Pēc 15 mēnešus ilgām intensīvām mācībām restorānā “Fifteen Cornwall” 89 jaunieši, kuriem pirms tam nebija darba, ieguvuši pavāra profesiju un atraduši savu vietu dzīvē.
Pēc 15 mēnešus ilgām intensīvām mācībām restorānā “Fifteen Cornwall” 89 jaunieši, kuriem pirms tam nebija darba, ieguvuši pavāra profesiju un atraduši savu vietu dzīvē.
Foto no SIMONBURTPHOTOGRAPHY.COM

“RegioStars 2014” balvas – novatoriskākajiem 0

Kas kopīgs Paredesā (Portugāle), Kornvolā un Rietumvelsā (Apvienotā Karaliste), kā arī Gdiņā (Polija) īstenotiem 
projektiem?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Kopīgs tiem ir uzvarētāja lauri dažādās kategorijās konkursā “RegioStars 2014” par daudzsološākajiem un novatoriskākajiem projektiem, kas īstenoti ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Eiropas Sociālā fonda atbalstu.

Šopirmdien pasniedzot balvas, reģionālās politikas komisārs Johaness Hāns uzsvēra, ka šie četri žūrijas izraudzītie uzvarētāji ir reģionālā politika darbībā, tie liek lietā inovatīvu un dinamisku pieeju struktūrfondu izmantošanā, risina pašreizējos lielos izaicinājumus jauniešu bezdarba mazināšanā, cīņā pret piesārņojumu un klimata pārmaiņām, veicina ilgtspējīga transporta attīstību un atbalsta mazo un vidējo uzņēmumu inovācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par kategorijā “Gudra izaugsme” uzvarējušo Portugāles ziemeļdaļas pilsētas Paredesas projektu “Māksla uz krēsliem”, kas šai pilsētai nozīmīgajā mēbeļu ražošanas nozarē ienesa jaunas vēsmas, pietuvinot to dizaina pasaulei un mākslai, esam jau rakstījuši, tādēļ šoreiz nedaudz par pārējiem “RegioStars 2014” uzvarētājiem.

Uzsākt jaunu dzīvi virtuvē – tā varētu raksturot “Piecpadsmit Kornvolas mācekļu programmu”, kas uzvarēja kategorijā “Iekļaujoša izaugsme”. Tieši aizraušanās ar ēdiena gatavošanu palīdz pārveidot jauniešu dzīvi vienā no nabadzīgākajiem Anglijas rajoniem, kur īpaši maznodrošinātiem jauniešiem ir grūtības atrast darbu. Slavenību šefpavāra Džeimija Olivera zīmola restorāns “Fifteen Cornwall”, kas darbojas kā sociāls uzņēmums, piedāvāja nelabvēlīgā situācijā esošiem 16 līdz 24 gadus veciem jauniešiem, kam nav darba, mācīties par pavāru. Gandrīz astoņu gadu laikā, kopš tiek īstenota minētā programma, apmācīti apmēram 130 jauniešu, no kuriem daudzi bija saskārušies ar tādām nopietnām problēmām kā sodāmība, toksikomānija, garīgās veselības traucējumi vai invaliditāte, kā arī izglītības un apmācību trūkumu. Tagad 89 no šiem jauniešiem ieguvuši pavāra profesijas kvalifikāciju un vairāk nekā 90% bijušo mācekļu tiek nodarbināti. Restorāns arī ik gadu iegulda aptuveni 1,2 miljonus eiro vietējā ekonomikā, atbalstot vietējos piegādātājus un kvalitatīvas pārtikas ražošanu. Tas viss palīdz uzturēt reģionam nozīmīgo tūrisma nozari, kur vietējās viesnīcās un restorānos bija grūti atrast kvalificētus darbiniekus.

Savukārt trolejbusu renesansi Eiropā simbolizē Ziemeļpolijas reģionā īstenotais projekts “Pro-ekoloģiska sabiedriskā transporta attīstība”, kas uzvarēja kategorijā “Pilsētas zvaigzne”. Pateicoties jaunai ekoloģiskai pilsētas transporta sistēmai, kurā izmanto 28 jaunus inovatīvus un ar elektrību darbināmus zemās grīdas trolejbusus, Gdiņā samazināti satiksmes sastrēgumi un negadījumu skaits, kā arī gaisa piesārņojuma līmenis, jo cilvēki labprātāk izvēlas sabiedrisko, nevis personisko transportu. Mūsdienīgie transportlīdzekļi ir sekmējuši pasažieru ērtības – maršruts tiek veikts īsākā laikā (ekonomiskais ieguvums no tā apmēram 12 miljoni eiro ik gadu), zemās grīdas ļauj tajos vieglāk iekļūt cilvēkiem ratiņkrēslā, vecākiem ar bērnu ratiņos. Ieguvēja ir arī vietējo triju pilsētu – Gdiņas, Gdaņskas un Sopotas – ekonomika Polijas ziemeļos.

Zaļi risinājumi, lai saudzētu dabas resursus, zaļu darba vietu radīšana – tā var raksturot Rietumvelsas projektu “BEACON”, kas uzvarēja kategorijā “Ilgtspējīga izaugsme”. Tas pievēršas bioloģiskajai rafinēšanai – procesam, kur izmanto nepārtikas kultūras, lai izveidotu biomasu, kas aizstātu jēlnaftu atsevišķos produktos. Šī novatoriskā iniciatīva šajā Apvienotās Karalistes nabadzīgajā reģionā piesaista investīcijas, rada jaunas darba vietas un veicina zinātnes progresu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.