“Mūsu ārstu ekspertu vidējais vecums ir 67 gadi, bet slodze liela,” stāsta Juris Gaiķis.
“Mūsu ārstu ekspertu vidējais vecums ir 67 gadi, bet slodze liela,” stāsta Juris Gaiķis.
Foto – Karīna Miezāja

Rehabilitācijas vietā izvēlas invaliditāti. Intervija ar VDEĀVK vadītāju par būtiskajām izmaiņām 0

Ja var ticēt statistikas datiem, 182 000 jeb 9,2% Latvijas iedzīvotāju – dažos novados pat tuvu 20% – piešķirts invalīda statuss. Invalīdu skaits gadu no gada aug vidēji par 1500 cilvēkiem. Lielākajai daļai invaliditāte noteikta tikai uz laiku, tādēļ pēc viena, diviem vai pieciem gadiem dokumenti jāiesniedz atkārtoti. Vai invaliditātes piešķiršanas process kļūs raitāks, vienkāršāks, kādas izmaiņas gaidāmas, jautāju Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītājam Jurim Gaiķim.

Reklāma
Reklāma
Lielāko daļu ikdienā nemaz neēdam! 7 “superprodukti”, kas uzlabos figūru un paildzinās dzīvi
Iespēja sākt jaunu dzīvi: 7 valstis, kuras maksā milzu naudu, lai tikai kāds pārceltos dzīvot uz tām. Starp tām Itālija, Spānija…
Kokteilis
“Man tas bijis lauzts piecas reizes!” Lelde Ceriņa pirmo reizi atbild uz spekulācijām par viņas vizuālajām pārvērtībām
Lasīt citas ziņas

Šī gada aprīlī valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināti grozījumi valdības noteikumos par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību. Kādas izmaiņas plānotas?

Grozījumi lielākoties vērsti uz dažādu nenoteiktu normu precizēšanu un dokumentu sloga mazināšanu. Piemēram, atzinums par medicīnisko indikāciju noteikšanu speciāli pielāgota transportlīdzekļa iegādei dažiem maldīgi lika domāt, ka var saņemt automašīnu vai pabalstu tās iegādei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiem, kam nepieciešama īpašā kopšana, pašvaldību sociālā darbinieka vai ergoterapeita aizpildītā personas ikdienas aktivitāšu un vides novērtējuma anketa nebūs jāiesniedz, jo anketu pašvaldības sociālajam dienestam pieprasīs komisija. Tas atvieglos ikdienu sociālajiem darbiniekiem.

Pārmaiņas skars arī prognozējamās invaliditātes noteikšanu: turpmāk būs nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.

“Latvijas Avīzes” lasītāji sūdzas, ka ilgi jāgaida, lai saņemtu VDEĀVK lēmumu par atkārtotas invaliditātes piešķiršanu. Pagājušā gada nogalē Saeima pat pieņēma grozījumus Invaliditātes likumā, automātiski ļaujot pagarināt piešķirto invaliditāti vēl uz sešiem mēnešiem.

Šie grozījumi tika pieņemti, jo lielā klientu pieplūduma dēļ uz medicīnisko ekspertīzi bija izveidojušās garas rindas. Saņemto iesniegumu skaitam augot – visas VDEĀVK nodaļas kopā saņem ap 300 dažāda veida iesniegumu dienā –, tos nebija iespējams izskatīt noteiktajā laikā.

Mūsu darbinieki pašlaik strādā ļoti saspringti, jo paralēli jaunajiem iesniegumiem jāizskata arī tie, kuros ar pagaidu lēmumu piešķirtais invaliditātes termiņa pagarinājums jau tuvojas beigām.

Labā ziņa ir tā, ka rindas pieaugums ir apturēts un tai ir tendence samazināties. Lēmuma pieņemšanas termiņi vairs netiek kavēti, izņemot gadījumus, kad invaliditātes noteikšanai nav iesniegti visi nepieciešamie dokumenti, tie ir nekvalitatīvi sagatavoti vai trūkst klienta funkcionālo spēju novērtējuma, tādēļ no ģimenes ārsta vai speciālista jāpieprasa papildu informācija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.