Reģistrēti šoruden pirmie gripas slimnieki 0
Pēdējās divās nedēļās Latvijā reģistrēti kopumā pieci saslimšanas gadījumi ar gripu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) akūtu augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa dati.
Pirmie dati liecina, ka pagājušajā nedēļā no 70 ģimenes ārstu praksēm saņemta informācija par trīs saslimšanas gadījumiem, bet nedēļu iepriekš no 65 ģimenes ārstu praksēm saņemta informācija par diviem gripas gadījumiem.
Tāpat pagājušajā nedēļā reģistrēti 1067 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām. Tas gan ir nedaudz mazāk kā nedēļu iepriekš. Visvairāk ar akūtajām augšējo elpceļu infekcijām slimo bērni līdz četru gadu vecumam.
Latvijā pret gripu vakcinējas mazāk nekā 1% iedzīvotāju, liecina statistika.
Katru gadu gripu pārslimo aptuveni 10% iedzīvotāju. Lai gan lielākoties gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, iespējama arī smaga saslimšana ar nopietnām sekām. Aizvadītajā, 2015./2016. gada gripas sezonā, monitoringa ietvaros saņemta informācija par 2082 stacionētiem pacientiem gripas un gripas izraisītās pneimonijas gadījumos. 2015./2016. gada gripas sezonā SPKC saņemta informācija par 70 gripas izraisītiem nāves gadījumiem.
Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis uzsver, ka vakcinācijas aptvere Latvijā, salīdzinot ar citam Eiropas Savienības valstīm, ir ļoti maza – zem 1% no kopēja iedzīvotāju skaita, kas īpaši bīstami ir gripas komplikāciju riska grupām: veciem cilvēkiem, maziem bērniem, sirds un asinsvadu slimniekiem, ar plaušu un citām hroniskām slimībām slimojošajiem, kā arī cilvēkiem, kam ir novājināta imunitāte un grūtniecēm. Konkrētajām riska grupām tiek piešķirta atlaide pretgripas vakcinācijai 100% vai 50% apmērā. Ņemot vērā, ka gripa ir nopietnākā infekcijas slimība Latvijā, tā rada lielu noslodzi veselības aprūpes sistēmai Latvijā.
Veselības ministrijas galvenā speciāliste ginekoloģijā Dace Rezeberga atgādina, ka grūtniecības laikā gripa ir ļoti smaga saslimšana, kas apdraud gan topošās māmiņas, gan bērna veselību un dzīvību. Rezeberga uzsvēra, ka par vakcināciju vēlams padomāt, plānojot grūtniecību, kā arī vakcinācija ir droša arī grūtniecības laikā.