijas noteikumi, Studiju programmu licencēšanas noteikumi, kā arī Augstskolu un koledžu akreditācijas noteikumi, kas otrdien gan jau bija iekļauti valdības darba kārtībā, tomēr tika atlikti. Tāpat J. Reirs paredz, ka nāksies doties uz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju, lai skaidrotu jaunievēlētajiem deputātiem, kāds tad būs jaunais, nule valdībā apstiprinātais pamatizglītības standarts.
Vai J. Reiram salīdzinoši īsā laikā izdosies pietiekami iedziļināties izglītības reformās vai arī nāksies vairāk paļauties uz IZM ierēdņiem? “Es tomēr esmu ne tikai labklājības ministrs, bet arī Ministru kabineta loceklis. Valdībā par reformām daudz ir spriests, tā ka esmu informēts,” atbildēja J. Reirs. Viņš “manto” arī K. Šadurska ministra biroju ar visiem darbiniekiem: nekādas pārmaiņas tajā J. Reirs negrasās ieviest.